FB TW PIN NWS
BioRank 4530

Heinrich Krippel

Doğum tarihi : 27.Eylül.1883 Ölüm tarihi : 05.Nisan.1945
Heinrich Krippel kaç yaşında öldü : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Heinrich Krippel doğum yeri : Viyana, Avusturya
Ölüm yeri : Viyana, Avusturya

Heinrich Krippel Biyografisi

Türkiye’de gerçekleştirdiği anıt heykeller ile tanınır.

Heinrich Krippel, 27 Eylül 1883 tarihinde Viyana, Avusturya’da doğmuştur. 1904-1909 yılları arasında Viyana Güzel Sanatlar Akademisinde eğitim alıp mezun olmuştur. Akademide Hans Bitterlich ve Edmund Hellmer’in öğrencisi oldu. Sonra da Berlin ve Münih’te sanatçı birliklerini örnek alarak Viyana’da kurulan “Secession”a katıldı. Eğitiminin ardından İtalya ve Yunanistan’a, gelecekteki heykeltıraşlık çalışmalarını etkileyen bir araştırma gezisi yaptı.

1. Dünya Savaşı’nda topçu subayı olarak askerliğini yaptı. Savaş sonrasında bağımsız heykeltıraş olarak çalışarak kendini yeniden sanata adadı. Daha çok portre, büst ve mezar taşları üzerinde çalıştı ve tanındı.

1925 yılında uluslararası bir yarışmada Mustafa Kemal ATATÜRK’ün İstanbul ve Ankara’da heykellerini yapmak için seçildi. 1925 yılından 1938 yılına kadar Türkiye’de kalarak büyük politikacıların portrelerini ve çeşitli anıtlar yaptı.

Heinrich Krippel, Türk hükümetinin Ankara'daki Ulus Meydanı için sipariş ettiği "Zafer Anıtı"nı gerçekleştirmek üzere 1925 yılında Türkiye'ye geldi. İstanbul'da Sarayburnu'ndaki "Atatürk Heykeli"ni (1925), Konya'daki "Atatürk Heykeli"ni (1926), Ankara'da Ulus Meydanı'ndaki "Atatürk Anıtı"nı (1931), Afyonkarahisar'daki "Zafer Anıtı"nı (1935) ve Ankara'da Sümerbank Binası'nın önündeki "Atatürk Heykeli"ni (1938) gerçekleştirdi.

Türkiye’de yaptığı heykellerin taslaklarını Türkiye’de hazırladıktan sonra asıl heykelleri Viyana'daki özel atölyesinde hazırlayıp sonradan yerlerine monte etmiştir. Heinrich Krippel, eserlerini Viyana’daki atölyesinde üretiyor ve Viyana’daki Birleşik Maden İşletmeleri’nde (Vereinigte Metallwerke) dökümünü yaptırıyordu. Avusturyalı heykeltıraş, Türkiye’de kaldığı zamanlarda Atatürk’ün köşkünde de misafir edilmiştir; Atatürk, Sümerbank’daki heykel de dahil olmak üzere, kendi anıtları için sanatçıya modellik etmiştir.

Samsun’da Heinrich Krippel’in yaptığı Onur Anıtı’nın bulunduğu caddeye Heinrich Krippel'in adı verilmiştir.

Heinrich Krippel, 5 Nisan 1945 tarihinde Viyana, Avusturya’da bir mide ameliyatı sonrası 62 yaşında ölmüştür.

Eserleri :
* Sarayburnu Atatürk Heykeli (3 Ekim 1926)
* Konya Atatürk Heykeli (29 Ekim 1926)
* Ankara Yeni Gün/Ulus Zafer Anıtı (24 Kasım 1927)
* Samsun Onur Anıtı (15 Ocak 1931)
* Afyonkarahisar Zafer Anıtı (24 Mart 1936)
* Ankara Oturan Atatürk Anıtı (Ankara Sümerbank içinde) (1938)


Kaynak:Biyografi.info

Heinrich Krippel için yapılan aramalar

Heinrich Krippel, Heinrich Krippel biyografi, Heinrich Krippel hayatı, Heinrich Krippel özgeçmişi, Heinrich Krippel hakkında, Heinrich Krippel doğum yeri, Heinrich Krippel fotoğraf, Heinrich Krippel video, Heinrich Krippel resim, Heinrich Krippel kimdir?, Heinrich Krippel kaç yaşında?, Heinrich Krippel nereli, Heinrich Krippel memleketi