FB TW PIN NWS
BioRank 5344

Grimm Kardeşler

Doğum tarihi : -
Grimm Kardeşler kaç yaşında : -
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar, Dilbilimci
Grimm Kardeşler doğum yeri : Hanau, Hesse-Kassel

Grimm Kardeşler Biyografisi

Folklor öğelerini ve halk masallarını bir araya toplayarak tarihte kaybolmuş, büyük edebi değeri olan onlarca önemli masalı dünyaya kazandırmış olan Alman akademisyen kardeşler. En bilinen eserleri Rapunzel, Uyuyan Güzel, Çizmeli Kedi ve Kırmızı Başlıklı Kız’dır.
Grimm Kardeşler adıyla dünya çapında tanınan iki kardeş, Wilhelm Grimm ve Jacob Grimm, birer yıl ara ile, 1785 ve 1986 yıllarında dünyaya geldiler. İki kardeş hayatlarının neredeyse tamamını beraber, aynı çatı altında geçirdiler. Birer yıl ara ile, Kassel’de bulunan Friedrich Lisesi’nden mezun olan kardeşler, gene birer yıl ara ile Malburg Üniversitesi’nde eğitim aldılar. İki kardeş de hukuk üzerine eğitim alırken, küçük kardeş olan Wilhelm Grimm çalışmalarını kütüphanecilik ve folklor üzerine yoğunlaştırdı, abisi Jacob ise diğer çalışmalarının yanında hukuk hayatına da devam etti.

Grimm Kardeşler’e dünya çapında büyük bir ün ve saygı kazandıran eserleri ise, unutulmaya yüz tutmuş Alman masallarını toplayıp derledikleri kitaplar oldu. 1806 yılında yayınlanan ve Ludwig Achim von Arnim’in editörlüğünü yaptığı Des Knaben Wunderhorn (Büyülü Boynuz) adlı derleme, kardeşleri folklor çalışmalarına yönelten eser oldu. 1910 yılından itibaren iki kardeş, köy köy, kasaba kasaba Almanya’yı dolaşarak, halk hikayelerini ve peri masallarını toplamaya başladılar.

1812 yılına gelindiğinde, iki kardeşin elinde toplam 86 adet Alman halk hikayesi birikmişti. Bu hikayeleri Kinder- und Hausmärchen (Çocuk ve Hane Halkı Hikayeleri) adı altında kitaplaştırdılar. Bu ilk kitabı izleyen ikinci bölüm ise 1814 tarihinde yayınlandı ve toplam 70 eser barındırıyordu. 1816-1818 yılları arasında iki cilt olarak yayınlanan Deutsche Sagen (Alman Efsaneleri) ise, ilkinden çok daha kapsamlıydı; kronolojik olarak düzenlenmiş toplam 585 halk efsanesini içeriyordu.

Grimm Kardeşler’in bu eserleri, bazı açılardan büyük eleştirilere uğramıştı. Yayınlanan masalların bazılarının Fransız asıllı olduğu, hikayelerde geçen “elf”lerin bilge kadınlara ve maceracı prenslerin de kralın oğluna dönüştürülmesi, masalların aslının bozulduğuna karar veren bazı eleştirmenlerce oldukça kötü karşılansa da, edebiyata kazandırılan masal ve hikayelerin sayısının yüksekliği, yazım dilinin güzelliği ve kardeşlerin akademik saygınlıkları, kısa sürede bu eleştirilerin üstesinden geldi.

Kardeşlerin beraber kaleme aldıkları eserler sadece halk masalları ile sınırlı kalmadı. Grimm Kardeşler tarafından kaleme alınan, Deutsches Wörterbuch adını taşıyan ve toplam 84 kilogramlık bir ağırlığa ulaşan 33 ciltlik Alman Sözlüğü, Alman dili ve edebiyatının halen başyapıtı olarak anılmakta.

Grimm Kardeşlerin kaleme aldığı masallar defalarca tiyatroya, sinemaya ve televizyon yapımlarına uyarlandı, yüzün üstünde dile çevrilirken dünyanın en çok satan eserleri arasında yer aldı. Grimm Kardeşler hakında daha fazla bilgi edinmek için Wilhelm Grimm ve Jacob Grimm başlıklarına bakabilirsiniz.

Seçme Eserleri

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

Ormandaki Ev

Su Perileri

Rapunzel

Altın Saçlı Şeytan

Hansel'le Gretel

Bremen Mızıkacıları

Parmak Çocuk

Uyuyan Güzel

Fareli Köyün Kavalcısı

Kurbağa Prens

Kurt ve 7 Küçük Oğlak

Kar Beyaz ile Kırmızı Gül

Kırmızı Başlıklı Kız

Çizmeli Kedi

Kaynak:Biyografi.info

Grimm Kardeşler kitapları

 • Çizmeli Kedi Çizmeli Kedi

  Yarın tarihi : 2016-03-03


  Yayınevi : BEYAZ BALİNA YAYINLARI


  Çocuk Kitapları » Okul Öncesi » Masal

 • Kırmızı Başlıklı Kız Kırmızı Başlıklı Kız

  Yarın tarihi : 2016-03-03


  Yayınevi : BEYAZ BALİNA YAYINLARI


  Çocuk Kitapları » Okul Öncesi » Masal

 • Fareli Köyün Kavalcısı Fareli Köyün Kavalcısı

  Yarın tarihi : 2016-03-03


  Yayınevi : BEYAZ BALİNA YAYINLARI


  Çocuk Kitapları » Okul Öncesi » Masal

Tüm Grimm Kardeşler kitapları

Grimm Kardeşler için yapılan aramalar

Grimm Kardeşler, Grimm Kardeşler biyografi, Grimm Kardeşler hayatı, Grimm Kardeşler özgeçmişi, Grimm Kardeşler hakkında, Grimm Kardeşler doğum yeri, Grimm Kardeşler fotoğraf, Grimm Kardeşler video, Grimm Kardeşler resim, Grimm Kardeşler kimdir?, Grimm Kardeşler kaç yaşında?, Grimm Kardeşler nereli, Grimm Kardeşler memleketi