FB TW PIN NWS
BioRank 8767

Fouad Siniora

Doğum tarihi : 14.Nisan.1943
Fouad Siniora kaç yaşında : 81
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Siyasetçi
Fouad Siniora doğum yeri : Sidon, Lübnan

Fouad Siniora Biyografisi

Fouad Siniora, bankacı ve siyaset adamı. 2005 yılından beri Lübnan'ın Başbakanlık görevini yürütmektedir. Aynı zamanda Hariri Ailesi'nin 4 bankasından oluşan Groupe Mediterranee'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü'dür.


Fouad Siniora, 1943'de Sünni Müslüman bir ailenin çocuğu olarak Lübnan'ın Sidon kentinde dünyaya geldi. Eğitimine aynı kentteki American School for Boys'da başladı. 1970'lerde işletme yönetimi mastırı kazandığı ( MBA - Masters of Business Administration ) Beyrut Amerikan Üniversitesi'ni bitirdi. Mezuniyeti sonraları, Beyrut Amerikan Üniversitesi ve Lübnan Üniversitesi'nde profesör olarak dersler verdi.

1977 - 1982 yılları arasında Beyrut Merkez Bankası'nın denetleme komitesinde görev yapan Siniora, mesleki kariyerine de bankacılık ve finansla başlamış oldu. Daha sonra 45 yıllık arkadaşı ve Suriye karşıtı tutumunda yanında yer aldığı Lübnan Eski Başbakan'ı Rafik Al-Hariri'nin finansal kuruluşlarında kariyerine devam etti. 1992 - 2004 yılları arasında Hariri'nin kurduğu beş kabinede de Devlet Bakanı ve Maliye Bakanı olarak hizmet verdi.

Fouad Siniora, Suriye'nin Lübnan'dan çekilmesinin ardından başbakan oldu ve 19 Temmuz 2005 tarihinde ilk kez içinde Hizbullah mensuplarının da yer aldığı bir hükümet kurdu. Hizbullah'a sunduğu iyi niyetin yanında şu sözleri de Siniora'nın genel tutumu açısından önemlidir:

Hükümet, Lübnanlı insanların topraklarının serbestliğini sağlamak ve İsrail'in saldırı ve tehditlerine karşı onurlarını muhafaza etmek amacıyla ulusal haklarının doğal ve güvenilir bir biçimde ifade edilmesi için sergiledikleri direnişi dikkate almaktadır.

Suriyeliler evimizde ve bizler hala kendimizi korumak için çok güçsüzüz. Sivil savaşın korkunç hatıraları hala çok canlı ve hiç kimse kollarını kaldırmak için hazır değil.

2003 yılından bu yana Arap yazınına ve şiir yazmaya olan merakıyla da kendinden söz ettiren Siniora, evli, biri erkek ikisi kız olmak üzere üç çocuk babasıdır.

Kaynak:Biyografi.info

Fouad Siniora hakkında haberler

  • Lübnan genel greve hazırlanıyor 22 Ocak 2007 Lübnan genel greve hazırlanıyor

    Lübnan, yarın yapılacak genel greve hazırlanıyor. Hizbullah önderliğindeki muhalefetin, hükümeti düşürmek i...

  • Sinyora:'Nasrallah darbe peşinde' 08 Aralık 2006 Sinyora:'Nasrallah darbe peşinde'

    Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ı darbe yapmayı planlamakla suçlayarak, "Dünkü d...

  • Siniora'dan Suriye'ye gözdağı 30 Kasım 2006 Siniora'dan Suriye'ye gözdağı

    Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, Suriye yanlısı Hizbullah Partisi'nin yaptığı kitlesel gösteri çağrısının ar...

Tüm Fouad Siniora haberleri

Fouad Siniora için yapılan aramalar

Fouad Siniora, Fouad Siniora biyografi, Fouad Siniora hayatı, Fouad Siniora özgeçmişi, Fouad Siniora hakkında, Fouad Siniora doğum yeri, Fouad Siniora fotoğraf, Fouad Siniora video, Fouad Siniora resim, Fouad Siniora kimdir?, Fouad Siniora kaç yaşında?, Fouad Siniora nereli, Fouad Siniora memleketi