FB TW PIN NWS
BioRank 4349

Hakan Uzan

Doğum tarihi : ??.??.1967
Hakan Uzan kaç yaşında : 57
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Hakan Uzan doğum yeri : Adapazarı

Hakan Uzan Biyografisi

Murat Hakan Uzan, 1967 de Adapazarı’ında doğmuştur. Boşnak bir aileden gelen Hakan Uzan, Adapazarı, Sakarya'da iş adamı Kemal Uzan'ın ve annesi Melahat hanımın oğlu olarak doğdu. Genç parti genel başkanı Cem Uzan'ın kardeşidir.
Hakan Uzan, Ürdün Kralı Kral II. Abdullah'ın okul arkadaşıdır.

Telsim'den ÇEAŞ'a, STAR Medya Grubu'ndan İmar Bankası'na kadar inanılmaz bir mal varlığına sahip grubun başındaki ailenin işbaşındaki aktif iki kardeşten biriydi Hakan Uzan. Ağustos 2003'ten beri aranmaya başlandı.

Uzanlar (dedesi), Bosna Hersek'den; Balkan Savaşı sırasında, 1910'da Saraybosna'dan Türkiye'ye geldi. Bosna'nın Foca kasabasında ikamet eden ve çiftçilik yapan aileden, etnik savaşta sadece bir kişi, ailenin büyükbabası hayatta kalmıştı. Bu olaydan sonra Balkan Savaşı başlamış, o da Türkiye'ye göç etmişti. Türkiye'ye gelip Adapazarı'nda ikamet etmeye başladılar. Uzanlar, Türkiye'de önce Üzüm soyadını kullanıyordu. Uzanlar, soyadlarını 1960'larda Uzan olarak değiştirdi.

Osman-Ayşe Uzan çiftinin üç erkek çocuğu olmuştu. En büyükleri 1935 Adapazarı doğumlu beş vakit namaz kılmasıyla bilinen Kemal Uzan'dı. Tıp doktoru olan Yavuz Uzan, ondan iki yıl sonra; Bahattin Uzan da 1942'de geldi dünyaya. Aile, Kemal Uzan'ın önderliğinde ilerledi hep. Kemal Uzan, İstanbul-Sakarya tren hattında ciklet satarak başladı çalışmaya. İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirdi.

UZAN ailesi Türkiye'nin son çeyrek yüzyılına damgasını vurdu. 80'lerden sonra yavaş yavaş tüm ülkenin tanıdığı 'Uzan Hanedanlığı' bankadan medyaya geniş bir yelpazede söz sahibi oldu. Uzan ailesi yaklaşık 16 milyar dolarlık bir servete hükmetti.

3 Temmuz 2003 tüm Uzan ailesi gibi Hakan ve eşi Özlem Uzan için de milat oldu. İmar Bankası operasyonu sürerken Uzan Ailesi'nin tüm fertleri adım adım takibe alındı.

Kemal Uzan hakkında 2003 yılı 28 Ağustos'ta verilen gıyabi tutuklama kararından bir gün önce baba oğul polis takibinde holdinge giriş yaptı. Talimat üzerine polis akşama doğru Uzanlar'ı yakalamak için binaya yöneldi, ancak bazı belgelerin henüz ulaşmadığı gerekçesiyle operasyon ertelendi. Bu da Uzanlar'ın kaçmasına yetti. Polis eve kadar izlemek için yine Uzanlar'ı beklerken, onlar binanın çatısındaki helikopterle kayıplara karıştı. Bir daha da baba oğuldan haber alınmadı.

Airwaves adlı 40 milyon dolar değerinde bir lüks yatın da sahibi.

Evlilikleri :
1. evliliği: 1998 yılında Yeşim Salkım ile olan evliliğiyle gündeme geldi. 2001 yılında boşandılar.
2. evliliği: Yeşim Salkım'dan boşandıktan hemen sonra show tv. pazar keyfi sunucusu Özlem Kızılkaya'yla 10 mayıs 2002 tarihinde evlenmiş ve “Ata Kemal Muhammed” adında bir çocuk sahibi olmuştur.

2016 yılında Özlem Uzan, avukatı aracılığıyla firari eşi Hakan Uzan'dan boşanmak için mahkemeye başvurdu.

2 Temmuz 2020 tarihinde yapılan Genç Parti 5. Olağan Kongresi'nde Cem Uzan'ın yurt dışında yaşayan kardeşi Murat Hakan Uzan yeni genel başkan oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Hakan Uzan için yapılan aramalar

Hakan Uzan, Hakan Uzan biyografi, Hakan Uzan hayatı, Hakan Uzan özgeçmişi, Hakan Uzan hakkında, Hakan Uzan doğum yeri, Hakan Uzan fotoğraf, Hakan Uzan video, Hakan Uzan resim, Hakan Uzan kimdir?, Hakan Uzan kaç yaşında?, Hakan Uzan nereli, Hakan Uzan memleketi