FB TW PIN NWS
BioRank 7746

Engin Özkoç

Doğum tarihi : 05.Şubat.1962
Engin Özkoç kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Engin Özkoç doğum yeri : Kayalarmemduhiye beldesi, Erenler ilçesi, Sakarya

Engin Özkoç Biyografisi

Engin Özkoç, Abhaz kökenli Türk siyasetçidir.

Engin Özkoç, 5 Şubat 1962 tarihinde Sakarya ilinin Erenler ilçesine bağlı Kayalarmemduhiye beldesinde doğmuştur. Babası Ziyaettin Özkoç, annesi Gülser Özkoç’dur. Engin Özkoç, Abhaz kökenli Türk siyasetçidir. İlkokulu Kayalarmemduhiye Köyü'nde, ortaokul ve liseyi merkez ilçe Adapazarı’nda okudu. Anadolu Üniversitesi İşletme ve İktisat Fakültesinden mezun oldu. Kastamonu Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans yaptı. Adalet Yüksekokulu mezunudur.

Engin Özkoç, Türk siyasetindeki çalışmalarının yanı sıra, Türkiye Cumhuriyet'i tarafından tanınmamış olan de facto Abhazya Cumhuriyeti'nin Türkiye'de tanınması için yürüttüğü faaliyetleriyle de bilinir.

Siyasete CHP Gençlik Kollarında başlayan Engin Özkoç, Sakarya'da Belediye Başkan Yardımcılığı ve 4 dönem Belediye Meclis Üyeliği yaptı. Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeliği ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı görevlerinde bulundu. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Engin Özkoç, 2011 yılında CHP'den Sakarya milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. 24, 25, 26 ve 27. dönemde Sakarya Milletvekili seçildi. TBMM Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda yer aldı. CHP TBMM Grup Yönetiminde bulundu. Genel Başkan Başdanışmanlığı ve TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Sözcülüğü yaptı.

Engin Özkoç, 26 Ekim 2017 tarihinden beri TBMM CHP Grup Başkanvekilidir.

Engin Özkoç evli değildir.

Partisi :
1989-1995 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti
1995 - Cumhuriyet Halk Partisi


Kaynak:Biyografi.info

Engin Özkoç için yapılan aramalar

Engin Özkoç, Engin Özkoç biyografi, Engin Özkoç hayatı, Engin Özkoç özgeçmişi, Engin Özkoç hakkında, Engin Özkoç doğum yeri, Engin Özkoç fotoğraf, Engin Özkoç video, Engin Özkoç resim, Engin Özkoç kimdir?, Engin Özkoç kaç yaşında?, Engin Özkoç nereli, Engin Özkoç memleketi