FB TW PIN NWS
BioRank 7724

Herbert Clark Hoover

Doğum tarihi : 10.Ağustos.1874 Ölüm tarihi : 20.Ekim.1964
Herbert Clark Hoover kaç yaşında öldü : 90
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Herbert Clark Hoover doğum yeri : West Branch, Iowa, ABD
Ölüm yeri : New York, ABD

Herbert Clark Hoover Biyografisi

31. Amerika Birleşik Devletleri başkanıdır. 4 Mart 1929 - 4 Mart 1933 tarihleri arasında ABD Başkanı olarak görev yaptı.

Herbert Clark Hoover, 10 Ağustos 1874 tarihinde West Branch, Iowa, ABD’de doğmuştur. 1891 yılında Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'nin ilk açılış yılındaki öğrencilerinden biri oldu. Jeoloji dalında eğitim yaptı.

1895 yılında mezun olduktan sonra Nevada’ya giderek maden mühendisi olarak çalıştı. Daha sonra, Avustralya’da yeni açılan altın madenlerinde müşavir olarak bulundu, on beş yıl dünyanın en ücra köşelerine kadar giderek madencilikle ilgili araştırmalar yaptı, çeşitli madencilik işletmelerinde görev aldı. 1917 yılında Birinci Dünya Savaşı çıkınca, Hoover, idarecilikteki bilgilerinden dolayı, Avrupa’daki Yardım Komisyonu başkanlığına getirildi, Gıda İşleri'nin başkanı oldu. I. Dünya Savaşı yıllarında Amerika’dan yiyecek ve giyecek bağışı toplanarak Belçika ve Fransa’daki halka büyük yardımlar sağlandı. 1920-1928 yılları arasında ticaret bakanlığı yaptı.

1928 yılında Kasım ayında yapılan başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Parti'den Başkan seçildi. Başkan olmasından kısa bir süre sonra 1929 yılında ekonomik bunalımına çare bulamadı, New York borsası çöktü ve ABD tarihinin en büyük ekonomik krizine saplandı. Bu kriz Hoover'ın bütün başkanlık döneminde devam etti. Bir sonraki seçimi Franklin Roosevelt'e büyük bir farkla kaybetti.

Kitaplar ve makaleler yazdı. Kendisinden sonra gelen başkanlara danışmanlık yaptı.

Yıllarca siyaset hayatından uzak kalan Hoover, 1946’da, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra fakir düşmüş milletlere yardım işinin başına getirildi.

Herbert Clark Hoover, Lou Henry Hoover ile evlendi. Herbert Hoover, Jr. Ve Allan Hoover adlarında iki çocuğu oldu.

Herbert Clark Hoover, 20 Ekim 1964 tarihinde New York, ABD’de 90 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
Memoirs (Anılar) adlı (3 ciltlik)
Madencilik İlkeleri
Hürriyete Meydan Okuyanlar
Sürekli Barış için Temeller


Kaynak:Biyografi.info

Herbert Clark Hoover için yapılan aramalar

Herbert Clark Hoover, Herbert Clark Hoover biyografi, Herbert Clark Hoover hayatı, Herbert Clark Hoover özgeçmişi, Herbert Clark Hoover hakkında, Herbert Clark Hoover doğum yeri, Herbert Clark Hoover fotoğraf, Herbert Clark Hoover video, Herbert Clark Hoover resim, Herbert Clark Hoover kimdir?, Herbert Clark Hoover kaç yaşında?, Herbert Clark Hoover nereli, Herbert Clark Hoover memleketi