FB TW PIN NWS
BioRank 6855

Güntekin Onay

Doğum tarihi : 12.Ekim.1971
Güntekin Onay kaç yaşında : 52
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Spiker
Güntekin Onay doğum yeri : Adana

Güntekin Onay Biyografisi

Spor spikeri ve spor yazarıdır.

Güntekin Onay, 12 Ekim 1971 tarihinde Adana’da doğmuştur. Eski teknik direktörlerden Gündüz Tekin Onay babasıdır. Basketçilik yapmış Zeynepgül Onay Ene (d.1969) adında bir ablası vardır. 12 yaşında girdiği Özel Işık Lisesi'ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi'nde Turizm bölümünde okudu.

Kanal 6 televizyonunda çalışmaya başlayan 1992 yılında Şansal Büyüka'nın ekibine yabancı dil bilen birisi olarak girmiş ve spor basınında var olmuştur. Kanal 6'da dış haberler sorumlusu olarak mesleğe başladı. Televizyonda ilk olarak "Güney Amerika Kupası, sonra Almanya'ya gidip Borussia Dortmund ile Inter arasındaki maçı anlattı. 1992-1993 sezonunda Türkiye Ligi maçlarını anlatarak devam etti. Düzgün Türkçesi ve müthiş yorumlarıyla anlattığı maçlara renk kattı. Derken sabah haberlerinde spor haberlerini aktarmaya başladı. Kanal 6’da en son Şansal Büyüka ile Stadyum Programı’nı sundu.

Daha sonra ekip ile birlikte hareket ederek Kanal D’de Televole isimli spor programının, Show TV’de ve Star TV’de Telegol progmanının sunuculuğunu yaptı. Bu arada UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarını anlatmaya devam etti.

Sonunda NTV’ye geçti ve NTV ve NTV Spor kanallarında İspanya Futbol Ligi olan La Liga’dan maçlar anlatmaya başladı. Rıdvan Dilmen'le beraber %100 Futbol programını lig maçlarından sonra ve Türk takımlarının Avrupa maçlarından sonra yapmaktadır. Bu program Interpress’in yaptığı araştırma sonuçlarına göre, spor yorumlarının yapıldığı programlar içinde birinciliği elde etmiştir.

Beşiktaşlı olduğu bilinen Güntekin Onay aynı zamanda Vatan Gazetesi’inde spor yazarlığı yapıyor. Yüzde Yüz Futbol isimli programı sırasında, Beşiktaş’ın üstüste maç kaybetmesi ardından, aynı zamanda gazetede patronu olan Başkan Yıldırım Demirören’i topa tutmuştu. Bunun üzerine Rıdvan Dilmen şaşkınlıktan ne diyeceğini bilememiş ve “Sen gazeteden istifa mı ettin” diye sormuştu.

Bir dönem pazar geceleri "Videolig" programında Rıdvan Dilmen'le Türkiye ligindeki tüm karşılaşmaların özetlerini gösterip yorumladı. Şu anda Gol programında Emek Ege ve Mert Aydın'la Avrupa liglerini yorumlamaktadır.

Güntekin Onay, İngilizce, İtalyanca ve İspanyolca olmak üzere 3 dil bilmektedir. Playstation oyunlarından Call of Duty: Modern Warfare 2 oynamayı sevmektedir.

Güntekin Onay, Serra Okumuş ile evlidir. Irmak (d.2008) adında bir kızı vardır.

Ntv Spor'da Rıdvan Dilmen ile Yüzde 100 Futbol programını yapan Güntekin Onay, 26 Temmuz 2017 tarihinde ayrıldı ve beIN Sports'la anlaştı.

Ödülleri :
2011 - Altın Kelebek Ödülleri En İyi Spor Programı (Yüzde 100 Futbol)
2009 - Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Ödülleri Yılın Spor Programı (Yüzde 100 Futbol)Kaynak:Biyografi.info

Güntekin Onay için yapılan aramalar

Güntekin Onay, Güntekin Onay biyografi, Güntekin Onay hayatı, Güntekin Onay özgeçmişi, Güntekin Onay hakkında, Güntekin Onay doğum yeri, Güntekin Onay fotoğraf, Güntekin Onay video, Güntekin Onay resim, Güntekin Onay kimdir?, Güntekin Onay kaç yaşında?, Güntekin Onay nereli, Güntekin Onay memleketi