FB TW PIN NWS
BioRank 1914

Haluk Piyes

Doğum tarihi : 30.Mart.1975
Haluk Piyes kaç yaşında : 49
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Haluk Piyes doğum yeri : Köln, Almanya

Haluk Piyes Biyografisi

Haluk Piyes, 30 Mart 1975 tarihinde Almanya, Köln’de doğmuştur. 2 ablası vardır. Annesi Tarsus, Sarıibrahimli, babası ise Kırşehir, Çiçekdağlı’dır. Ailesi 1970 yılında Almanya’ya çalışmaya gidenlerdendir. Babası O küçükken evi terk etmiş. Almanya’da daha ilk öğretmeninin desteği ile okuldayken tiyatro kurslarına gitti.
Almanya’da okuduğu üniversitede bitirmediği hukuk eğitimiyle birlikte tiyatro ve sinema eğitimi de aldı. Boks eğitimi de aldı. Bir ara fuarlarda sunuculuk yaptı. Bakalorya 'sını Yahudi bir okulda bitirdi.

1991 yılında gittiği Los Angeles’da AFI'da 3 sene senaryo ve yönetmenlik, New York’ta ise Actors Studio’da ve Los Angeles HAW'da oyunculuk eğitimi aldı. Sosyal danışmanlık da yapan Haluk Piyes’e yabancılar söyleme kolaylığı bakımından Luk Piyes demektedirler. Amerika’dan sonra tekrar Almanya’ya döndü. İlk rolü, Buket Alakuş'un kısa metrajlı bir filminde, Sonra birkaç TV filminde oynamış. 2000 yılında rol aldığı Kanak Attack filmi ile ünlü oldu.

2001 yılında yönetmen Barış Pirhasan’ın “O da Beni Seviyor” adlı sinema filminde Lale Mansur, Ece Ekşi, Ayla Algan, Ayşenil Şamlıoğlu, Cezmi Baskın, Serra Yılmaz, Şerif Sezer, Taner Birsel, Uğur Polat, Burak Sergen, Tuncel Kurtiz ile beraber oynadı.

2007 yılında Osman Sınav yapımı “Pusat” adlı televizyon dizisinde boksör rolü oynarken Yasemin Balık, Emin Boztepe ile beraber oynadı.

Bir röportajında “Nasıl bir çocukluktu sizinkisi?” Diye sorulduğunda :

"Boynumuzda anahtarları olan çocuklardık. Ailemiz sokaklardı" deyiverdi. Etkilendim... "Annemle büyüdüm. Annem klasik bir gurbetçi temizlikçi kadın. İki ablam var. Annem, bize bakabilmek için pek fazla bizimle olamadı. Bir ablam güney Almanya'ya okumaya gitti, diğeri 18 yaşında evlendi. O yüzden boynumda anahtarlı çocuktum. Boynumuzda anahtar, bir litre süt, birkaç yumurtayla gün geçiyordu. 5-6 yaşlarında hayatım böyleydi." Baba neredeydi, diye sorduğumda "O bizi terk etmişti. Sonradan tanıştık" cevabını veriyor, hemen çocukluk günlerine geri dönüyor: "Aile, en çok görüştüğünüz insanlardır. Sokakta, okula beraber gittiğim çocuklardı benim ailem. Benim normalim buydu. Çünkü mahallede yaşayanların çoğu Türk işçi çocuklarıydı ve hepsinde bir sorun vardı. Gettomsu bir durum vardı. Çünkü çok entegre olamamıştı aileler Almanya ile. Bu büyük bir sorun" dedikten sonra hiç unutmadığı okula başladığı günü anlatıyor: "6 yaşında bulduğum bir okul çantasıyla otobüs şoförüne okul nerede diye sordum. Buldum okulu. Başladım okumaya, ama böyle bir ortamda tepkili ve çelişkili büyüyorsunuz. Ben de konuşmadım okulda. Çünkü haksızlığa uğradığımı hissettim. O günden beri de haksızlığa hiç gelemem; en büyük problemim o. Montessori yöntemiyle karma sınıflarda eğitim alıyorduk. Sınıf öğretmenimiz yanlış bir şey söyledi: 'Siz Türksünüz ya, zaten dezavantajlısınız, biz sizin eksikliklerinize göz yumacağız.' Buna karşılık cevabını bildiğim sorulara bile cevap vermedim. Beni engelliler sınıfına koymaya karar verdiler! O sırada şu anda ünlülerin psikoloğu olan İpek Tlabar Hanım Almanya'ya gelmiş ancak psikolog olarak ruhsat alamamış, ona Türkçe öğretmenlik teklif etmişler. Benim gibi çocuklar için 'Onlar özürlü değildir... Konuşacaklardır!' diyerek bizimle çalışmaya başladı. O yüzden Türkçem fena değildir. " diye açıklıyor.

Doğma büyüme Köln'lü

Okuldan sonra döndüğü mahallesinde sert bir dil ve farklı kurallarla karşılaşmış Piyes. "Evin dışı Almanya, farklı kültür, dil, bir baskı var. Orada doğsanız da kimse size pasaport vermiyor, benimsemek çok zor. Ama okullarda, devlet dairelerinde herkes sizden orayı benimsemenizi, hiç Türkçe konuşmamanızı bekliyor. Orada doğmakla bir suç işlemediniz oysa! Ne Türkiye ne Almanya tarafından bir yardım görmüyorsunuz. Kendi kimliğinizi arıyorsunuz. Kimliğiniz o şehir ya da mahalle oluyor. Ben doğma büyüme Köln'lüyüm. Oranın taşını toprağını bilirim. Senede bir kez Türkiye'ye, annemin memleketi Çukurova'ya Tarsus'un bir köyüne geliriz. Acar Türkmenleri'ndeniz. Böyle bir Türkiye kokusu vardı hep burnumda. Annem köyden gelmesine rağmen resim yapar, sanat müziği dinler, söyler ve dini açıdan da çok açık fikirlidir"diyor.

Yönetmen, yapımcı ve senaryo:
2016 - Ateş (Sinema Filmi)
2009 - Kanımdaki Barut (Sinema Filmi)

Filmleri ve Dizileri :
2017 - Geçmişteki Sır (Sinema Filmi)
2016 - Ateş (ateş) (Sinema Filmi)
2015 - Bizim Hikaye (Ahmet) (Sinema Filmi)
2013 - 2014 - Galip Derviş (TV Dizisi)
2013 - Firuze (TV Dizisi)
2012 - Muck (Ozan) (TV Dizisi)
2010 - Umut Yolcuları (Komiser Nasuh) (TV Dizisi)
2010 - Arka Sokaklar 5. Sezon (Komiser Nasuh) (TV Dizisi)
2009 - Kanımdaki Barut (Barut) (Sinema Filmi)
2009 - Aynadaki Düşman (Murat Şahin) (TV Dizisi)
2007 - Pusat (Ali Pusat) (TV Dizisi)
2007 - Mülteci (Şivan) (Sinema Filmi)
2006 - Sahte Prenses (Kerem Akdağ) (TV Dizisi)
2006 - Pars: Kiraz Operasyonu (Tayfun) (Sinema Filmi)
2005 - Eylül (Kerem Aktaş) (TV Dizisi)
2004 - Koru Kendini (Ilir) (Sinema Filmi)
2002 - Der Brief des Kosmonauten (Ruslan) (Sinema Filmi)
2001 - O da Beni Seviyor (Hüseyin) (Sinema Filmi)
2000 - Kanak Attack (Ertan) (Sinema Filmi)
1996 - Kobra Takibi (Nick) (TV Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Haluk Piyes hakkında haberler

  • Bakalorya 02 Kasım 2014 Bakalorya

    Bakalorya: Orta öğrenimi bitirme imtihanı ya da üniversitelerin verdiği en aşağı akademik paye. Bakalorya P...

Tüm Haluk Piyes haberleri

Haluk Piyes filmleri

Tüm Haluk Piyes filmleri

Haluk Piyes için yapılan aramalar

Haluk Piyes, Haluk Piyes biyografi, Haluk Piyes hayatı, Haluk Piyes özgeçmişi, Haluk Piyes hakkında, Haluk Piyes doğum yeri, Haluk Piyes fotoğraf, Haluk Piyes video, Haluk Piyes resim, Haluk Piyes kimdir?, Haluk Piyes kaç yaşında?, Haluk Piyes nereli, Haluk Piyes memleketi