FB TW PIN NWS
BioRank 3474

Dianne Dengel

Doğum tarihi : 01.Ocak.1939 Ölüm tarihi : 15.Mayıs.2012
Dianne Dengel kaç yaşında öldü : 73
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Ressam
Dianne Dengel doğum yeri : Rochester, New York, ABD
Ölüm yeri : New York, ABD

Dianne Dengel Biyografisi

"Mutluluğun resmi" tablosu ile tanınan ressamdır.

Dianne Dengel, 1 Ocak 1939 tarihinde ABD’de New York, Rochester’da şehrin Chili adındaki kenar mahallesinde fakir bir ailenin kızı olarak doğmuştur. Dianne Dengel, babasının ahşap artıklarından yaptığı gecekondu diyebileceğimiz evde geçirmiştir bütün hayatını.

Dianne’ın sanata yatkınlığını tezgahtar olan annesi Mildred keşfetmiş. Resim yapması için kızına karton alacak parası yokmuş. O da mağazada satılan gömleklerin, düzgün durması için, içine yerleştirilen kartonları alıp eve getirirmiş. Dianne bu kartonlara resim yapmaya koyulmuş. Ne çare ki boya ve fırça alacak paraları da yokmuş. Biraz para biriktirip boya almışlar, bu kez fırça almaya güçleri yetmemiş. Ve Dianne parmaklarıyla resim yapmaya başlamış. Dianne, 1940’ların magazin sayfalarındaki insan figürlerinden, onların stillerinden etkilenmiş. Annesiyle birlikte kasaba kasaba dolaşıp resimlerini satmaya başlamışlar.

Dianne Dengel, 18 yaşına geldiğinde, daha çok para getiriyor diye portre resimleri çizmeye başlamış. Henüz 18 yaşındayken teklif edilen üniversite bursunu reddetmiş ve tanesi 1.5 $’dan renkli kalemlerle portre çizmeyi tercih etmiş. O döneme göre iyi de para kazanıyormuş. Dianne Dengel’in yaptığı portrelerden birini, dönemin ünlü programcısı Fred Rogers görmüş. “Benim de portremi yap” demiş. Dianne televizyonda görününce de adı bütün ülkede duyulmuş. O günden beri yaşam sevgisiyle dolu olan ve mutlu olmak isteyen herkes, Dianne Dengel imzalı tablolardan alıyor.

Dianne Dengel, hep gülen, huzurlu, masum ifadeli, hatta komik insanların olduğu tablolar yapmaktadır. En ünlüsü Türkiye’nin en çok satılan puzzle’ı haline gelen ‘Home Sweet Home’ / "Mutluluğun resmi" tablosudur. Çoğu kişinin ressamını Abidin Dino olarak bildiği bu tablo, mütevazi ve özgün bir çizgisi olan ressam Dianne Dengel’a aittir.

“Mutluluğun Resmi -Home Sweet Home, tablosu

Sanatıyla tüm dünyaya mutluluk saçan kadın ressam Dianne Dengel, özellikle ‘fakir ama mutlu’ insanları resmediyor. Çünkü kendisi de o insanlardanmış bir zamanlar.

Herkesi mutlu görmek isteyen bir kadındır Dianne. Bu çabaya öylesine kaptırır ki kendini, kendi mutluluğunu önemsemez. “Evlenmeye ve aile kurmaya vakit olmadı” der bir söyleşide.

Dianne Dengel 2007 yılında takvim yaprakları için de resim yapmaya başlamış, birçok resim-sanat festivalinde boy göstermiş,ömrünün son anına kadar kendini sanata adamış. Sadece resim yapmakla kalmayan Dengel Bez bebek de yapıyor ve onları da boyuyordu, bu bebekler de resimleriyle beraber sergilerde yer alıyordu.

Dianne Dengel, 15 Mayıs 2012 tarihinde 1 yıl kanserle savaştıktan sonra 73 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Dianne Dengel için yapılan aramalar

Dianne Dengel, Dianne Dengel biyografi, Dianne Dengel hayatı, Dianne Dengel özgeçmişi, Dianne Dengel hakkında, Dianne Dengel doğum yeri, Dianne Dengel fotoğraf, Dianne Dengel video, Dianne Dengel resim, Dianne Dengel kimdir?, Dianne Dengel kaç yaşında?, Dianne Dengel nereli, Dianne Dengel memleketi