FB TW PIN NWS
BioRank 5383

Devrim Erbil

Doğum tarihi : 16.Eylül.1937
Devrim Erbil kaç yaşında : 86
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Devrim Erbil doğum yeri : Uşak

Devrim Erbil Biyografisi

Devrim Erbil yurtiçinde ve yurtdışında yüzlerce sergi açtı, ödüller kazandı ve sanat konferansları verdi. Sanatçının eserleri dünyanın ve Türkiye’nin birçok müzesinde ve koleksiyonlarında yer almaktadır. Devrim Erbil resmin şairidir.

Devrim Erbil, 16 Eylül 1937 tarihinde Uşak ilimizde doğmuştur. Balıkesir Gazi Ortaokulu ve Balıkesir Lisesi bitirdikten sonra 1955–1959 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (şimdiki adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Resim Bölümü’nde öğrenim gördü. Halil Dikmen ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencisi oldu. 1962 yılında Akademi’ye asistan olarak girdi. Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cemal Tollu ve Cevat Dereli atölyelerinde görev aldı.

Devrim Erbil, İlk sergisini daha lise öğrencisi iken Türk Amerikan Derneği’nde açtı. Arkadaşlarıyla aynı yıl Soyutçu 7’ler grubunu kurdu.

Çeşitli ülkelerde araştırma ve incelemelerde bulundu. Devrim Erbil’in 1960’lı yılarda doğadan/ağaç motiflerinden yola çıkarak başlayan çizgisel karakterli resimleri, giderek bir kısmı minyatür sanatımızın kompozisyon düzenlerinden de etkilenerek kuş bakışı bir görüş açısından bakışla yüzeye indirgenmiş çizgisel ağırlıklı bir kompozisyon düzenine ulaşır.

Devrim Erbil, 1963 yılında Adnan Çoker, Tülay Tura, Altan Gürman ve Sarkis Zabunyan ile birlikte Mavi Grup’u kurduktan sonra İspanya Hükümeti’nin sanat bursu sınavlarını kazanarak gittiği Madrid ve Barcelona’da başladığı sanat araştırmalarına Paris ve Londra’da devam etti.

1970 yılında Doçent olan Devrim Erbil, Türkiye Çağdaş Ressamlar ve Görsel Sanatçılar Derneği Başkanlığı, 1979-1982 yılları arasında İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürlüğü görevlerinde bulundu ve 1981 yılında profesör oldu.

1985’te başladığı Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığını üç yıl sürdürdü. 1988 ile 1990 yılları arası Yıldız Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bölüm başkanlığı, yapan sanatçı, 1990 yılında bu kez Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi dekan yardımcılığı görevine getirildi. 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanını aldı. 2004 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden emekli oldu.

Devrim Erbil yurtdışında pek çok karma sergi açtı. Türk Sanatını tanıtan sergilerin komiserliğini yaptı. (İskenderiye, Belgrad, Sofya, Kuveyt) Sanat üzerine konferanslar verdi, yazılar yayınlandı.

2004'te Balıkesir Belediyesi’nce Devrim Erbil Çağdaş Sanat Müzesi adıyla kişisel müzesi açıldı.

Güzel Sanatlar Akademisinin Grafik bölümünde serigrafi ve gravür atölyelerinin kuruluşu sağlandı.

Devrim Erbil, 2004 - 2005 yılında Doğuş Üniversitesi'nde Sanat ve Tasarım Fakültesi kurucu Dekanı olarak görev yaptı. Ayrıca İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesidir.

Eserleri İstanbul-Ankara-İzmir Resim ve Heykel Müzeleri’nde, Ankara Milli Kütüphane Koleksiyonu’nda, İzmir Selçuk Yaşar Müzesi’nde, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde, Bükreş Modern Sanatlar Müzesi’nde, Minnesota Ben and Abby, Grey Foundation Koleksiyonu’nda, İskenderiye Güzel Sanatlar Müzesi’nde, Yugoslavya Banja Luka, Umjetnicka Garerija’da, resmi kurum ve özel koleksiyonlarda bulunuyor.

Ödülleri :
1966 - Tahran Bienali “Saray Kraliyet” Birincilik Ödülü
1968 - Türkiye Çağdaş Ressamlar “Genç Ressamlar” Birincilik Ödülü
1972 - İskenderiye Bienali Ödülü
1973 - T.C. 50. Yıl Atatürk Cumhuriyet Ödülü
1976 - DYO Resim Yarışması Ödülü
1978 - Devlet Resim Heykel Sergisi Başarı Ödülü
1982 - Devlet resim Heykel Sergisi Birincilik Ödülü
1991 - Devlet Sanatçısı Unvanı
1998 - Kırgızistan Cumhuriyeti Bilim Sanat Kurulu Onur Üyeliği
2000 - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülü
2012 - Art Bosphorus Çağdaş Sanat Fuarı İstanbul “Yılın Sanatçısı” Ödülü
2012 - Yedirenk Sanat Vakfı “Ustanın Günü” Ödülü
2015 - Devrim Erbil Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı’nı kurdu.
2017 - Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği “Yılın Sanatçı Onur Ödülü” nü aldı.
2017 - Beyoğlu Belediyesi üstün hizmet nişanına layık görüldü.
2017 - Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği “Yılın Sanatçısı” Onur Ödülü
2018 - İstanbul Art Show Sanat Fuarı Onur Sanatçısı
2019 - Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

Eserlerinin bulunduğu müzeler:
İstanbul Resim ve heykel müzesi
Ankara Resim ve Heykel Müzesi
İzmir Resim ve Heykel Müzesi
Ankara Millî Kütüphane Koleksiyonu
İzmir Selçuk Yaşar Müzesi
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi
Bükreş Modern Sanatlar Müzesi
Minnesota Ben and Abby, Grey Foundation Koleksiyonu
İskenderiye Güzel Sanatlar Müzesi
Yugoslavya Banja Luka, Umjetnicka Garerija
Resmi kurumlar ve özel koleksiyonlar


Kaynak:Biyografi.info

Devrim Erbil için yapılan aramalar

Devrim Erbil, Devrim Erbil biyografi, Devrim Erbil hayatı, Devrim Erbil özgeçmişi, Devrim Erbil hakkında, Devrim Erbil doğum yeri, Devrim Erbil fotoğraf, Devrim Erbil video, Devrim Erbil resim, Devrim Erbil kimdir?, Devrim Erbil kaç yaşında?, Devrim Erbil nereli, Devrim Erbil memleketi