FB TW PIN NWS
BioRank 7615

Frank Netter

Doğum tarihi : 25.Nisan.1906 Ölüm tarihi : 17.Eylül.1991
Frank Netter kaç yaşında öldü : 85
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : , Doktor, Ressam
Frank Netter doğum yeri : Manhattan, New York, ABD
Ölüm yeri : Miami Beach, Florida, ABD

Frank Netter Biyografisi

Tıbbi illüstrasyon alanındaki en etkili sanatçılardan biri, insan anatomisi ve fizyolojisi ile ilgili çok sayıda illüstrasyonuyla tanınır.

Frank Netter, 25 Nisan 1906 tarihinde Manhattan, New York, ABD’de doğmuştur. Tam adı Frank Henry Netter’dır. Ulusal Tasarım Akademisi Sanat Öğrenci Birliği'nde sanat eğitimi aldı. Doktor olmadan önce resim sanatı üzerine profesyonelce çalışmış olan Frank Netter, New York Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1933 yılında mezun oldu. Bellevue Hastanesi'nde cerrahi stajını bitirdi ve tıp uygulamalarına başladı.

Frank Netter, New York Üniversitesi Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra resim sanatındaki becerisini hemen tıp alanına da uyarladı ve akabinde 1940'lı yıllarda Ciba ilaç firması adına "Clinical Symposia" serisi adıyla küçük kitapçıklar resimlemeye başladı. Her bir fasikülü belli bir hastalığa ya da tıbbi, fizyolojik, anatomik ya da patolojik bir olguya ayrılmış olan bu kitapçıklar ilaç firmasının dağıtım olanaklarıyla bütün dünya doktorlarına kısa sürede ulaştı. CIBA daha sonra bu illüstrasyonları kitap formunda toplayarak en sonunda 8 cilt (13 kitap) içeren CIBA Tıbbi Çizimler Koleksiyonu'nu üretti.

Frank Netter, renkli çizimleri ile insan anatomisi ve fizyolojisini anlamada yardımcı olacak çok sayıda kitap yayınladı. Netter'in “İnsan Anatomisi Atlası” ilk kez 1989'da yayınlandı ve tıp öğrencileri için hızla tercih edilen anatomik referans kitabı oldu.

II. Dünya Savaşı sırasında, Frank Netter Amerika Birleşik Devletleri Ordusunda görev yaptı.

Netter çizimleri, sadece estetik açıdan değil aynı zamanda bilgi içeriği açısından da değerlendirilmektedir. 1949'da Dr.Netter'in vurguladığı gibi "Bir konuyu aydınlatmak, çizimin en büyük hedefidir. Güzel boyanıp boyanmadığı önemli değildir. Önemli olan konuyu açığa kavuşturmasıdır. Eğer bir çizim medikal bir konuya açıklık getiremiyorsa çizim olarak hiçbir değeri yoktur." Dr.Netter'in planlaması, anlayışı, bakış açısı ve yaklaşımları çizimlerinin içinde saklıdır. Çizimlerini bilimsel açıdan değerli kılan da budur.

Frank Netter, 17 Eylül 1991 tarihinde Miami Beach, Florida, ABD’de 85 yaşında ölmüştür.

Frank Netter’in kızı Francine, babasının Tıp'ın Michaelangelo’su (Michelangelo Buonarroti) adlı bir biyografisini yazdı.

Dr. Frank Netter'in çalışmaları, tıbbi konuların çizim kullanılarak öğretilmesine en iyi örneklerden bir tanesidir. Dr.Netter tarafından çizilen ve 20.000'den fazla şekil içeren 13 ciltlik "Netter Collection of Medical Illustrations", şu ana kadar basılanların içinde en bilinen medikal çalışmadır.'Netter İnsan Anatomisi Atlası' ilk kez 1989 yılında basılmıştır. Bu basımda kullanılan anatomik çizimler Netter Collection'dan alınmıştır. Tüm dünyada 11 dile çevrilen atlas, tıp ile ilgilenen pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Kaynak:Biyografi.info

Frank Netter için yapılan aramalar

Frank Netter, Frank Netter biyografi, Frank Netter hayatı, Frank Netter özgeçmişi, Frank Netter hakkında, Frank Netter doğum yeri, Frank Netter fotoğraf, Frank Netter video, Frank Netter resim, Frank Netter kimdir?, Frank Netter kaç yaşında?, Frank Netter nereli, Frank Netter memleketi