FB TW PIN NWS
BioRank 3161

Cihan Demirci

Doğum tarihi : 12.Ağustos.1963
Cihan Demirci kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Karikatürist
Cihan Demirci doğum yeri : İstanbul

Cihan Demirci Biyografisi

Yarattığı kendine özgü mizah tarzıyla dilimize ve argomuza başta “Geyik Muhabbeti” olmak üzere pek çok deyim, terim ve kelime kazandırmıştır.

Cihan Demirci, 12 Ağustos 1962 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Aksaray Mahmudiye İlkokulu, Silivrikapı Ortaokulu ve 50. Yıl Tahran Lisesinde okudu. İDGSA-Tekstil, ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel sanatlar fakültesi Tekstil Bölümü önlisans mezunu. Daha sonra; Mimar Sinan Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü 1. sınıftan terk. Son olarak da; Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi -Sinema ve Televizyon Bölümü 3. sınıftan terkdir. Cihan Demirci, kendi kuşağından pek çok mizahçı gibi Oğuz Aral’ın Gırgır dergisinden yetişti.

Mesleğe 15 yaşındayken karikatür çizerek adım atan Cihan Demirci’nin ilk karikatürleri 1978 yılında Fırt dergisinde yayınlandı. Yayımlanan ilk imzalı yazısı, 8 Haziran 1980 tarihinde Gırgır dergisinin 409. sayısındaki “Haşlama Taşlama” başlıklı köşede yayınlanan taşlama şiiri onun imzalı ilk şiiridir.

Profesyonel mizah yazarlığına 1981 yılında Ses dergisinin Atmaca mizah ekinde başladı. İlk mizah öyküsü, 12 Eylül 1982 tarihinde Gırgır dergisinde yayınlandı.

Daha sonra Kandemir Konduk'la birlikte Müjdat Gezen’in kurdukları Güldürü Üretim Merkezi’nde (GÜM) 1982-1986 yılları arasında Türk Mizahının en önemli ustalarıyla birlikte çalışma fırsatı bulan Cihan Demirci bu dönemde Güneş, Hürriyet, Milliyet, Gümgüm gazetelerine hem yazdı hem de çizdi ve çeşitli televizyon programlarında metin yazarlığı yaptı.

Sonrasında Gırgır, Fırt dergilerinde yazar ve çizer olarak çalışan Demirci 1988-1989 yılları arasında Gazete adlı gazetede köşe yazarlığı yapıp bu gazeteye “Mazete” adında bir mizah eki hazırladı.

2 yıla yakın bir süre Fransa’da Paris’te yaşadı. 1992-93’te Milliyet Yayınlarında Yorgan, EP, Hey dergilerinde çalışan Cihan Demirci, Günaydın gazetesine “Pes” adında bir mizah eki hazırladı.

1996 yılında bir grup arkadaşıyla Panik adlı mizah dergisini çıkardı. 1995’te Cumhuriyet’te başladığı “Laforizmalar”ını 1997-2002 yılları arasında Milliyet’te Melih Aşık’ın köşesinde sürdürdü.

1999 yılında Radyo Cumhuriyet’e “Damdaki Mizahçı” adlı bir radyo programı hazırladıktan sonra 2000 yılı başlarında Takvim gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 2002-2004 yılları arasında 3 yıl boyunca TRT-FM radyosuna 157 bölüm süren mizahi bir radyo programı hazırlayıp sundu.

2002-2003 yıllarında Karikatürcüler Derneği’nin genel sekreterliğini üstlendi. Miço ve Mobidik adlı çocuk dergilerine, Radikal-İki, Milliyet-Kirpi, Birgün-Pazar eklerine, Ünlem, Kum dergilerine yazdı.

2001-2003 yılları arasında Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde “Mizah Kültürü” adlı dersin öğretmenliğini yaptı. Son 13 yıl içersinde 600’ü aşkın söyleşi, panel, konferans, seminer, workshop, sergi, imza günü gibi pek çok kültürel etkinliğe katılan Demirci, Türkiye’yi kültürel anlamda dolaştı.

Halen Cumhuriyet-Kültür sayfasına, İmge-Öyküler, Bizden Haberler, gibi dergilere yazıyor.

Yarattığı kendine özgü mizah tarzıyla dilimize ve argomuza başta “Geyik Muhabbeti” olmak üzere pek çok deyim, terim ve kelime kazandırmış olan Cihan Demirci’nin ilki 1985’te olmak üzere 2006 yılı başına dek yayınlanmış 30 kitabı 300 bine yaklaşan bir satışa ulaştı.

Bugüne dek 11 kez karikatür sergisi açan Cihan Demirci, Mizah Üretenler Derneği tarafından ilk kez verilen “Mizah Ödülleri”nde “2005 Yılının En İyi Mizah Yazarı” ödülüne layık görüldü. 2014 yılı mizahçının çizerliğinde 36., yazarlığında ise 34. yılı olmaktadır.

3 yıl boyunca TRT-FM radyosuna 157 bölüm süren mizahi bir radyo programı hazırlayıp sundu. 2010 yılında Cumhuriyet gazetesinde "Çiziyet" adlı köşede karikatür çizdi. 2010-2011 yıllarında Cumhuriyet gazetesinin "Cumertesi" adlı mizah sayfalarında yazarlık yaptı. İlki 1985’te olmak üzere bugüne dek yayınlanmış 43 kitabı bulunmaktadır.

Pek çok mizahçının da katkı sağladığı MİZAHHABER adlı bir blog sitenin de 2007 yılından beri yayın yönetmenliğini yapmaktadır.

Bugüne dek yarattığı yazı ve çizgi tiplemeleri:
Ellerini Kurulamayan Katil, Moruk, Ekran bey, Humorabi, Mizahat Çelebi, Parodisyen Doktor, Kutsal Kelime Avcısı, Damdaki Mizahçı, Hinali, Kaza-Teci Biat Badem Komplosto, Hınzır Can.

Aldığı ödüller:
2005 - yılın Mizah Yazarı Ödülü (Mizah Üretenler Derneği, Basad ve Bakırköy Belediyesi tarafından 2006 yılı Nisan ayında verildi.)
2007 - 12. Nehar Tüblek Karikatür Yarışması - Nehar Tüblek Ailesi Özel Ödülü
2009 - 14. Nehar Tüblek Karikatür Yarışması- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü
2010 - 1. Amasya Ulusal Karikatür Yarışması- Mansiyon Ödülü


Kaynak:Biyografi.info

Cihan Demirci videoları

Tüm Cihan Demirci videoları

Cihan Demirci kitapları

Tüm Cihan Demirci kitapları

Cihan Demirci için yapılan aramalar

Cihan Demirci, Cihan Demirci biyografi, Cihan Demirci hayatı, Cihan Demirci özgeçmişi, Cihan Demirci hakkında, Cihan Demirci doğum yeri, Cihan Demirci fotoğraf, Cihan Demirci video, Cihan Demirci resim, Cihan Demirci kimdir?, Cihan Demirci kaç yaşında?, Cihan Demirci nereli, Cihan Demirci memleketi