FB TW PIN NWS
BioRank 7988

Harold Ramis

Doğum tarihi : 21.Aralık.1944
Harold Ramis kaç yaşında : 79
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Harold Ramis doğum yeri : Şikago, A.B.D.

Harold Ramis Biyografisi

Ghostbusters, Stripes, Groundhog Day gibi ünlü Holywood filmleri ile tanınan A.B.D. doğumlu aktör, senaryo yazarı ve yönetmen.
Harold Allen Ramis, 21 Aralık 1944 tarihinde, yerel bir ayakkabı dükkanının sahibi olan Ruth ve Nathan Ramis çiftinin çocuğu olarak, Chicago, Illinois, A.B.D.’de dünyaya geldi. Musevi kökenli bir ailenin çocuğu olan Ramis, ileriki yıllarda hiçbir dinle bağlantısı olmadığını belirtecekti. Nicolas Senn Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Washington Üniversitesi’ne kayıt oldu. Üniversite’de pek çok parodi ve tiyatro oyununda rol aldıktan sonra, 1966 yılında mezun oldu.

Mezuniyetinin ardından, yedi ay boyunca St. Louis’de bulunan bir akıl hastanesinde çalışan Ramis, 1976-1977 yılları arasında Second City TV adlı bir tv şovunda pek çok farklı karakteri canlandırarak şov dünyasına adım attı. 1981 yılında, Russell Ziskey karakterini canlandırdığı Stripes adlı sinema filmi, oyuncunun ilk beyazperde deneyimi oldu.

Harold Ramis’e kariyerinin en büyük başarısını getiren yapım, 1984 tarihini taşıyan Ghostbusters oldu. Dr. Egon Spengler kariyerini canlandırdığı film, American Box Office tarafından yılın en çok kazandıran komedi filmi olarak gösterildi. Serinin devam filmi olan Ghostbusters II, 1989 yılında vizyona girdi.

Oyunculuğunun yanı sıra yönetmen ve senaryo yazarı olarak da başarılı bir kariyere sahipolan Ramis’in eleştirmenlerce baş yapıtı olarak görülen 1993 tarihli komedi filmi Groundhog Day, Bill Murray ve Andie MacDowell’ın başarılı oyunculukları ve senaryonun sürükleyiciliği sayesinde Bravo] dergisi tarafından Tarihin En Komik 100 Filmi listesinde 32. sırayı kazandı. Harold Ramis, filmde ufak bir sahnede rol alarak nörolog rolünü canlandırdı.

2000’li yıllarda Knocked Up, Orange County, Year One gibi pek çok filmde yan rollerde rol alan başarılı oyuncu, aynı zamanda başarılı televizyon komedisi The Office’in bazı bölümlerinin yönetmenliği yaptı ve 2009 yılında piyasaya çıkan Ghostbusters: The Video Game adlı bilgisayar oyununun senaryosunu yazdı.

Anne Plotkin ile uzun yıllar evli kalan Harold Ramis, eski eşinden boşandıktan sonra, 7 Mart 1989 tarihinde Erica Mann ile dünya evine girdi. Çiftin Julian ve Daniel adlı iki çocukları bulunuyor. Ünlü aktörün gelecekteki projeleri arasında, 2011 yılında vizyona girmesi beklenen Ghostbusters III de bulunmakta.

Kaynak:Biyografi.info

Harold Ramis filmleri

Tüm Harold Ramis filmleri

Harold Ramis için yapılan aramalar

Harold Ramis, Harold Ramis biyografi, Harold Ramis hayatı, Harold Ramis özgeçmişi, Harold Ramis hakkında, Harold Ramis doğum yeri, Harold Ramis fotoğraf, Harold Ramis video, Harold Ramis resim, Harold Ramis kimdir?, Harold Ramis kaç yaşında?, Harold Ramis nereli, Harold Ramis memleketi