FB TW PIN NWS
BioRank 6766

Hayati Yazıcı

Doğum tarihi : 23.Mayıs.1952
Hayati Yazıcı kaç yaşında : 72
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Hayati Yazıcı doğum yeri : Çayeli, Rize

Hayati Yazıcı Biyografisi

Hayati Yazıcı, 23 Mayıs 1952 tarihinde Rize Çayeli'nde doğmuştur. Çocukluğu Rize'nin Çayeli ilçesine bağlı Gümüşpınar köyünde geçmiştir. Annesinin adı Fatma, babası Mustafa Yazıcı’dır. İlkokulu bitirdikten sonra hafızlık yaptı. İlkokulu Buzlupınar köyünde okudu. Ortaöğrenimini Trabzon ve Erzurum İmam - Hatip Lisesinde tamamladı. Daha sonra üniversite tahsili için İstanbul'a geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Kamu hukuku alanında seminer çalışmalarına katıldı.
1976 Yılında hâkim adayı olarak İstanbul Adliyesi'nde stajyer hakim olarak çalıştı. Daha sonra da Erzincan Çayırlı, Eskişehir Mihallıççık ve Çorum Kargı Hâkimliklerinde görev yaptı.

1984 yılı sonunda hakimlikten istifa ederek İstanbul Barosu'na kayıtlı avukat olarak serbest çalışmaya başladı.

Çeşitli dernek, vakıf ve siyasi partilerde üye ve yönetici olarak toplumsal çalışmalar içinde yer aldı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. AKP’nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avukatı ve Hukuk Müşaviri olarak görev yaptı.

3 Kasım 2002 seçimlerinde AKP İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girdi ve beş yıl süre ile AK Parti`nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 22 Temmuz 2007 günü yapılan genel seçimlerde yeniden AKP İstanbul Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı ile Devlet Bakanlığı görevlerini yaptı. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan seçimlerde Rize AKP Milletvekili seçildi. 61. Hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanı oldu.

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra, Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte göreve gelen Ahmet Davutoğlu başbakanlığındaki 62. hükumette yer almadı.

Hayati Yazıcı, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev yapmaktadır. AK Parti 2. Olağanüstü Kongresinde MKYK üyesi seçilmiş ve ardından Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı (Genel Başkan Vekili) olmuştur.

Hayati Yazıcı, Selma Yazıcı ile evlidir ve Mustafa ve Esra adında bir oğlu bir kızı vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Hayati Yazıcı için yapılan aramalar

Hayati Yazıcı, Hayati Yazıcı biyografi, Hayati Yazıcı hayatı, Hayati Yazıcı özgeçmişi, Hayati Yazıcı hakkında, Hayati Yazıcı doğum yeri, Hayati Yazıcı fotoğraf, Hayati Yazıcı video, Hayati Yazıcı resim, Hayati Yazıcı kimdir?, Hayati Yazıcı kaç yaşında?, Hayati Yazıcı nereli, Hayati Yazıcı memleketi