FB TW PIN NWS
BioRank 2615

Gabriele Sponza

Doğum tarihi : ??.??.1982
Gabriele Sponza kaç yaşında : 42
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Aşçı
Gabriele Sponza doğum yeri : İzmir

Gabriele Sponza Biyografisi

Gabriele Sponza, 25 Mayıs 2020 günü TV 8 ekranlarında “Lezzet Düşkünleri” programını yapmaya başladı.

Gabriele Sponza, 1982 yılında İzmir’de levanten ailelerinden İtalyan asıllı Türk vatandaşı olarak doğmuştur. Annesi İngiliz asıllı Mary Ann, babası ise İtalyan asıllı dört kuşaktır kuyumculuk yapan Enzo Sponza’dır. 1890’larda İtalya’dan Türkiye’ye göç eden aile büyükleri İzmir’de kuyumcu dükkânı açmışlar ve anne babası da İzmir’de doğmuştur. İlkokul ve orta eğitimini İzmir’de Türk okullarında yaptıktan sonra eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde Johnson&Wales Üniversitesi Mutfak Sanatları bölümünde tamamladı.

Gabriele Sponza, eğitimi sonrası profesyonel aşçılık hayatına Fransa’nın Tremolat ve Marsilya bölgelerindeki 3 Michelin yıldızlı restoranlarda çalışarak devam etti. Oradan İspanya ve Londra'ya gitti. 'Le Cordon Bleu' Londra'da şarap üzerine yüksek lisans yaptı. 2010 yılında Türkiye’ye geri döndükten sonra İstanbul’da Sait Halim Paşa Yalısı’nda bulunan Clement’s Restoran’ın şefliğini yaptı. Ardından "The Bosphorus" bünyesindeki Gaja Restaurant’ta 2 Michelin yıldızlı Şef Dominic Jack ile birlikte çalıştı. Şimdilerde ise Şef Gabriele Sponza’nın elinden çıkan yemekler Fransız Mutfağı üzerine kurulu ancak İtalyan Akdeniz Mutfağı tatları da menüde mevcut olan "Wanda" adlı mekanıyla lezzet severlerle buluşuyor.

Mutfak ve Restaurant İşletmeciliği Eğitmenliği kariyerine ilk olarak İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi’nde başladıktan sonra, iki yıl İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi bölümü ve Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda Eğitmen Şef olarak görev yaptı. Şu anda İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi bölümünde bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır.

Gabriele Sponza, Türkçe, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca bilmektedir.

Emmanuele Sponza ve Edvina Sponza (d. 1974) adlarında kardeşleri vardır. Gabriele Sponza’nın ablası Edvina Sponza, iş adamı Murat Özyeğin ile evli idi boşandı. Babası Enzo Sponza 4 Kasım 2019 tarihinde vefat etti.

2011 yılında almış olduğu WACS Sertifikası ile yurt içi ve yurt dışında yapılan gastronomi yarışmalarında Türkiye’yi temsilen jüri üyesi olmaya hak kazanmıştır. Eş zamanlı olarak 13 Mayıs 2013 tarihinden itibaren Türkiye’nin 24 saat yayın yapan ilk yemek kanalı 24Kitchen’da yaptığı “Yemek Aşkına” aslı programda izleyicilere dünya mutfağından farklı lezzetleri lokal malzemeler kullanarak kendi yaratıcı dokunuşuyla sundu.

Gabriele Sponza, 25 Mayıs 2020 günü TV 8 ekranlarında “Lezzet Düşkünleri” programını yapmaya başladı.

Kaynak:Biyografi.info

Gabriele Sponza videoları

Tüm Gabriele Sponza videoları

Gabriele Sponza için yapılan aramalar

Gabriele Sponza, Gabriele Sponza biyografi, Gabriele Sponza hayatı, Gabriele Sponza özgeçmişi, Gabriele Sponza hakkında, Gabriele Sponza doğum yeri, Gabriele Sponza fotoğraf, Gabriele Sponza video, Gabriele Sponza resim, Gabriele Sponza kimdir?, Gabriele Sponza kaç yaşında?, Gabriele Sponza nereli, Gabriele Sponza memleketi