FB TW PIN NWS
BioRank 5087

Howard Carter

Doğum tarihi : 09.Mayıs.1874 Ölüm tarihi : 02.Mart.1939
Howard Carter kaç yaşında öldü : 65
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek :
Howard Carter doğum yeri : Kensington, Londra, Birleşik Krallık
Ölüm yeri : Kensington, Londra, Birleşik Krallık

Howard Carter Biyografisi

İngiliz arkeolog ve Mısırbilimci Howard Carter, Mısır'ın Luksor kentindeki ünlü Krallar Vadisi'nde firavun Tutankamon'un mezarını 1922 yılında keşfetmesi ile tanınmıştır.

Howard Carter, 9 Mayıs 1874 tarihinde Birleşik Krallık, Londra Kensington’da doğmuştur. Babası Samuel John Carter, annesi Martha Joyce Carter idi. Çocukluğu daha çok Swaffham, Norfolk'ta teyzelerinin yanında geçti.

Howard Carter, babasının bağlantıları sayesinde, bulgularını çizmek için bir ressama ihtiyaç duyan bir arkeolog yanında iş buldu. Howard Carter, 1891'de 17 yaşında Mısır'a gitti ve Mısır Araştırma Fonu'nun Beni Hassan'daki Orta Krallık mezarlarının kazısı üzerinde çalışacaktı. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca Carter, Amarna, Deir el-Bahari (bazen Dayr al-Bahri olarak yazılır), Thebes, Edfu ve Abu Simbel gibi yerlerde farklı arkeologlar altında çalıştı. Carter, duvar rölyefleri ve diğer bulguları çizmek için yenilikçi ve modern yeni yöntemler kullandığı için övgü aldı.

1892 yılında daha 18 yaşında iken Mısır'da arkeoloji çalışmaları yapan Sir Flinders Petrie'nin Tell el-Amarna kazılarına katıldı. 1894 - 1899 yılları arasında Edouard Naville’nin yanında çalıştı. Daha sonra 1899 yılında Mısır hükûmeti tarafından Mısır Eski Eserler Servisi müdürlüğüne atanan Howard Carter, 1904 yılında Mısır kraliçesi olarak 22 yıl süren iktidarda olan Hatşepsut'un mezarının bulunmasında önemli rol oynadı.

Howard Carter, 1905 yılında Mısırlı site muhafızları ve bir grup Fransız turist arasında şiddetli bir çatışma olan Saqqara Olayı olarak bilinen olay hakkında resmi bir soruşturmadan sonra Mısır Eski Eserler Servisi müdürlüğünden istifa etti. Howard Carter, Fransız turistlerden özür dilemeyerek Mısırlı personelinin yanında yer aldı. İstifa ettikten sonra 3 yıla yakın kayıtlı olarak bir yerde çalışmadı. Mısır’da Luksor'a taşınıp turistlere suluboya resim yapıp satarak geçimini sağladı ve 1906'da Theodore Davis için serbest ressamlık yaptı.

Howard Carter, 1907'de Mısırbilimden etkilenen zengin İngiliz aristokrat Lord Carnarvon tarafından işe alındı. 1907'den itibaren Lord Carnarvon, kazı çalışmalarını denetlemesi için Howard Carter'ı görevlendirdi. İngiliz mısırbilimci Lord Carnarvon'la iş birliği yaparak Teb'de Krallar Vadisi'nde araştırmalara başladı. 1914'te, Lord Carnarvon Krallar Vadisi'ni kazma imtiyazını aldı, Carter işi yönetmek için tekrar işe alındı. Howard Carter, mezarı bulmaya yardımcı olması için bir işçi ekibi tuttu, ancak I. Dünya Savaşı nedeniyle kesintiye uğradı. Howard Carter, savaş yıllarını İngiliz Hükümeti için diplomatik kurye ve tercüman olarak çalışarak geçirdi.

I.Dünya Savaşı'nın ardından Howard Carter, kazılarına devam etti, ancak birkaç yıl sonra, Lord Carnarvon, sonuçların olmamasından memnun değildi ve Carter'a, mezarı bulmak için bir sezon daha fon sağladığını bildirdi. 4 Kasım 1922 tarihinde Tutankamun'un mezarını keşfetti. 29 Kasım 1922'de Howard Carter, Firavun Tutankamon'un mezarını halkın ziyaretine açtı. Times gazetesine verdiği imtiyazlar yüzünden Mısır basını onu hiç sevmedi. Lord Carnavon ile de şiddetli bir tartışma yaşadı. Aralık 1922’de Lord Carnavon’un İngiltere'ye dönmesi, Ocak 1923’de Kahire'ye dönmesi ve kaldığı otelde 5 Nisan 1923 tarihinde kan zehirlenmesi nedeni ile ölmesi Firavun Tutankamon'u mezarında rahatsız edenlerin lanetleneceği efsanesini güçlendirdi.

Howard Carter ve Firavun Tutankamon'un mumyası

Firavun Tutankamon'un mezarının kapısında ''Firavunun mezarına her kim dokunursa ölümün kanatları onu saracaktır.'' Yazıyormuş. Mezara ilk girenlerin ani ölümleri sonucunda gazeteler uzun süre bir lanetten bahsetmişler.

Tutankamon'un mezarında bulunan muazzam eser ve hazinelerin kazılması onlarca yıl sürdü. Howard Carter, 1932'de kazı tamamlanana kadar Mısır'da kaldı. Howard Carter, 1932 yılında Londra'ya döndü ve sonraki yıllarını çeşitli müzelerde koleksiyoner olarak çalışarak geçirdi. Amerika Birleşik Devletleri'ni gezdi, Mısır ve Firavun Tutankamon'un hakkında konferanslar verdi ve Amerikalıların eski Mısır'a olan ilgisine katkıda bulundu.

Howard Carter, Lord Carnavon’un yaşarken izin vermemesine rağmen, o öldükten sonra 1923 yılında İngiliz mısır bilimci Lord Carnarvon'un kızı Lady Evelyn ile birlikte oldu.

Hayatının son zamanlarında yoksulluk çeken Howard Carter, 2 Mart 1939 tarihinde Birleşik Krallık, Londra, Kensington’da lenfoma kanserinden 65 yaşında ölmüştür. Londra'daki Putney Vale Mezarlığı'na gömüldü.

Başlıca yapıtları:
1904 - IV. Thutmosis'in Mezarı
1923 - Tutankamon'un Mezarı (ilk iki cilt 1923, 3. cilt 1933)


Kaynak:Biyografi.info

Howard Carter için yapılan aramalar

Howard Carter, Howard Carter biyografi, Howard Carter hayatı, Howard Carter özgeçmişi, Howard Carter hakkında, Howard Carter doğum yeri, Howard Carter fotoğraf, Howard Carter video, Howard Carter resim, Howard Carter kimdir?, Howard Carter kaç yaşında?, Howard Carter nereli, Howard Carter memleketi