FB TW PIN NWS
BioRank 4481

Fadıl Akgündüz

Doğum tarihi : 22.Ocak.1956
Fadıl Akgündüz kaç yaşında : 68
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : İş adamı
Fadıl Akgündüz doğum yeri : Siirt

Fadıl Akgündüz Biyografisi

Şirketinin adı sebebiyle Jet Fadıl diye de bilinir.

Mehmet Fadıl Akgündüz, 22 Ocak 1956 tarihinde Siirt’te doğmuştur. Annesinin adı Zekiye Akgündüz’dür. Avniye Obut adında evli bir ablası vardır. 1980 yılında İstanbul Yıldız Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Tarım Bakanlığı Yem Fabrikası'nda kontrol mühendisi olan 7 yıl sonra arkadaşının kurduğu Akademi Bilgisayar'ın genel müdürü oldu. 1989'da kendi işini kurup 50 bin dolar sermayeyle sürücü kursu, otomotiv ve sigorta şirketi kurdu. Daha sonra otomobil ve konut pazarlamaya başladı. Jet Konut projesiyle inşaata girerken çalıştığı yem fabrikasını 115 milyar liraya Özelleştirme İdaresi'nden aldı. 1995'de Hyundai'nin distribütörü oldu. 1996'ya kadar otomobil ithalatı yapan Jet-Pa, Tüketici Yasası nedeniyle pazarlama faaliyetlerini durdurdu. Taahhüt ettiği 200 bin otomobili veremeyince Tofaş ve Renault ile arası açıldı. 1997 yılında Jet-Yem'in yarısına Kombassan'ı ortak etti. Ödemeler nedeniyle ortaklık bozuldu. Bu arada, Didim'deki 5 yıldızlı May Otel'i satın alarak turizme, Intermedya'yı alarak medya sektörüne adım attı. Refahyol döneminde Malezya otomobili Proton'un distribütörlüğünü aldı.

1998 yılında “JetPA” adında bir firma kurarak otomobil pazarlama hizmeti vermeye başladı. Ardından müteahhitliğe de başlayarak işlerini kısa zamanda büyüttü. Memleketi Siirt'te %100 yerli ve Türk malı otomobil üretecek bir otomobil fabrikasını inşa etme projesiyle ses getirdi. 'İmza' adını verdiği modelin tanıtım gecesi televizyonlardan canlı yayınlandı. Ancak İmza hiç üretilmedi.

Bu iş için gurbetçilerden kâr payı ortaklığıyla para topladı, dönemin politik karışıklığının da etkisiyle iflas etti ve paraları geri ödeyemedi. Geride kaba inşaatı bitmemiş bir fabrika kaldı. Tutuklanması istendi. Yurt dışına kaçtı. 2002’de bağımsız milletvekili seçilince Siirt'e geldi. Yüksek Seçim Kurulu'nun Siirt seçimlerini iptal etmesiyle milletvekilliği ve dokunulmazlığı düştü ve tutuklandı.

Siirt'te yenilenen seçimden sonra henüz milletvekili olmamış olan Recep Tayyip Erdoğan oradan seçimlere katılarak bu sayede milletvekili seçildi.

Fadıl Akgündüz, 2003 yılında Müebbet hapis cezası istenerek yargılanmaya başlandı. 1.5 yıl tutuklu kaldıktan sonra 5 Mart 2004 tarihinde 150 bin TL kefaletle serbest kaldı. Kasım 2006 tarihinde Mahkemesi sonuçlanınca 4 yıl 2 ay hapis cezası alan Fadıl Akgündüz hakkında tutuklama kararı çıkınca yurtdışına kaçtı. Davası 2008'de zaman aşımından ötürü düştü.

Siirtspor'un başkanlığını yaptığı geçmiş dönemde Sergen Yalçın, Tanju Çolak ve Alpay Özalan transferleriyle adını duyuran Akgündüz, 22 Mayıs 2009 tarihinde tekrar Siirtspor'un başkanlığına seçildi. 10 haziran 2012 tarihinde Siirtspor'un başkanlığını bıraktı.

İstanbul Beylikdüzü’nde konut yapmaya kalktı. 600 daireyi teslim edemedi, binlerce kişi mağdur oldu. 2011’de temelini attığı Bayrampaşa’daki İslami devre mülk otel ‘Caprice Gold’u hâlâ teslim etmedi.

2014 yılında Fadıl Akgündüz, , “Artık Müslümanların bir adası oldu” diyerek Maldivler’de ada satın aldığını açıkladı. Caprice Gold Maldivler için yaklaşık 170 milyon dolar yatırım yaptığını söyleyen Akgündüz adaya ulaşımı kolaylaştırmak için bir havayolu şirketi kuracağını belirtti.

Fadıl Akgündüz, 2015 yılıın başında İstanbul’daki reklam panolarını ‘Maldivler’de Müslümanlar’ın özel adası oluyor’ başlıklı reklam afişleriyle donattı. Burası da İslami kesime hitap eden devre mülk olacaktı. Günlüğü 99 eurodan satışa başladı. Fadıl Akgündüz 60 bin kişiden 170 milyon dolar topladı. Projenin Mayıs sonunda iptal olduğu ortaya çıktı. Fadıl Akgündüz ödemeleri yapmadığı için ortakları sözleşmeyi feshetti.

Fadıl Akgündüz, Birsen Akgündüz ile evliydi, boşandı. 3 çocuğu vardır.

7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde Siirt'ten bağımsız aday olan Akgündüz, aldığı oy sayısına göre milletvekili seçilemedi.

21 Aralık 2015 tarihinde hakkında başlatılan devre mülk yolsuzluğu iddialarına ilişkin soruşturmada tutuklandı. Bayrampaşa'daki Caprice Gold ile Maldivler'deki Caprice Maldivler adlı gayrimenkul projelerinde, devre mülk satışı yapılan 349 kişiyi dolandırıldıkları iddiasıyla "Nitelikli dolandırıcılık" suçundan yargılanan işadamı Fadıl Akgündüz ve yeğeni Mehmet Salih Obut'un 28 Mart 2017 tarihinde tahliyesine karar verildi.

Ancak, Tutuksuz olarak mahkemesi devam eden Fadıl Akgündüz için yurtdışına çıkış yasağı getirildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Fadıl Akgündüz birlikte yargılanan 6 sanığa 349 müştekiye yönelik "Nitelikli dolandırıcılık" suçundan ayrı ayrı 698 yıldan 2 bin 443 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

27 Ocak 2023 tarihinde İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya Fadıl Akgündüz Siirt'ten Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Mütalaa sonrası ara kararını açıklayan mahkeme, Siirt'te bulunan Fadıl Akgündüz ve Mehmet Salih Obut’un tutuklanmasına karar verildi ve tutuklanarak cezaevine gönderildi.

28 Nisan 2023 tarihinde görülen duruşmada İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Fadıl Akgündüz'ü, tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerin dolandırıcılığı suçundan 2 bin 504 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Kaynak:Biyografi.info

Fadıl Akgündüz için yapılan aramalar

Fadıl Akgündüz, Fadıl Akgündüz biyografi, Fadıl Akgündüz hayatı, Fadıl Akgündüz özgeçmişi, Fadıl Akgündüz hakkında, Fadıl Akgündüz doğum yeri, Fadıl Akgündüz fotoğraf, Fadıl Akgündüz video, Fadıl Akgündüz resim, Fadıl Akgündüz kimdir?, Fadıl Akgündüz kaç yaşında?, Fadıl Akgündüz nereli, Fadıl Akgündüz memleketi