FB TW PIN NWS
BioRank 5823

Cevat Örnek

Doğum tarihi : ??.??.1907 Ölüm tarihi : 17.Kasım.1980
Cevat Örnek kaç yaşında öldü : 73
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Şair
Cevat Örnek doğum yeri : Nallıhan, Ankara
Ölüm yeri : Ankara

Cevat Örnek Biyografisi

İlk kıtası “Minareler süngü, kubbeler miğfer, Camiler kışlamız müminler asker” olan “İLAHİ ORDU” şiirinin yazarıdır.

Cevat Örnek, 1907 yılında Ankara, Nallıhan’da Kadı Hasan Tahsin efendinin oğlu olarak 7. Çocuğu olarak doğmuştur. Tam adı Mehmet Cevat Örnek’dir. Ankara Ulus’taki Taş mektep diye anılan sanat okulunda okudu.

2 şiir kitabı yayınlanan Cevat Örnek’in ilk kitabı, “Yedi Dağın Çiçeğ” 1966 yılında 7 bölüm olarak yayınlandı. Dini, felsefi, uyarıcı, vatani, edebi, taşlama ve haşlamalar, besteciye güfteler. İkinci kitabı, Gülden Dikenden 1974 yılında basıldı. Bu kitabı da; tasavvufi ve felsefi, bestecilere şarkı güfteleri olarak hazırlamıştır.

Cevat Örnek, şiirlerinin yanı sıra yağlı boya resim çalışmaları da yapmıştır.

Cevat Örnek, Halk evlerinin kuruluş yıllarında 1934 yılında Aka Gündüz’ün “Mavi Yıldırım” oyununda onbaşı rolünü oynamıştır. Halkevinde sergilenen bu oyunu Atatürk de izlemiştir. Ayrıca sosyal kişiliği sayesinde, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra çok partili sisteme geçiş aşamasında bazı siyasi çalışmalara da katılmıştır.

1957 yılında Ankara’dan bağımsız milletvekili adayı oldu, ancak yapılan itiraz sonucunda oyları iptal edilerek seçilememiştir.

Aktif ve araştırmacı kişiliği onun çok farklı işlerde çalışmasına vesile olmuştur. Bir ara küçük bir torna tesfiye atölyesi kurarak oymacılık ve ahşap oyuncaklar yapmış ve zamanın Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından 4 adet madalya ile ödüllendirilmiştir. Hayatını tabela ressamlığı yaparak kazanmıştır.

1932 yılında güzelsanatlar dalında yedi ayrı ödül almıştır. Ankara Tabela ve Reslam İşleri Sanatkârları Derneği’nin kuruculuğunu ve başkanlığını da yapmıştır.

Ankaralı Habibe hanımla evlenlenen Cevat Örnek’in 7 çocuğu oldu. Ümit Örnek ve Gülden Örnek Başoğlu adlarında çocukları vardır.

Bir ramazan ayında iş çıkışı oğlu Ümit Örnek ile birlikte durakta beklerken caminin minarelerini süngüye, kubbelerini de miğfere benzeten oğluna, bunu eve gidince kaleme alacağını belirtip “İLAHİ ORDU” şiirini yazmıştır.

Cevat Örnek, 17 Kasım 1980 tarihinde 73 yaşında Ankara’da ölmüştür.

27 Mart 1994 tarihinde yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, 6 Aralık 1997 tarihinde eşi Emine Erdoğan’ın doğum yeri Siirt’te yaptığı bir konuşmasında “İLAHİ ORDU” şiirinden alıntı yaparak (değiştirip) “Minareler süngümüz, kubbeler miğferimiz, Camiler kışlamız, müminler askerimiz” dediği için Diyarbakır 3nolu DGM’de yargılandı ve 21 Nisan 1998 tarihinde 10 ay hapse mahkûm oldu ve infaz yasasına göre 4 ay hapis yattı.

Kitapları :
1966 - 7 Dağın Çiçeği
1974 - Gülden Dikenden

İLAHİ ORDU
Minareler süngü, kubbeler miğfer,
Camiler kışlamız, müminler asker;

Bu ilâhi ordu dinimi bekler,
Dillerde tevhit Allahû Ekber.

Müminler ordusu Hakkın kolunda,
Batılla savaşır dini uğrunda,

Ezelden ebede KUR'AN yolunda,
Allahû Ekber, Allahû Ekber.

Hak dinin rehberi Resulü Ekrem,
İman telkin eder Hâdisi herdem,

Dinimiz açıktır değildir mahrem,
Doğrudan doğruya Allahû Ekber.

Diğer Şiirleri :
- GÜLDEN DİKENDEN
- İLAHİ ORDU
- BORÇ
- ON KASIM
- CUMHURİYETİMİZİN ELLİNCİ YIL MARŞI İÇİN
- BU VATANI SEVELİM
- HAZRETİ MEVLANA'NIN ÖLÜMÜNÜN 700. YILINDA
- BİR CENAZE ARDINDA
- NASİP OLURSA
- UYAN
- GENÇ KIZLARA NASİHAT
- GENÇLERE
- İNSANLARI SEVİNİZ
- GELDİ ZAMANI
- Üsdat Yahya Kemal Beyatlı’nın ölümü dolayısıyla Sessiz gemisine nazire
- GÜZEL TÜRKİYE
- TUNÇLAŞAN VEYSELE
- AŞKA VEDA
- TALİHİM
- HAYAT
- İNSAN
- ŞARKI
- ADALET
- KAFA’DIR
- SAHİP OLDA
- MUTLULUK YOLU
- TESELLİ ARARIM
- (GERÇEK AŞK) ŞARKI
- KALPTE YAŞAR
- BİR VEFASIZ YAR ELİNDEN DERTLİYİM


Kaynak:Biyografi.info

Cevat Örnek için yapılan aramalar

Cevat Örnek, Cevat Örnek biyografi, Cevat Örnek hayatı, Cevat Örnek özgeçmişi, Cevat Örnek hakkında, Cevat Örnek doğum yeri, Cevat Örnek fotoğraf, Cevat Örnek video, Cevat Örnek resim, Cevat Örnek kimdir?, Cevat Örnek kaç yaşında?, Cevat Örnek nereli, Cevat Örnek memleketi