FB TW PIN NWS
BioRank 8843

Heinrich von Angeli

Doğum tarihi : 08.Temmuz.1840 Ölüm tarihi : 21.Ekim.1925
Heinrich von Angeli kaç yaşında öldü : 85
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Ressam
Heinrich von Angeli doğum yeri : Sopron, Macaristan
Ölüm yeri : Viyana, Avusturya

Heinrich von Angeli Biyografisi

Heinrich von Angeli, Avusturyalı bir tarihçi ve portre ressamıydı.

Heinrich von Angeli, 8 Temmuz 1840 tarihinde o zamanlar Avusturya imparatorluğunun bir parçası olan ve şimdi Macaristan'da Sopron olarak bilinen Ödenburg'da doğmuştur. Ailesi aslen Venediklidir. Ailesi 1565 yılında Kutsal Roma İmparatoru II. Maximilian tarafından soylulaştırıldı. Viyana Güzel Sanatlar Akademisi'nde okuduktan sonra, eğitimine Düsseldorf'taki Güzel Sanatlar Akademisi'nde (1856'da Profesör Emanuel Leutze'nin yanında) ve Münih Güzel Sanatlar Akademisi'nde devam etti. 1862 yılında mezun olup Viyana'ya döndü.

Yaptığı tarihi sahneleri ve özellikle portreleri sayesinde büyük bir başarı elde etti. Gittikçe daha ünlü ve Avrupa'nın en iyi portre ressamlarından biri oldu

Heinrich von Angeli, 1870 yılından itibaren Berlin, Londra ve Viyana arasında seyahat ederek portreler yaptı. Heinrich von Angeli'nin portreleri çizmedeki başarısı, kısmen üniformaları, incileri ve diğer mücevherleri tasvir etme becerisinden kaynaklanıyordu.

Kaiser Wilhelm-I Heinrich von Angeli'nin Berlin'de 1874 yılında yaptığı, şu anda Berlin'deki Nationalgalerie'de bulunan tablosu.

1877 yılında ABD başkanı Ulysses S. Grant'in portresini yaptı. Heinrich von Angeli'nin eserleri arasında Kraliçe Victoria, en büyük kızı Victoria, Princess Royal, Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm-I, Eski Birleşik Krallık başbakanı Benjamin Disraeli, Birleşik Krallık Savaş Bakanı Lord Herbert Kitchener ve Kraliçe Victoria’nın kızı Princess Beatrice'in iki portresi vardır.

Heinrich von Angeli'nin 1875 yılında yaptığı Kraliçe Victoria tablosu.

Heinrich von Angeli’nin tabloları; İngiliz, Alman ve Rus kraliyet ve imparatorluk ailelerinin üyelerinin portreleri de dahil olmak üzere birçoğu İngiliz Kraliyet Koleksiyonu'nda bulunmaktadır. Ayrıca eserlerinden bazıları da Wallace Koleksiyonu ve Victoria ve Albert Müzesi'nde bulunmaktadır.

Heinrich von Angeli, 21 Ekim 1925, tarihinde Viyana, Avusturya’da 85 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Heinrich von Angeli için yapılan aramalar

Heinrich von Angeli, Heinrich von Angeli biyografi, Heinrich von Angeli hayatı, Heinrich von Angeli özgeçmişi, Heinrich von Angeli hakkında, Heinrich von Angeli doğum yeri, Heinrich von Angeli fotoğraf, Heinrich von Angeli video, Heinrich von Angeli resim, Heinrich von Angeli kimdir?, Heinrich von Angeli kaç yaşında?, Heinrich von Angeli nereli, Heinrich von Angeli memleketi