FB TW PIN NWS
BioRank 1088

Hüsnü Özyeğin

Doğum tarihi : 01.Ocak.1944
Hüsnü Özyeğin kaç yaşında : 79
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : İş adamı
Hüsnü Özyeğin doğum yeri : İzmir

Hüsnü Özyeğin Biyografisi

1989 yılından itibaren Fiba Holding A.Ş. Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı'dır.

Hüsnü Özyeğin, 1944 yılında İzmir’de doğmuştur. Küçükken Kemeraltı’nda, dedesinin iş yerinde çığırtkanlık yaparak iş hayatına başlamış. babası doktor, annesi ev hanımıydı.

Liseyi İstanbul Robert Kolej'inde okuyarak 1963 yılında mezun oldu. Üniversiteyi ABD'de Oregon Eyalet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü'nde okuyarak 1967 yılında bitirdi. 1969 yılında ise, Harvard İşletme Fakültesi’nden İşletme Yüksek Lisans derecesini almaya hak kazandı. Okul bittikten sonra Amerika’da üç yıl çalıştıktan sonra Türkiye'ye döndü. ABD'ye yarı burslu olarak üniversitede okumak için gittiğinde cebinde 100 doları olduğundan, akşamları bir balıkçı lokantasında komilik yaparak harçlığını çıkarttı. Gazete dağıtmaktan çikolata- ciklet satmaya, garsonluktan kiralık araçların bırakıldığı şehirlerden getirilmesine kadar birçok iş yaptı.

İstanbul Robert Kolej'inden arkadaşı Mehmet Emin Karamehmet'ten iş teklifi aldı. 1974 yılında ilk görevi Pamukbank’ın Yönetim Kurulu üyeliği oldu sonra da Pamukbank Genel Müdürü oldu. 1984'te yine Karamehmet'e ait Yapı Kredi Bankası'nın genel müdürlüğüne geçti.

Hüsnü Özyeğin, 1987 yılında Yapı ve Kredi Bankası'ndan ayrılarak 26 Ekim 1987 tarihinde kendi bankası Finansbank'ı kurdu. 1994 yılında Moskova’ya Finans Bank şubesi açtı. 2006 yılının Ağustos ayında Yunanistan'ın en büyük bankası National Bank of Greece (NBG) ile yapmış olduğu anlaşma sonucunda Finansbank'ı sattı. Satış sonrası Malta şubesi hariç, Hollanda, İsviçre, Rusya ve Romanya'daki bankacılık faaliyetleri dahil olmak üzere diğer tüm yurt dışı faaliyetleri Fiba Holding yönetimine geçti.

10 milyon Dolar sermaye ile 1994 yılında Hollanda Amsterdam merkezli %100 Türk sermayeli Hollanda bankası olarak Hüsnü Özyeğin tarafından Credit Europe Bank açıldı. Finansbank’ın satış işleminden sonra kendisinde kalan Finansbank Hollanda, İsviçre, Rusya ve Romanya'daki şubelerinin ismini ve logoyu Credit Europe Bank yaptı.

1989 yılından itibaren Fiba Holding A.Ş. Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı'dır.

Fiba Şirketler Grubu bünyesinde 30'dan fazla şirketi bulunan Özyeğin, 1996 yılında 27 milyon dolara satın aldığı Gima ve Endi'yi 2005 yılında Sabancı Holding'in yüzde 40 ortak olduğu Carrefoursa'ya 120 milyon dolara sattı.

1999 yılında Fiba Grubu, Marks & Spencer mağazasının İngiltere'den franchising haklarını satın alarak bu faaliyeti yürütecek olan Marka Mağazacılık A.Ş.'ni kurmuştur. Marka Mağazacılık, Türkiye, Rusya ve Ukrayna'da Marks & Spencer mağazaları açmaya ve işletmeye yetkili tek şirkettir.

Hüsnü Özyeğin, İstanbul'daki Swissotel The Bosphorus'u Nisan 2005'te yaklaşık 100 milyon dolara alarak turizm sektörüne adım attı.

2005 yılında Forbes'in Türkiye’de milyarderler listesine, 1 milyar dolarla 620. sırada yer aldı. 2009 yılında ise Forbes'in Türkiye’de "En zengin 100 Türk" listesine 2.9 milyar dolarlık servetiyle 1. sıraya yükselmiştir. 2010 yılında Türkiye’de 3 milyar dolarlık servetiyle 1. sıradaki yerini korumuştur. 2013 yılında ise 3,100 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin 3'üncü ismi oldu.

Ayrıca 2009 yılında Dünyanın en zengin 221. kişisi olmayı başarmıştır.

2005 yılında kuruluş çalışmalarına başladığı Özyeğin Üniversitesi'ni 18 Mayıs 2007 tarih ve 26526 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 5656 sayılı kanunla kurmuştur.

Hüsnü Özyeğin, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, “Özyeğin Üniversitesi” Mütevelli Heyeti Başkanı, Hisar Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Anne Çocuk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Harvard İşletme Fakültesi Dekan Danışma Kurulu Üyesi ve 2011’de verilen Harvard İşletme Fakültesi Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi olarak çok sayıda toplumsal faaliyette de yer almaktadır.

Hüsnü Özyeğin, Ayşen Özyeğin ile evlidir. Murat Özyeğin (d.1976) adında oğlu, Ayşecan ÖZYEĞİN (d.1981) adında bir kızı vardır.

Hüsnü Özyeğin, oğlu Murat Özyeğin için New York'tan 6 milyon 500 bin dolar ödeyerek 3 yatak odalı ev satın almıştı.

Kitapları :
2017 - Bir Dünya Kurmak - Hüsnü Özyeginin Yasam Öyküsü (Yazarı: Rıdvan Akar)


Kaynak:Biyografi.info

Hüsnü Özyeğin için yapılan aramalar

Hüsnü Özyeğin, Hüsnü Özyeğin biyografi, Hüsnü Özyeğin hayatı, Hüsnü Özyeğin özgeçmişi, Hüsnü Özyeğin hakkında, Hüsnü Özyeğin doğum yeri, Hüsnü Özyeğin fotoğraf, Hüsnü Özyeğin video, Hüsnü Özyeğin resim, Hüsnü Özyeğin kimdir?, Hüsnü Özyeğin kaç yaşında?, Hüsnü Özyeğin nereli, Hüsnü Özyeğin memleketi