FB TW PIN NWS
BioRank 6942

Enver Sedat

Doğum tarihi : 25.Aralık.1918 Ölüm tarihi : 06.Ekim.1981
Enver Sedat kaç yaşında öldü : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Enver Sedat doğum yeri : El-Minufiye, Mısır
Ölüm yeri : Kahire, Mısır

Enver Sedat Biyografisi

Mısır'ın üçüncü cumhurbaşkanıdır.
Enver Sedat, 25 Aralık 1918’de Mısır'da El-Minufiye şehrinin Ebu’l-Kum köyünde 13 çocuklu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İsmi Enver Paşa'ya atfen verilmiştir.

İlk ve orta tahsilini tamamladıktan sonra askerî okula girdi. 1938’de Askerî Akademiyi bitirdi. Mısır’da İngiliz hâkimiyetine son vermek için Almanların desteği ile düzenlenen çeşitli komplolara katıldı. İngilizler tarafından tutuklandı ise de çok geçmeden hapisten kaçtı. İngiliz hâkimiyetine ve krallık yönetimine son vermek için Cemal Abdülnasır tarafından kurulan gizli Hür Subaylar Örgütüne girdi. Örgütün 1952’de yönetime el koymasından sonra, yeni yönetimin sözcülüğünü yaptı. 1956’da Devlet Bakanı, 1957-61 arasında Arap Sosyalist Birliğinin Genel Sekreteri oldu. 1957-1960 arasında Millet Meclisi Başkan Vekilliği; 1960-69 arasında ise Millet Meclisi Başkanlığı yaptı. Cumhurbaşkanı Cemal Abdülnasır tarafından 20 Aralık 1969’da Cumhuriyet İkinci Başkanlığına atandı.

1938 yılında askeri okuldan mezun olduktan sonra Mısır ordusunun çeşitli kademelerinde görev yaptı. 1952 yılında yakın çalışma arkadaşı Cemal Abdülnasır'la beraber Kral Faruk'u devirdikleri "Hür Subaylar" darbesine katıldı. Darbeden sonra kısa bir süre Muhammed Necip'in cumhurbaşkanlığının ardından başa geçen Cemal Abdülnasır'ın yardımcısı oldu. 1960-1969 yılları arasında Mısır Meclis Başkanlığı görevini yürüttü.

1948 yılında Cihan Sedat ile evlendi. Lubna Sadat, Gamal Sadat, Noha Sadat, Jihan Sadat adlarında çocukları vardır.

Cemal Abdülnasır 28 Eylül 1970'de ölünce onun yerine Mısır Cumhurbaşkanı oldu. 6 Ekim 1981'de bir askeri tören sırasında öldürülene kadar 11 yıl Mısır Cumhurbaşkanı olarak görev yaptı. Enver Sedat'ın eşi Cihan Sedat halen hayattadır ve ABD'nin çeşitli üniversitelerinde ders vermektedir. Enver Sedat'ın Nuha Lubna ve Nana isminde üç kızı ve Cemal isminde bir oğlu vardır.

1973 yılında meydana gelen Yom Kippur Savaşı'ndan sonra 1975'te Sovyetler Birliği ile ilişkileri kesmiş ve İsrail'le Kudüs'ü ziyaret ettiği 19 Kasım 1977 tarihinden itibaren iyi ilişkiler geliştirmiş 17 Eylül 1978'de ABD'nin arabuluculuğunda İsrail'le masaya oturarak Camp David Sözleşmesini imzalamıştır. Bu antlaşma ile İsrail tarafından Altı Gün Savaşı'nda ele geçirilen Sina Yarımadası Mısır'a geri verilmiştir. Barış çabalarının sonucu olarak Menahem Begin ile birlikte 1978 yılı Nobel Barış Ödülünü almıştır.

6 Ekim 1981 tarihinde Mısır'ın bağımsızlığının kutlandığı tören sırasında silahlı saldırıya uğrayarak öldürüldü. Resmi geçit töreni sırasında askeri konvoy içinde bulunan bir grup İslamcı militan tarafından önce el bombaları atılmak suretiyle, Sedat'a, üst düzey komutanlara ve diğer seçkin yöneticilere saldırılmış, daha sonra ise otomatik silahlarla platformun önüne gelinerek platformda bulunanlar taranmıştır. Bu saldırı sırasında Enver Sedat'a 72 kurşun isabet etmiştir. Sedat'ın öldürülmesine İsrail'le barış yapmasının tetiklediği bir sürecin sonunda radikal islâmcı başkaldırıların sebep olduğu ve bir geçit resmi esnasında gerçekleştirilen eylemi tepki hareketinin ordu içindeki mensupları yürüttüğü iddia edilmiştir. Sedat'ı öldüren radikal islamcı yüzbaşı Halid el-İslâmbûlî 1982 yılında idam edilmiştir. Enver Sedat'ın mezarı Kahire'de öldürüldüğü tören alanının hemen karşısındaki Meçhul Asker anıtının altındadır.

Kaynak:Biyografi.info

Enver Sedat için yapılan aramalar

Enver Sedat, Enver Sedat biyografi, Enver Sedat hayatı, Enver Sedat özgeçmişi, Enver Sedat hakkında, Enver Sedat doğum yeri, Enver Sedat fotoğraf, Enver Sedat video, Enver Sedat resim, Enver Sedat kimdir?, Enver Sedat kaç yaşında?, Enver Sedat nereli, Enver Sedat memleketi