FB TW PIN NWS
BioRank 6450

Ekrem Pakdemirli

Doğum tarihi : 13.Nisan.1939 Ölüm tarihi : 31.Aralık.2015
Ekrem Pakdemirli kaç yaşında öldü : 76
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Ekrem Pakdemirli doğum yeri : İzmir
Ölüm yeri : Manisa

Ekrem Pakdemirli Biyografisi

Türk siyasi hayatının önemli isimleri arasında yer almıştır.

Ekrem Pakdemirli, 13 Nisan 1939 tarihinde İzmir’de doğmuştur. ODTÜ Makine Mühendisliği'ni bitirdi. Aynı okulda Master derecesi aldı. Londra Imperial College Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı.

DPT Müsteşar Yardımcılığı, 9 Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Başbakanlık Baş Danışmanlığı, Büyükelçilik, XVIII., XIX., XX. ve XXI. Dönem Manisa Milletvekili ile Ulaştırma, Maliye ve Gümrük, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. ve Ülker markasının sahibi Yıldız Holding Yönetim kurulu üyeliği yaptı. Aynı zamanda Zorlu Holding'te yönetimde idi.

Ulaştırma, Maliye, Gümrük ve Devlet Bakanlığı görevlerinde de bulunan Ekrem Pakdemirli Nuran Hanım ile evli ve 5 çocuk babasıydı. 9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Tarım ve Orman Bakanı olarak atanan Bekir Pakdemirli oğludur.

Turgut Özal döneminin önde gelen isimlerinden eski bakan Ekrem Pakdemirli, anılarını “Özal'ın Mirası” adıyla kitaplaştırmıştı. Pakdemirli, Turgay Yavuz’un kaleme aldığı ve Ufuk Yayınları’ndan çıkan kitapta Pakdemirli, tartışma yaratacak birçok konuyu da gündeme taşımıştı.

Star Gazetesinde yazılar yazdı.

Ekrem Pakdemirli, 21 Ekim 2015 tarihinde Manisa'nın Akhisar ilçesindeki bahçesinde kendi icadı/üretimi olan zeytin toplama aparatının tanıtımı için zeytin üreticileriyle bir arayla geldiğinde, başına traktörün yük kaldırmak için kullanılan parçasının çarpması sonucu ağır yaralandı. Ardından Manisa’da Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesine kaldırıldı.

Ekrem Pakdemirli, 31 Aralık 2015 tarihinde Manisa'da tedavi gördüğü hastanede 76 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
2013 - Özal'ın Mirası


Kaynak:Biyografi.info

Ekrem Pakdemirli hakkında haberler

Tüm Ekrem Pakdemirli haberleri

Ekrem Pakdemirli için yapılan aramalar

Ekrem Pakdemirli, Ekrem Pakdemirli biyografi, Ekrem Pakdemirli hayatı, Ekrem Pakdemirli özgeçmişi, Ekrem Pakdemirli hakkında, Ekrem Pakdemirli doğum yeri, Ekrem Pakdemirli fotoğraf, Ekrem Pakdemirli video, Ekrem Pakdemirli resim, Ekrem Pakdemirli kimdir?, Ekrem Pakdemirli kaç yaşında?, Ekrem Pakdemirli nereli, Ekrem Pakdemirli memleketi