FB TW PIN NWS
BioRank 4380

Gaffar Okkan

Doğum tarihi : 24.Şubat.1952 Ölüm tarihi : 24.Ocak.2001
Gaffar Okkan kaç yaşında öldü : 49
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek :
Gaffar Okkan doğum yeri : Hendek, Adapazarı
Ölüm yeri : Diyarbakır

Gaffar Okkan Biyografisi

Gaffar Okkan, Diyarbakır Emniyet Müdürü iken fâili hâlen meçhul olan bir suikast sonucu öldürülmüş polis müdürüdür.

Gaffar Okkan, 24 Şubat 1952, Adapazarı, Hendek ilçesinde Fikri Okkan, İmran Okkan çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Ali Gaffar Okkan’dır. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji'nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi'nden mezun olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne Komiser Yardımcısı olarak atandı.

İzmir’de Emniyet Âmirliği rütbesine kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra, 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü'ne atanarak, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev aldı. Bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. 6 Aralık 1993 tarihinde 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfî ederek Kars İl Emniyet Müdürü olarak atandı.

18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Bu arada İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetiminden mezun oldu.

Kars Emniyet Müdürü iken, Diyarbakır gibi yıllarca PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan bir ile emniyet müdürü olarak atandı. Hüseyin Velioğlu'nun İstanbul Beykoz'daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. Gaffar Okkan, Hizbullah'ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadı. Kadın polisler Diyarbakır'da ilk kez onun emriyle sokağa çıktılar, trafiği yönettiler. Gaffar Okkan; İki küçük otomobil aldı ve mavi-beyaza boyattı, İkişer kadın polis görevlendirdi. Bir otomobil kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim ediyor, diğeri de yürümekte zorlanan yaşlılara yardım ediyordu. Havaalanındaki kadın polisler yaşlı yolcuların bilet işlemlerini yaptı, uçağa kadar götürdü. Havaalanına tekerlekli sandalye aldırdı. Gaffar Okkan'ın ilklerinden biri de şehrin kritik noktalarına kurdurduğu kameralardı. Gece yarılarına kadar makam odasındaki dev ekranda sokakları gözlerdi.

Gaffar Okkan, Zerrin Okkan ile evli idi. Sezin Okkan ve Can Okkan (d.1993) adında çocukları vardır.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makâmından Valilik Binası'na makam aracıyla seyir hâlinde iken, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde hayatını kaybetti. Bu cinâyet hâlâ çözülememiş olmakla birlikte, Hizbullah tarafından işlenildiği iddia edilmektedir.

Gaffar Okkan, 24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır’da görevde olduğu sırada uğradığı silahlı saldırıda 49 yaşında öldürüldü. Adapazarı, Hendek Şehir Mezarlığına defnedilmiştir.

Kaynak:Biyografi.info

Gaffar Okkan için yapılan aramalar

Gaffar Okkan, Gaffar Okkan biyografi, Gaffar Okkan hayatı, Gaffar Okkan özgeçmişi, Gaffar Okkan hakkında, Gaffar Okkan doğum yeri, Gaffar Okkan fotoğraf, Gaffar Okkan video, Gaffar Okkan resim, Gaffar Okkan kimdir?, Gaffar Okkan kaç yaşında?, Gaffar Okkan nereli, Gaffar Okkan memleketi