FB TW PIN NWS
BioRank 7182

Howard Hawks

Doğum tarihi : 30.Mayıs.1896 Ölüm tarihi : 26.Aralık.1977
Howard Hawks kaç yaşında öldü : 81
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Howard Hawks doğum yeri : Goshen, Indiana, ABD
Ölüm yeri : Palm Springs, Kaliforniya, ABD

Howard Hawks Biyografisi

Amerikalı , Sinema Oyuncusu, Film Yönetmen, Senarist, Film Yapımcısı
Tam adı Howard Winchester Hawks olan Howard Hawks; 30 Mayıs 1896 da Goshen, Indiana, ABD’de babası zengin bir kağıt üreticisi olan Frank W. Hawks ve annesi Helen Howard çiftinin 5 çocuğunun ilk çocukları olarak dünyaya geldi.

Hawks gençliğinde mühendislik eğitimi görmüş olmasına rağmen çok genç yaşta sinemayla ilgilenmeye başlamıştır. Hawks sinemaya 1910’da sessiz sinemanın ünlü aktörlerinden Douglas Fairbanks tarafından aranıp, modern bir set tasarlamak üzere işe alınmasıyla dâhil oldu. O günlerden sonra yaz tatillerinde film setlerinde çalışmaya başladı.

1. Dünya Savaşı sırasında hava kuvvetlerinde uçuş eğitmenliği ve bunun ardınan yarış arabalarında pilotluk ve tasarımcılık yaptı.

1922 yılında Paramount’da senaristlik göreviyle işe başladı. Daha sonra Fox Film stüdyosu adına senaryolar yazan Hawks 1926 yılında The Road Glory ile yönetmenliğe adım atmıştır. En ünlü filmi olan Scarface de dahil olmak üzere çok sayıda başarılı filme imza atmıştır. Filmografisinde tatlı kaçık komedilere, macera filmlerine, westernlere, müzikallere, macera filmlerine, tarihi filmlere, kara film örneklerine rastlamak mümkündür. 1920’lerde sessiz filmlerle başlayan bu serüven, uzunca bir süre seslilerle, ondan sonra da renkli filmlerle sürdü. Bu süre zarfında “açık ara en iyisi, onunla karşılaştırılabilecek kimse yok” dediği Cary Grant ve “sahnede kuvveti, gücü, diğer herkesten daha çok hissettiriyor” dediği John Wayne gibi kült oyuncuları filmlerinde sık sık oynattı. Kariyeri boyunca yönetimde özgür olmak adına genelde bağımsız yapımcılık şirketleriyle çalışan Hawks, kimi filmlerinin prodüktörlüğünü de kendisi üstlendi.

Yönetmenliğinden önce sahne donanımı ve senaryo yazarlığı yapan Hawks’un değişik katmanların ardına gizlediği bakış açısı film boyunca asla hayranı olan Tarantino’daki gibi pornografikleşmez. Genelde kilit durumların doğrudan verilip dramatize edilmediği, “saklı”ya olan merakı kamçılayan duygusal, zamansal ve mekânsal bir bilinmezlik serüveni söz konusudur filmlerinde. Kariyerini 1970 yılında Rio Lobo filmiyle tamamladı.

Howard Hawks ; Sergeant York filmi için 1942 yılında En İyi Yönetmen Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.1975 yılında, Onursal Akademi Ödülü Hawks ‘a verildi .

Howard Winchester Hawks, Palm Springs, Kaliforniya’da ABD (inme ile aterosklerotik damar hastalığı sebebiyle ) 26 Aralık 1977 de 81 yaşında ölmüştür.

Takma adı The Silver Fox idi.

Eşleri :
Athole Shearer (1928-1940) 2 çocuk
İnce Keith (1941-1949) 1 çocuk
Dee Hartford (1953-1959) 1 çocuk

Kaynak:Biyografi.info

Howard Hawks için yapılan aramalar

Howard Hawks, Howard Hawks biyografi, Howard Hawks hayatı, Howard Hawks özgeçmişi, Howard Hawks hakkında, Howard Hawks doğum yeri, Howard Hawks fotoğraf, Howard Hawks video, Howard Hawks resim, Howard Hawks kimdir?, Howard Hawks kaç yaşında?, Howard Hawks nereli, Howard Hawks memleketi