FB TW PIN NWS
BioRank 571

Dursun Aydın Özbek

Doğum tarihi : 25.Mart.1949
Dursun Aydın Özbek kaç yaşında : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Dursun Aydın Özbek doğum yeri : Şebinkarahisar, Giresun

Dursun Aydın Özbek Biyografisi

23 Mayıs 2015 tarihinden itibaren Galatasaray'ın 36. Başkanı olmuştur.

Dursun Aydın Özbek, 25 Mart 1949 tarihinde Giresun, Şebinkarahisar’da doğmuştur. Babası Hasan Özbek’dir. Mehmet Özbek adında kardeşi vardır. İlkokulu bitirdikten sonra İstanbul’a taşındılar. 13 yaşında iken babası vefat etti. Galatasaray Lisesinden 1969 yılında mezun oldu.

Galatasaray Lisesinden mezun olduktan sonra İsviçre Lozan'daki Ekol Politeknik'e başvurur. Orada okuması için ayda 500 isviçre Frangı yetecektir, annesiyle de öyle anlaşırlar. Fakat tam o sırada, Ankara'da büyük bir devalüasyon gerçekleşir, Türk lirası yüzde 70 değer kaybeder. Bu devalüasyon Dursun Özbek için kader çizgisi olur. Avrupa hayali biter. Fransızcanın yanında İngilizce de öğrenmek amacıyla ODTÜ'ye girer. Elde yok, avuçta yoktur. Öğrenci yurtları işgal altında olduğundan 1.5 ay boyunca, otellerde perişan olur ve sonunda İstanbul'a dönmeye karar verir. İTÜ'ye başvurup, makine mühendisliği okumaya başlar.

İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesini 1974 yılında bitirdi. İTÜ Spor Kulübü’nde hem üniversite takımında, hem de Amatör 1. Küme’de futbol oynadı.

Dursun Aydın Özbek, 1972 yılında otomotiv sektöründe çalışmaya başladı. Kardeşi Mehmet Özbek ile birlikte Taksim'de, Talimhane’de 6 metrekarelik bir dükkanda yedek parçacılığa başladı. 1988 yılından beri de turizm sektöründe Nippon ve Point Hotel zincirleriyle İstanbul'da, Antalya'da Kimeros ve Mabiche otelleri ile hem yatırımcı hem de işletmeci olarak iş hayatına devam etmektedir.

Dursun Aydın Özbek, 2011 yılında Galatasaray'ın başkanı Ünal Aysal’ın kadrosunda yer aldı, ama kısa bir süre sonra kendi isteğiyle görevi bıraktı. 2014 yılında 25 Ekim 2014 tarihinde Duygun Yarsuvat Galatasaray'ın başkanı seçildikten sonra Galatasaray SK Yönetim Kurulu'na seçildi ve başkan yardımcısı oldu.

23 Mayıs 2015 tarihinde yapılan Galatasaray Spor Kulübü Olağan Seçim Genel Kurul Toplantısındaki seçimde eski başkan Duygun Yarsuvat’ın desteklediği Dursun Aydın Özbek Galatasaray'ın 36. Başkanı olarak seçildi.

Fransızca ve İngilizce bilen Dursun Aydın Özbek, evlidir ve 2 çocuğu vardır.

9 Aralık 1986 tarihinde Galatasaray oyuncusu olan yeğeni Dursun Özbek, idmanda kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

Dursun Aydın Özbek, 23 Mayıs 2015 tarihinde yapılan seçimden önce yaptığı vaatler :
- Otel projesi :
Yılda en az 5 milyon Dolar kazanacağı vaadini verdiği; Mecidiyeköy'de eski Ali Sami Yen Stadı'nın yanında bulunan alana Galatasaray adına bir otel inşa etmek

- Hamza Hamzaoğlu ile yola devam :
Çalışmalarından son derece memnun olduğu Galatasaray teknik direktörü Hamza Hamzaoğlu ile yola devam etmeyi düşünüyor. Özbek, Hamzaoğlu'nun takımda kalacağını açıkladı.

- Borçlardan iki senede kurtulacağız :
Galatasaray'ın mali açıdan dar bir dönemde olduğunun hatırlatılması üzerine, "İki sene yeter. Daha da çabuk olabilir. Galatasaraylılar bu borçtan korkmasın. Galatasaray'ın sıkıntısı bölünmüşlüktür." açıklamasında bulundu.

- Şampiyonlar Ligi'nde şampiyonluk!:
Galatasaray'ın UEFA'da şampiyon olduğunu ve sıra Şampiyonlar Ligi'ne geldiğini belirtti.

- 'Sıfır kavga, sıfır problem':
Fenerbahçe ile ilişkiler konusunda Sıfır kavga, sıfır problem. Düşmanlık yok rekabet var. Bizim felsefemiz bu. Spor bir yarışma ve şovdur. Müşterek menfaatlerimiz için birlikte çalışacağız ama sahada kıyasıya rekabete devam." Dedi.

- Galatasaray'ı kimse satamaz:
Sarı-Kırmızılı takımın Ruslar'a satılacağı dedikodusu üzerine, "Galatasaray'ı kimse satamaz. Kimse de alamaz." Dedi.

Galatasaray spor kulübünün 20 Ocak 2018 tarihinde Galatasaray Lisesi’nde yapılan olağanüstü seçimli genel kongre sonucunda Mustafa Cengiz 1703 oy alırken Dursun Aydın Özbek'e ise 1623 oy çıktı. Böylece Mustafa Cengiz Galatasaray spor kulübünün 37. Başkanı olarak seçilmiştir.

11 Haziran 2022 tarihinde yapılan seçimde 2 yıl süreyle yeniden Galatasaray spor kulübü Başkanı seçildi.

25 Mayıs 2024 tarihinde yapılan Galatasaray Kulübü'nün olağan seçimli genel kurulunda mevcut başkan Dursun Özbek, rekor oyla yeniden başkan seçildi.

Kaynak:Biyografi.info

Dursun Aydın Özbek hakkında haberler

Tüm Dursun Aydın Özbek haberleri

Dursun Aydın Özbek için yapılan aramalar

Dursun Aydın Özbek, Dursun Aydın Özbek biyografi, Dursun Aydın Özbek hayatı, Dursun Aydın Özbek özgeçmişi, Dursun Aydın Özbek hakkında, Dursun Aydın Özbek doğum yeri, Dursun Aydın Özbek fotoğraf, Dursun Aydın Özbek video, Dursun Aydın Özbek resim, Dursun Aydın Özbek kimdir?, Dursun Aydın Özbek kaç yaşında?, Dursun Aydın Özbek nereli, Dursun Aydın Özbek memleketi