FB TW PIN NWS
BioRank 8060

Prof.Dr.Henri Pirenne

Doğum tarihi : 22.Aralık.1862 Ölüm tarihi : 24.Ekim.1935
Henri Pirenne kaç yaşında öldü : 73
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Yazar, Tarihçi
Henri Pirenne doğum yeri : Verviers, Belçika
Ölüm yeri : Eccle

Henri Pirenne Biyografisi

Yedi ciltlik ölümsüz eseri Belçika Tarihi başta olmak üzere, Ortaçağ Kentleri, Muhammed ve Charlemagne, Ortaçağların Sonu gibi popüler tarih kitapları ile tanınan Belçika’lı tarihçi ve yazar. Uluslarası Tarih Kongresi’nin kurucu üyelerinden olan Pirenne, kongrenin ilk kez düzenlendiği 1923 yılından hayata gözlerini yumduğu 1935 yılına kadar kongrenin başkanlığını da üstlenmiştir.
Henri Pirenne, 22 Aralık 1862 tarihinde, sekiz çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak Verviers, Belçika’da dünyaya geldi. Babası Lucien Henri Pirenne, Belçika’nın tekstil alanında faailiyet gösteren en başarılı fabrikatörlerinden birisiydi.

Eğitimine yerel bir devlet okulunda başlayan Pirenne, daha sonra Athénée Royal adlı özel okula geçiş yaptı. 1879 tarihinde, Liége Üniversitesi Felsefe Bölümü’ne kayıt olan Pirenne, 1883 yılında, aynı üniversitede Dinant’ın Ortaçağ tarihi üzerine çalışması ile doktorasını tamamladı. Liége Üniversitesinde okuduğu yıllarda, döneminin önemli tarihçileri Godefroid Kuth ve Paul Fredericq ile beraber çalışma imkanı yakaladı.

Liége Üniversitesi’nden ayrılmasının ardından Leipzig, Berlin ve Paris üniversitelerinde çalışmalarına devam eden Pirenne, 1885 yılında Ghent Üniversitesi’ne geçti. 1886 yılında, henüz 24 yaşındayken, Ghent Üniversitesi’nde Ortaçağ ve Belçika Tarihi dalında profesör ünvanını almaya hak kazandı.

Belçika’nın 1916 yılında Almanya tarafından işgal edilmesinin ardından, protesto amacıyla üniversitede ders vermeyi durdurduğu için işgal güçleri tarafından hapse atıldı ve 1916-1918 yıllarını hapishanede geçirdi. Hapisane yıllarında, hiçbir yazılı kaynağa ulaşamadığı için kafasındaki bilgilere dayanarak yazdığı Avrulpa Tarihi adlı yapıtı, ancak ölümünden sonra yayınlanabildi.

Hapisten çıkmasının ardından Liége Üniversitesi’ndeki dersleride geri dönen Pirenne, 1930 yılındaki emekliliğine kadar bu üniversitede ders vermeyi sürdürdü.

Herri Pirenne’nin Muhammed ve Charlemagne (1935) ve Ortaçağ Kentleri’nde (1936) ortaya koyduğu ve ileriki tarihlerde Pirenne Tezleri (Pirenne Thesis) olarak adlandırılacak olan tezler, kendisinden sonra gelen araştırmacı ve tarihçiler arasında büyük görüş ayrılıklarına sebep oldu. Pirenne, bu tezlerinde antik dünyanın sona erdiği ve Ortaçağın başladığı dönemin, Germanic kabilelerin Avrulpa’yı işgali ile değil, Müslümanlar’ın Akdeniz çevresini işgal etmesi sonucunda uluslarası ve şehirlerarası ticaretin ve şehir yaşamının büyük bir çöküntüye uğraması sonucunda sona erdiğini açıklıyordu.

Uluslarası Tarih Kongresi’nin kurucu üyelerinden olan ve kongrenin ilk kez düzenlendiği 1923 yılından 1935 yılına kadar başkanlık görevini üstlenen Henri Pirenne, 24 Ekim 1935 tarihinde, Eccle’de hayata gözlerini yumdu.

Başlıca Eserleri;

Ortaçağlarda Dinant Kentinin Anayasası Tarihi (1889)

Ortaçağ Kentleri (1925)

Ortaçağların Sonu (1931)

Ortaçağ Avrupa’sının Ekonomik ve Sosyal Tarihi (1933)

Muhammed ve Şarlman (1937)

Kaynak:Biyografi.info

Henri Pirenne kitapları

Tüm Henri Pirenne kitapları

Henri Pirenne için yapılan aramalar

Henri Pirenne, Henri Pirenne biyografi, Henri Pirenne hayatı, Henri Pirenne özgeçmişi, Henri Pirenne hakkında, Henri Pirenne doğum yeri, Henri Pirenne fotoğraf, Henri Pirenne video, Henri Pirenne resim, Henri Pirenne kimdir?, Henri Pirenne kaç yaşında?, Henri Pirenne nereli, Henri Pirenne memleketi