FB TW PIN NWS
BioRank 8356

Edward Poynter

Doğum tarihi : 20.Mart.1836 Ölüm tarihi : 26.Temmuz.1919
Edward Poynter kaç yaşında öldü : 83
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : , Ressam
Edward Poynter doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Londra, İngiltere

Edward Poynter Biyografisi

İngiliz Kraliyet Akademisi Başkanı olarak görev yapan İngiliz, tasarımcı ve ressamdır.

Edward Poynter, 20 Mart 1836 tarihinde Paris, Fransa’da mimar olan Ambrose Poynter’in oğlu olarak doğmuştur. Ailesi onun doğumundan kısa bir süre sonra İngiltere'ye döndü. Ablası Clara Bell (1834-1927) (Almanca, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca) bilen bir çevirmen idi. Ipswich School ve Brighton College’de okuduktan sonra Londra’da, Roma’da ve son olarak da Paris’te ressam Charles Gleyre ile birlikte eğitim gördü.

1853 yılında 17 yaşındaki Edward Poynter'i çok iyi etkileyen, Roma'daki İngiliz ressam ve heykeltıraş Frederick Leighton ile tanıştı. Londra'ya döndüğünde çalışmalarına devam etti ve 1855'te Kraliyet Akademisi Okullarına girdi.

Edward Poynter, 1856'da Paris'e taşındı ve üç yılını İsviçreli ressam Charles Gleyre'nin stüdyosunda geçirdi; buradaki arkadaşları, karikatürist ve yazar George du Maurier ve Amerikalı sanatçı James McNeill Whistler'ı içeriyordu.

Israel in Egypt tablosu - 1867

Edward Poynter’in ilk büyük başarısı olan 1867 yılında yaptığı Israel in Egypt tablosu ve 1890 yılında yaptığı Visit of the Queen of Sheba to King Solomon isimli tarihi tabloları onun tanınmasını sağladı.

Visit of the Queen of Sheba to King Solomon - 1890 yılı tablosu

1869 yılında İngiliz Kraliyet Akademisi'nin bir üyesi olarak kabul edildi.

Kamu kurumlarında bir dizi görevlerde bulunan Edward Poynter, 1871 – 1875 yılları arasında Londra’da Slade School of Fine Art’ın ilk profesörü, 1875 – 1881 yılları arasında Principal of the National Art Training School, 1894 – 1904 yılları arasında Ulusal Galeri’de müdür ve 1896 yılında Sir John Millais'in ölümü üzerine Kraliyet Sanat Akademisi başkanı olup, şövalye ilan edildi. 1902 yılında Baronet oldu. Andromeda, Edward Poynter, 1869

Edward Poynter 1866 yılında tanınmış Macdonald kardeşlerinden biri olan Agnes Macdonald ile evlendi. Üç çocukları oldu.

Edward Poynter’in eşi Agnes Macdonald’ ın üç kız kardeşi vardı: Baldızı Georgiana tanınmış bir sanatçı olan Edward Burne Jones ile evlendi; diğer baldızı Alice yazar Rudyard Kipling’in annesiydi ve üçüncü baldızı Louisa ise üç dönem başbakanlık yapan İngiliz Başkanı Stanley Baldwin’in annesi idi.

Perilerin Fırtına Sonrası Hali tablosu – 1903

Akademik bir ressam olan Edward Poynter, resimlerinde her figür için çalışmalar yaptı. Ayrıca illüstratör, madalya, karo tasarımcısı ve duvar dekorasyon çalışmaları da yaptı. Hayatı çok çalışkan ve onur verici biri oldu.

Edward Poynter, ablası gibi yetenekli bir dil bilimciydi ve Fransızca ve İtalyanca bilmekteydi.

Edward Poynter, 26 Temmuz 1919 tarihinde Londra, İngiltere’de 83 yaşında ölmüştür.

Corner of the Villa adlı tablosu - 1889

Kaynak:Biyografi.info

Edward Poynter için yapılan aramalar

Edward Poynter, Edward Poynter biyografi, Edward Poynter hayatı, Edward Poynter özgeçmişi, Edward Poynter hakkında, Edward Poynter doğum yeri, Edward Poynter fotoğraf, Edward Poynter video, Edward Poynter resim, Edward Poynter kimdir?, Edward Poynter kaç yaşında?, Edward Poynter nereli, Edward Poynter memleketi