FB TW PIN NWS
BioRank 1954

Ersin Burak

Doğum tarihi : 02.Ocak.1946
Ersin Burak kaç yaşında : 78
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Ersin Burak doğum yeri : Düzce, Adapazarı

Ersin Burak Biyografisi

Ressam olan abisi Sezgin Burak’ın başlattığı Bizimkiler isimli çizgi bandının çizimlerini onun ölümünden sonra da devam ettirdi.

Ersin Burak, 2 Ocak 1946 tarihinde Adapazarı, Düzce'de Kerim ve Fatma Burak çiftinin altıncı çocuğu olarak doğmuştur. Aytekin, İlhan, Aslan, Sezgin Burak ve Soner adlarında ağabeyleri vardır. Karikatürist Faruk Geç halasının oğludur. Karikatürist ressam olan abisi Sezgin Burak’ın yanında çalışarak mesleği öğrendi. 1978 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik sanatlar bölümünden mezun oldu.

1965-1973 yılları arasında ve 1982-2001 yıllarında Bizimkiler çizgi-bandını günlük-haftalık olarak çizdi. 1965-1980 yılları içinde Reklamcılık sektöründe grafiker, ressam ve art direktörlük görevlerinde bulundu. Reklam ajansı dışında Hayat mecmuası, Ayna dergisi, Pazar mecmuası, Foto-magazin ve Tarkan dergilerinde metinler resimlemiş ve karikatürler çizmiş, öykü ve kapak ressamlığı yapmıştır. Gerçek anlamda çizgi romanla tanışması ve okurların dikkatini çekmesi 25 Kasım 1970'de Veb Ofset tarafından renkli olarak yayınlanan haftalık Tarkan dergisine çizdiği kapaklar ve Metin Soysal'ın orta sayfada yer alan Tarihe Ün Salmış Türkler başlıklı yazı dizisine yaptığı illüstrasyonlarla gerçekleşmiştir.

1972 yılında İsmet Bozdağ’ ın yazdığı “Duman Reis ve Roçinellanın Aşkı” çizgi-romanını çizdi. Gün gazetesinde “Aslan Bey” çizgi-romanı yazdı ve çizdi.

1978 yılında askerlik görevini yerine getirdi.

1978 yılında Hürriyet gazetesinde “Çanakkale Geçilmez” çizgi-romanını yazdı ve çizdi. 1982-1984 yılları arsında “Hürriyet Çocuk Magazin” dergisini yayına hazırladı ve yönetti. 1984-1989 yılları arasında Çetin Emeç’in isteğiyle “Memo” isimli çocuk fotoromanını Hürriyet kelebek ekine hazırladı ve yönetti.

Yönetmen Tolga Ziya ile “Memo Kırlangıç Tepesi” isimli filmi çekti. Kültür Bakanlığı için “Tuşpa’dan Van’a” belgesel yapımını, afiş, pankart ve tanıtım broşürümün yanı sıra filmin senaryosunu, art direktörlüğünü ve kurgusunu hazırladı.

Hürriyet gazetesini 1980’li yılların sonundan itibaren 2001 yılına kadar Bulmaca, Eğlence, Çocuk konulu tüm ek, dergi ve sayfalarını hazırlayıp, yönetti.

Prof. Haluk Şahin ile birlikte Hürriyet Pazar ekinde 2yıl boyunca “Vitrin” isimli, haftalık panaromik sayfayı hazırlayıp çizdi.

Murat Bardakçı ile Osmanlının A takımı isimli “Cimdallılar” çizgi-romanını hazırlayıp, çizdi.

Aydın Doğan Vakfı için Dede Korkut destanının “Bamsı Beyrek” öyküsünü çizgi film haline getirdi.

2004 yılında Vatan gazetesine “Civanmert Kerim” isimli çizgi-roman hazırlayıp çizdi.

2006-2008 yılları arasında İtalyan çizgi-roman yayın grubu Sergio Bonelli Editore’ ye “Volto Nascosto” çizgi roman serisinin 4, 9 ve 10. sayılarını albüm olarak çizdi.

Hz Muhammed’ in hayatıyla ilgili “Kutsal Güzellik” çizgi-romanı 2010 yılında Hürriyet Gazetesinde yayınlandı.

2011 yılında Kozyatağı Kültür-Sanat Merkezinde(Kozzy) ve Tuzla Sanat Galerisinde “Çizgide 40yıl” adlı kişisel resim ve çizgi-roman yapıtlarından örnekler sergiledi.

Kaynak:Biyografi.info

Ersin Burak videoları

Tüm Ersin Burak videoları

Ersin Burak kitapları

Tüm Ersin Burak kitapları

Ersin Burak için yapılan aramalar

Ersin Burak, Ersin Burak biyografi, Ersin Burak hayatı, Ersin Burak özgeçmişi, Ersin Burak hakkında, Ersin Burak doğum yeri, Ersin Burak fotoğraf, Ersin Burak video, Ersin Burak resim, Ersin Burak kimdir?, Ersin Burak kaç yaşında?, Ersin Burak nereli, Ersin Burak memleketi