FB TW PIN NWS
BioRank 1302

Cengiz Koçak

Doğum tarihi : ??.??.1975
Cengiz Koçak kaç yaşında : 45
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Sporcu, Asker
Cengiz Koçak doğum yeri : Ankara

Cengiz Koçak Biyografisi

Uluslararası alanda tanınan bir paraşüt sporcusu olan Cengiz Koçak, uluslararası FAI / A, FAI / B, FAI / C, FAI / D lisansları sahibi olmakla birlikte şu ana kadar toplamda 6025 skydiving, 750 Base Jump, 250 wingsuit atlayışı yapmıştır.

Cengiz Koçak, 1975 yılında Ankara’da doğmuştur. Aslen Erzurumludur. Paraşütle henüz 7 yaşındayken tanışmış. Ortaokulu bitirdikten sonra 1989 yılında astsubay hazırlama okuluna girdi. 1992 yılında piyade astsubay olarak mezun oldu. Astsubay olduktan sonra komando paraşütçü oldu. İlk paraşüt atlayışını 1991 yılında yapan Cengiz Koçak 1993 yılında Atlatıcı Öğretmen ve Yer Ekip Komutanlığı kursunu bitirdi. 1995 yılında Askeri Serbest Paraşüt Kursunu bitirdi. 1997 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri Paraşüt Milli Takımından çağrıldı.

1998 yılında 25.000 feet (7620 m.) irtifadan oksijen tüpü kullanmaksızın atlayarak Türkiye rekorunu kırdı. (Dünyanın hala ikinci en iyi derecesidir)

1998 yılında Türk Milli Paraşüt takımından çağrıldı. 1997 – 2011 yılları arasında dönüşümlü olarak her iki takımda toplam 5000 atlayış yaptı ve hem ulusal hem de uluslararası şampiyonalarda Türkiye’yi temsil ederek çeşitli madalyalar aldı. (Birleşik Arap Emirlikleri, Belçika, Hırvatistan, İsviçre, Hindistan, Suriye, Rusya, Almanya, Kanada, İspanya)

1992 – 2000 yılları arasında astsubay olarak Kayseri Hava İndirme Tugayında; Komando Tim Komutanlığı, Paraşüt Eğitmenliği, Kayak Eğitmenliği, Atlatıcı öğretmenlik görevlerini yaptı. 2000 yılında İngiliz Ordusu Piyade Okulunda özel eğitim aldı. 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri Astsubay Akademisini dereceyle bitirdi. 1993’de Irak’ta, 1998’de Makedonya’da, 2003’de Bosna Hersek’te, 2005’de Afganistan’da görev yaptı.

Silahlı Kuvvetler Paraşüt Takımı'na girmeyi başaran Cengiz Koçak, burada birçok birincilikler elde etti, madalyalar kazandı. Silahlı Kuvvetlerde 20 yılını doldurduktan sonra 2012 yılında emekli oldu.

Cengiz Koçak, Uluslararası FAI / A, FAI / B, FAI / C, FAI / D lisansları sahibi olmakla birlikte şu ana kadar toplamda 5200 skydiving, 560 Base Jump atlayışı yapmıştır. Yamaç paraşütü ve Speed fly uçuşları da yapan Cengiz Koçak, “neşeli bilgi”ye inanmakta ve “öğretilemez bilgi”nin peşinde yüksek şeyler aramaktadır.

Cengiz Koçak, askerlikten emekli olduktan sonra Hindistan’da Goa’ya gittiğinde Base Jumping ekstrem sporu ile tanıştı.

Base Jumping, Building (Bina), Antenna (Anten), Span (Açıklık), Earth (Kayalık) kelimelerinin baş harflerini oluşturan yüksekliklerden paraşütlü serbest atlayışla yere iniş ekstrem sporu.

Evli olan Cengiz Koçak, 2 kız babasıdır.

Galata Kulesinden atlayış - 2017

2011– Kemaliye’deki Karanlık kanyona yaptığı atlayışla Base Jump’a başladı.
2012 – Yamaç paraşütü ve Speed Fly’la uçmaya başladı.
2012 – Bina atlayışını Slovakya’da (Ufo restoran) Anten atlayışını Bulgaristan’da, Köprü atlayışını Türkiye’de ve uçurum atlayışını Avusturya’da yaparak uluslararası base numarası alan ilk Türk ünvanını aldı.
2012 – Türkiye’nin ilk Gyrocopter atlayışını yaptı.
2013 – Probase organizasyonunun Viyana’daki Base Jump Dünya Şampiyonasına davet edildi, katıldı ve 4. oldu.
2014 – Türkiye’nin ilk anten atlayışını yaptı.
2014 – Probaser 2014 ismiyle TRT HD de kendisi hakkında iki bölümlük belgeseli yayınlandı.
2014 – Dünyanın ilk cami minare atlayışını yaptı.
2014 / 2015 – TRT 4K için yapılan ve “Dünyayı geri sayanlar” ismiyle çekimleri sürmekte olan 5 bölümlük kendi belgeseli için ;
Türkiye’nin ilk Rope Swing’ini yaptı.
Dünyanın en yüksek salıncağından (1000 metre) atlayış yaptı.
Akdeniz’in en yüksek binası Mersin’deki 52 katlardan atladı.
Dünyanın ilk obruk atlayışını Mersin’deki çıkışı olmayan Cehennem çukuruna yaptı ve yer altında da serbest düşüşü tecrübe etti.
Kapadokya’da sıcak hava balonundan atlayış yaptı.
2015 – Kaymakamlık tarafından davet edildiği Şemdinli’deki şenliklerde Güneydoğu Anadolu bölgesinin ilk Base Jump atlayışını yaptı ve büyük ilgi gördü.
2015 – Ölüdeniz Airgames’te yaptığı havada paraşüt değiştirme gösterisi haber olunca, Beyaz Show’a konuk olarak davet edildi.
2015 – James Bond filmlerinin İran’li ünlü dublörleri Arsha Aghdasi ve Mahsa Ahmadi’ye Base Jump eğitimi vermek üzere İran’a davet edildi. Base Jump eğitimi esnasında kendisinin ve İran’in ilk vinç atlayışını yaptı.
2015 – Slovenya’daki Avrupa’nın en yüksek fabrika bacasından atladı.
2015 – Bulgaristan’daki Prohodna mağarasına atlayış yaptı.
2015 – Ankara’da yıkım kararı verilen Cumhuriyet Kulesinden atlayış yaptı.
2015 – Türkiye’nin ilk yelken kanat atlayışını yaptı.
2015 – Dünyadan sadece 10 kişinin davet edildiği Kolombiya’da düzenlenen Dünya Base Jump şampiyonasına katılarak 3.lük kupasını aldı.
2015 – Gazeteci yazar Hulki Cevizoğlu’nun sunduğu Ulusal özel programına hayat, Base jump ve extreme sporlar hakkında konuşmak üzere davet edildi.
2016 – Gezgin bir Base Jumper olarak konuşmak uzere Letonya Universitesi tarafindan Riga’ya davet edildi.
2016 – Fethiye’de bulunan dünyaca unlu Kelebekler vadisinin ilk Base Jump atlayışını yaparak ulusal basının ilgi odağı oldu.
2016 – James Bond’un İranlı dublörü Arsha Aghdasi’nin eğitmeni olarak davet edildiği Iran’in Kish adasında, İran televizyonlarında yayınlamak üzere “İkiz Kuleler”den atlayış yaptı.
2016 – Erdal Akkuş ve Ali Es’le birlikte Kelebekler vadisinde, Butterfly Base Cup organizasyonunun düzenlenmesinde etkin rol aldı.
2016 – Atölye İstanbul tarafından düzenlenen “Risk” temalı Creative Mornings etkinliğine konuşmacı olarak davet edildi.
2016 – TedX Reset’in düzenlediği Cesaret konulu konferansa, konuşmacı olarak davet edildi.
2016 – “Yüksek Şeyler Arıyorum” ismiyle başlattığı uzun soluklu projesi için evini kapattı minivanıyla yaşamaya başlayarak göçebe hayata geçiş yaptı.
“Yüksek Şeyler Arıyorum” projesi kapsamında
2016 – Erzurum’un Uzundere ilçesinde Türkiye’nin en yüksek uçurum atlayışını yaptı. (UDOSK Exit 299 metre) .
2016 – Samsun Şahinkaya Kanyonunda yaptığı atlayışla daha önce kendisine ait olan en yuüksek uçurum atlayış rekorunu kırdı. (Nomad / Göçebe Exit 324 metre)
2016 – Türkiye’nin ilk Parasailing atlayışını yaptı. .
2016 – İzmir’de bulunan Folkart Towers’tan İzmir’in ilk bina atlayışını yaptı ve CNN Türk ana haber bültenine canlı yayın konuğu oldu.
2016 – Red Bull Türkiye’nin ilgisini çeken Cengiz Koçak röportajı, Red Bull websitesinde büyük ilgi gördü.
2017 – İTÜ, Dokuz Eylül ve Osmangazi Üniversitelerine konuşmacı olarak davet edildi.
2017 – Anadolu Ajansınca yayınlanan “Önüne çıkan her şeyden atlıyor” hikâyesiyle birçok haber kanalına konu oldu.
2017 – “Önüne çıkan her şeyden atlıyor” haberi websitelerine de konu oldu.
2017 – Boyabat Kırk Kızlar kayasından atlayış yaparak basının ilgi odağı oldu.
2017 – TRT Spor Dürüst Oyun programına canlı yayın konuğu oldu ve kendini, sporunu, yaklaşan Falcon Fest organizasyonunu anlattı.
2017 – Yaban Tv’de yayınlanan “Zirveyi Zorlayanlar” programına konuk oldu.
2017 – Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya eyaletine giderek dünyanın en iyi pilotlarından wingsuit eğitimi aldı.
2017 – 19 Mayıs haftasında Samsun Şahinkaya Kanyonunda Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen ve kendi projesi olan FALCON FEST’i organize etti.
2017 - Daha önce Boyabat’taki ilk atlayışını yaptığı Kırk Kızlar kayasında Kırk Kızlar Kırk Atlayış festivalini organize etti.
2017 – Açık Radyo’da Alper Dalkılıç ve Elena Polyakova tarafından hazırlanan haftalık Yeter ki İste programına konuk oldu.
2017 – Doğa Rutkay’la Her Şey Bu Masada (Bloomberg HT) programına konuk oldu.
2017 – Simge Fıstıkoğlu’nun sunduğu Doğrudan Siyaset (NTV) programına konuk oldu.
2017 – Hezarfen Ahmet Çelebi’den 385 yıl sonra Galata Kulesi’nden ilk atlayışı yaptı. Ulusal ve uluslararası birçok kanaldan da canlı yayınlanan atlayış Türkiye ve dünyada ilgi odağı oldu.
2017 – Melih Altınok’un sunduğu Son Durak (ATV) programına konuk oldu.
2017 – Beykent Tv ODAK programına konuk oldu.
2017 – Fulin Arıkan Aksu’nun sunduğu Hayat Tadında (TRT Haber) programına konuk oldu.
2017 – Siirt’teki Tillo ve Rasıl Hacar bölgesinde 3 yeni exit noktasından atlayış yaparak Botan vadisine iniş yaptı.
2017 – Galata Kulesi’nden yaptığı atlayışla “Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi” olarak Altın Marka Ödülü’ne layık görüldü.
2018 – İran’in Qeshm adasında düzenlenen Qeshm International Airgames’e davet edildi.
2018 – TEDxBursa’nın düzenlediği Deneyimle konulu konferansa, konuşmacı olarak davet edildi.
2018 – Samet Baydar’la birlikte Albaraka Türk reklam filminin hava kameramanlığını ve atlayışlarını yaptı.
2018 – Valiliğin davetlisi olarak gittiği Tunceli’de yaptiği keşif sonucu yeni exit noktaları buldu ve daha önce terörle anılan kentin Base Jump sporuyla anılmasını sağladı.
2018 – Daha önce Boyabat’taki ilk atlayışını yaptığı Kırk Kızlar kayasında ikinci kez organize ettiği 40 Kızlar 40 Atlayış festivalinde Rope Jump, Base Jump ve Highline sporunu bir araya getirdi. Highline hattından Base Jump atlayışı yaparak Türkiye’de bir başka ilke daha imza attı.
2018 – Eikesdalen – Norveç’te düzenlenen çoklu dünya rekoru denemesine davet edildi, katıldı ve 69 kişiyle aynı anda yaptığı atlayışla dünya rekoruna sahip oldu.
2018 – Bir stadyum lambasından kendinin ve Türkiye’nin ilk Base jump atlayışını yaptı.
2019 – Erzurum’da daha önce keşfettiği exit noktası Cengiz Khan’dan yaptığı atlayışla, Türkiye’de bir Türk tarafından yapılmış ilk Wingsuit Base atlayışını gerçekleştirdi.
2019 – Artvin’de 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıl dönümünde “Wingsuit”le Atabarı Kayak Tesislerinden Atatepe’ye uçuş yaptı.


Kaynak:Biyografi.info

Cengiz Koçak için yapılan aramalar

Cengiz Koçak, Cengiz Koçak biyografi, Cengiz Koçak hayatı, Cengiz Koçak özgeçmişi, Cengiz Koçak hakkında, Cengiz Koçak doğum yeri, Cengiz Koçak fotoğraf, Cengiz Koçak video, Cengiz Koçak resim, Cengiz Koçak kimdir?, Cengiz Koçak kaç yaşında?, Cengiz Koçak nereli, Cengiz Koçak memleketi