FB TW PIN NWS
BioRank 9269

Emil Geamil Lahud

Doğum tarihi : 12.Ocak.1936
Emil Geamil Lahud kaç yaşında : 88
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Emil Geamil Lahud doğum yeri : Lübnan, Beyrut

Emil Geamil Lahud Biyografisi

Lübnan Eski Cumhurbaşkanı
Emil Geamil Lahud, 12 Ocak 1936'da Lübnan'ın Beyrut kentinde iki çocuklu Hristiyan bir ailenin ikinci oğulları olarak dünyaya geldi. Lübnan'ın Katolik bir ailesinin üyesi olan Emil Lahud'un babası Lübnan bağımsızlık savaşının liderlerinden biri olan Cemil Lahud, annesi ise Ermeni asıllı Adrene Bacakyan idi. Abisi ise ;Yüksek Adalet Divanı Başkanı, Yargıç, Nasri Lahoud ise 1934 yılında, Emil Geamil Lahud 'den 2 sene önce doğmuştur.

Çocukluğunun ilk yıllarından itibaren Lübnan'ın bağımsızlık mücadelesine tanık olan Emil Geamil Lahud, ilköğretimi La Sagesse'de tamamladı. Ortaöğretimine başladığı Brummana High School'u bitirmesinin ardından, 1 Ekim 1956'da babasının adımlarını izleyerek, Askeri Akademi'ye katıldı (deniz kuvvetleri). 1958 - 1960 yılları arasında Büyük Britanya'da gemi mühendisliği eğitimi aldı. Sonraları katıldığı kurslar ve aldığı eğitimler sayesinde akademik kariyerini geliştirdi.

Kimyasal Bakteriyolojik Radyasyon Koleji, (Chemical Bactirio Radiation College, A.B.D.), 1967-1968.
Gemicilik kursu, (Naval Staff, Rhode Island, A.B.D.), 1972-1973.
Gemi Kumanda Koleji, (Naval Command College, Rhode Island, A.B.D.), 1979-1980.

1967'de üyesi olduğu Lübnan Mühendisler Topluluğu'nun 1998 yılında onursal başkanı oldu ve Ekim 2002'de The Royal Institution of Naval Architects tarafından onursal yoldaş ilan edildi.

Lübnan Sivil Savaşı'nın son yıllarında (1975 - 1990), General Michel Aoun komutasında hizmet eden Émile Lahoud, orduda birçok mevkide görev yaptı. 1983 yılına kadar ordu karargahında personel ile ilgili görevlerde çalıştı. 1983 - 1989 yılları arasında Savunma Bakanlığı Askeri Komite Başkanlığı görevini yürüttü ve 1985 yılında Tuğamiralliğe, 28 Kasım 1989'da ise Korgeneralliğe terfi ederek Lübnan Silahlı Kuvvetler Komutanlığı görevine getirildi.

Emil Geamil Lahud Lübnan İç Savaşı sırasında General Michel Aoun'un yanında yer aldı. 1989 yılında iç savaşın bitmesinden sonra Lübnan silahlı kuvvetlerinin komutanlığına atandı. 1998 yılına kadar bu görevde kaldı ve aynı yıl içinde cumhurbaşkanlığa adaylığını koydu. 6 yıl cumhurbaşkanlığı yaptıktan sonra Lübnan anayasasına göre görev süresinin bitmesi gerekiyordu. Ancak görev süresi Suriye'nin baskısıyla 2007 yılına kadar uzatıldı.

Ordudaki kariyeri boyunca, Lübnan ordusunun yeniden inşa edilişinde ve düzenli bir ordu kurumunun oluşumunda büyük katkılar sağladı. Ellinin üzerinde takdir belgesi, nişan ve madalyayla ödüllendirildi. Ancak söz konusu süreçte ve devlet başkanlığı sırasında,Suriye ile içinde bulunduğu koordinasyon ve yakınlık, uluslararası ortamlarda eleştirilere yol açtı. Her ne kadar cumhurbaşkanlığı süresinin anayasa değişikliği ile uzatılmasının, ülkesindeki demokrasiyi güçlendirdiğini iddia etse de, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın ülke politikaları üzerindeki etkisi, başta A.B.D. olmak üzere bazı devletlerin tepkisini çekti.

Emil Geamil Lahud son yıllarda özellikle Sünni, Dürzi veHıristiyanların bir kısmının desteğini büyük ölçüde kaybetme noktasına gelmişti. Bir suikast sonucu öldürülen eski başbakan Refik Hariri Emil Lahud'un görev süresinin uzatılması konusunda Suriye'yle büyük bir anlaşmazlık yaşamıştı. Bu anlaşmazlığın Refik Hariri'nin hayatına mal olduğu öne sürülmüştür. Günümüzde Emil Lahud'a birçok çevreler Suriye'nin bir kuklası gözüyle bakmaktadırlar. Emil Lahud, 12 Temmuz 2006 tarihinde Hizbullah'ın iki İsrailli askeri kaçırması sonucu başlayan 2006 İsrail-Lübnan Krizi sırasında Lübnan silahlı kuvvetlerinin komutanı olmuş olmasına rağmen hiçbir etkinlik gösterememiştir.

Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Geamil Lahud ; film izlemeyi, müzik dinlemeyi ve okumayı sevmektedir. Ayrıca profesyonel bir scuba dalgıcı ve yüzücü olan Emil Geamil Lahud 'un 1955 yılında yüzmede Lübnan şampiyonluğu vardır. Emil Geamil Lahud 1967'den bu yana Andree Amadouni ile evli ve biri kız olmak üzere üç çocuk babasıdır.

1969 doğumlu kızı Carine, Elias Michel El-Murr ile evlidir. 1975 doğumlu olan oğlu Émile Jr., babası gibi iyi bir yüzücüdür ve onun da Lübnan şampiyonluğu bulunmaktadır. 1977 doğumlu küçük oğlu Ralph ise 1988 Seoul Olimpiyatları'na katılan en genç atlet ünvanına sahiptir.

Kaynak:Biyografi.info

Emil Geamil Lahud için yapılan aramalar

Emil Geamil Lahud, Emil Geamil Lahud biyografi, Emil Geamil Lahud hayatı, Emil Geamil Lahud özgeçmişi, Emil Geamil Lahud hakkında, Emil Geamil Lahud doğum yeri, Emil Geamil Lahud fotoğraf, Emil Geamil Lahud video, Emil Geamil Lahud resim, Emil Geamil Lahud kimdir?, Emil Geamil Lahud kaç yaşında?, Emil Geamil Lahud nereli, Emil Geamil Lahud memleketi