FB TW PIN NWS
BioRank 9197

Henri Poincare

Doğum tarihi : 29.Nisan.1854 Ölüm tarihi : 17.Temmuz.1912
Henri Poincare kaç yaşında öldü : 58
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Henri Poincare doğum yeri : Nans , Fransa
Ölüm yeri : Paris , Fransa

Henri Poincare Biyografisi

Fransız matematikçi ve fizikçi.
Jules Henri Poincaré, 29 Nisan 1854 Nans'de doğdu. Öğrenimini Politeknik Okulu'nda tamamladı. 1877'de Maden Ocakları Birliği'nde mühendis olarak çalıştı.

1881 yılından 1912 yılında ölümüne değin Sorbonne Üniversitesi'nde profesör olarak dersler verdi. Bunlar arasında, potansiyel kuramı, ışık, elektrik, ısının iletilmesi, elektromagnetizma, hidrodinamik, gök mekaniği, termodinamik gibi matematiksel fizik konuları ile olasılık teorisi gibi matematik konuları bulunmaktadır.500'e yakın inceleme yazısı yayımladı. Çok karmaşık değişkenli analitik fonksiyonları ilk inceleyenlerden biridir. Riemann ve Weierstrass gibi cebirsel geometriyle de ilgilendi. Diferansiyel denklemleri, gök mekaniği ve özellikle üç cisim problemiyle bağıntılı olarak inceledi.

Poincarè vermiş olduğu derslerin yanısıra, yazmış olduğu çok sayıdaki yapıtla da etkili olmuştur. Türkçe'ye de çevrilen Bilimin Değeri ve Bilim ve Varsayım gibi bilim felsefesiyle ilgili kitapları bunlardan sadece birkaçıdır.

Matematiksel fizik alanında yaptığı araştırmalar sayesinde cebire ve kısmi türevli denklemler kuramına önemli katkılarda bulundu. Süreklilik düşüncesi bütün çalışmalarını etkiledi ve bu nedenle topolojik türde pek çok problemle uğraştı. Zaten Poincaré, cebirsel topolojinin gerçek kurucusu sayılmaktadır.

Poincarè gök mekaniğiyle de ilgilenmiş, özellikle Üç Cisim Problemi üzerinde durmuştur. Bu alanla ilgili olan ıraksak serileri incelemiş, Asimptot Açılımları Kuramını geliştirmiş, yörüngelerin düzenliliği ve gök cisimlerinin biçimleri gibi konularla ilgilenmiştir. Aynı konular Laplace'ın da ilgi alanı içine girmektedir; ancak Poincarè her yönüyle özgündür. Görelilik, kozmogoni, olasılık ve topolojiyle ilgili modern kuramların hepsi Poincare'nin araştırmalarından oldukça etkilenmiştir.

Kümeler kuramının paradoksları yüzünden, ana ilkeler konusunda çıkan tartışmalar sırasında Poincaré biçimcilere karşı olarak Russell, Reano ve Hilbert 'in mantıkçı yaklaşımını eleştirdi ve sezgici bir bakış açısı benimsedi. Matematiksel fizik alanında, Lorentz dönüşümler grubuna göre, devinim halindeki cisimlerin elektrodinamik denklemlerinin değişmezliğini ortaya koydu.

19. yüzyılın ikinci yarısının en büyük Fransız matematikçisi Poincarè’dir.

Kaynak:Biyografi.info

Henri Poincare için yapılan aramalar

Henri Poincare, Henri Poincare biyografi, Henri Poincare hayatı, Henri Poincare özgeçmişi, Henri Poincare hakkında, Henri Poincare doğum yeri, Henri Poincare fotoğraf, Henri Poincare video, Henri Poincare resim, Henri Poincare kimdir?, Henri Poincare kaç yaşında?, Henri Poincare nereli, Henri Poincare memleketi