FB TW PIN NWS
BioRank 6074

Gustave Eiffel

Doğum tarihi : 15.Aralık.1832 Ölüm tarihi : 27.Aralık.1923
Gustave Eiffel kaç yaşında öldü : 91
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Mimar
Gustave Eiffel doğum yeri : Fransa
Ölüm yeri : Fransa

Gustave Eiffel Biyografisi

Alexandre Gustave Eiffel, 1832 doğumlu Fransız mühendis, mimar. Dünyanın en ünlü yapılarından ikisi olan Eyfel Kulesi’ni ve Özgürlük Heykeli’ni tasarlayan Eiffel, aynı zamanda dünya üstünde birçok ülkede halen kullanılan ekonomik yapılara imza atmış.
Gustave Eiffel, 15 Aralık 1832’de Fransa’da dünyaya geldi. Mimar, Paris’te Ecole Centrale des Arts et Manufactures adlı okulda kimya okudu. Mezun olduktan sonra amcasının fabrikasını devralmak üzereyken ailede çıkan bir tartışma sonucu Eiffel bu fırsatı değerlendiremedi ve trenyolu köprüleri tasarlayan bir şirkette işe başladı.

Charles Nepveu, Eiffel’e Fransa’daki bir trenyolu köprüsünde, bir proje yönetmeni olarak ilk işini verdi. Ancak iş sırasında diğer yönetmenlerin hepsi istifa etti ve Eiffel, projeyi tek başına yürütmeye başladı. Nepveu, Eiffel’in başarısına şahit olduktan sonra onu başka projelerde kullanmaya başladı. Nepveu’nun desteği ve güveni, mühendisi daha da ileriye götürdü.

Bir danışmanlık ve inşaat firması kuran Eiffel, Portekiz ve Porto arasındaki Douro Nehri’ne inşa edilecek bir trenyolu köprüsü için uluslararası bir ihaleye girdi. Teklifiyle ihaleyi kazandı çünkü hem en ucuz, hem de en güzel dizaynı sunabilmişti. 2 yıldan az bir süre içinde, 1877’de biten köprü tam 114 yıl kullanıldı.

Eiffel, tıpkı Eyfel Kulesi gibi Paris’in sembolü haline gelen La Ruche’a da imza attı. 1887’de, Panama Kanalı’nın inşasına ortak olacak olan Fransa adına projeye katıldı. Ancak yanlış yönetim sonucu proje başarısız oldu ve yarıda kesildi. Girişimciler geri çekilmeye başlayınca da Eiffel’in ünü de zedelenmeye başladı. Mühendis, ilk yapım girişiminde kanal işini üstlenemedi.

Sonraki yıllarda Eiffel, aerodinamik üzerine yoğunlaşmaya başladı. Tasarladığı köprüler dünyanın dört bir yanında inşa ediliyordu. Çok yetenekli işçilerin çalıştırılması da gerekmediği için çok ekonomik bulunuyordu. 1889 yılında, Fransız İhtilali’nin 100. yıldönümü için tasarladığı Eyfel Kulesi inşa edildi. Kule, bir turistik patlamaya neden oldu, Fransa’nın sembolü haline geldi, halen dünyanın en çok ilgi çeken yapılarından biri olma özelliğini taşımakta.

Eiffel’in dünyaca ünlü bir diğer eseri ise, Fransızlar’ın Amerika’ya bir hediyesi olan Özgürlük Heykeli idi. Heykel, iki ülke arasındaki saygının ve dostluğun simgesiydi. Tıpkı Eyfel Kulesi gibi, Özgürlük Heykeli de Amerika’nın sembolü oldu. 1886 yılında ülkedeki yerini aldı.

Dünyanın dört bir yanında onlarca ünlü eseri bulunan mühendis, 27 Aralık 1923’te hayatını kaybetti. San Sebastian Kilisesi (Filipinler), Garabit Viaduct Köprüsü, Souleuvre Viaduct Köprüsü, Long Bien Köprüsü (Vietnam) gibi birçok yapıya imza attı. Dünyanın en çok ilgi çeken iki yapısını tasarlayan bir mimar olarak Eiffel, bu yapıları ziyaret eden milyonlarca insan tarafından hergün hatırlanmakta.

Kaynak:Biyografi.info

Gustave Eiffel için yapılan aramalar

Gustave Eiffel, Gustave Eiffel biyografi, Gustave Eiffel hayatı, Gustave Eiffel özgeçmişi, Gustave Eiffel hakkında, Gustave Eiffel doğum yeri, Gustave Eiffel fotoğraf, Gustave Eiffel video, Gustave Eiffel resim, Gustave Eiffel kimdir?, Gustave Eiffel kaç yaşında?, Gustave Eiffel nereli, Gustave Eiffel memleketi