FB TW PIN NWS
BioRank 2421

Cemal Özgörkey

Doğum tarihi : ??.??.1959
Cemal Özgörkey kaç yaşında : 65
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Cemal Özgörkey doğum yeri : İzmir

Cemal Özgörkey Biyografisi

Cemal Özgörkey, 1959 yılında İzmir'de doğmuştur. Annesi Lale Özgörkey, babası iş adamı Ahmet Nevzat Özgörkey’dir. Özlem Özgörkey adında kız kardeşi ve Armağan Özgörkey adında bir erkek kardeşi vardır. İlkokul ve ortaokulu İzmir Saint Joseph okulunda okuduktan sonra liseyi İstanbul’da Galatasaray Lisesinde okudu. Liseden 1979 yılında mezun olduktan sonra da üniversite eğitimi için ABD' ye giderek Atlanta'da Oglethorpe Üniversitesi Uluslararası Finans Bölümünden mezun oldu. ABD'deki üniversite eğitimi sırasında da Coca Cola'da staj yaptı. Babası 1967 yılında Özgörkey Holding'i kurdu. Şirket Ege ve Akdeniz bölgelerinde 4 ve Romanya’da 2 adet Coca-Cola şişeleme fabrikası kurmuştur. Nevzat Özgörkey aynı zamanda Anadolu Efes’in Türkiye’deki ilk fabrikası olan Ege Biracılık’ın kurucu ortaklarındandır.
1984 yılında Türkiye’ye dönerek İş hayatına; Özgörkey Grubu Coca-Cola Şişeleme İzmir Pre-Mix Müdürlüğünde başladı. 1987 yılında da Coca – Cola İzmir Kemalpaşa Fabrika Müdürlüğü görevini yapmaya başladı. 1990 yılından 1996 yılına kadar da Özgörkey Grubu fabrika yönetimlerinden sorumlu genel koordinatör yardımcılığı pozisyonunda bulundu.

1997 yılından sonra da ambalaj ve meyve suyu konsantresi sektörlerinde faaliyet gösteren Özgörkey Holding'de Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

2009 yılından bu yana da meyve ve sebze suyu konsantresi sektörlerinde faaliyet gösteren Anadolu Etap Tarım ve Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş' nin Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini sürdürdü.

2008-2010 tarihleri arasında Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi oldu ve Galatasaray Pazarlama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı görevleri yaptı.

1990 yılında kurulan, Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) kurucu üyeliği yaptı. 1991-1996 tarihleri arasında da İzmir Atlıspor Kulübü Başkanlığını yürüttü. Halen İzmir ve İstanbul Atlıspor Kulüpleri üyesidir.

Cemal Özgörkey, aynı zamanda Brezilya Antalya Fahri Konsolosluğu, Oglethorpe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği ve Defne – Muhtar Kent Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.

Cemal Özgörkey, Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

2013 yılının başlarında Cemal Özgörkey’in annesinin adı ABD’nin Georgia eyaletinin başkenti Atlanta’da okuduğu Oglethorpe Üniversitesi’nin rektörlük binasında bulunan Çan Kulesi’ne verildi.

14 Mayıs 2011 tarihinde yapılan Galatasaray Spor Kulübü başkanlık seçimlerinde başkan adayı olduğunu açıklamıştı ancak bu kararından son anda vazgeçti. Ve yapılan seçimde Ünal Aysal seçilmişti.

Cemal Özgörkey, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal tarafından Galatasaray Spor Kulübünün 25 Ekim 2014 tarihinde yapılacak olan olağanüstü genel kurul toplantısında Başkanlığa aday olacağını açıklandı.

Cemal Özgörkey, 28 Kasım 2010 tarihinde Elif Basım ile Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen sade bir nikâh töreniyle evlendi. Nikah şahitliğini de Coca-Cola’nın Ceo’su Muhtar Kent yaptı. Nikâh, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül tarafından kıyıldı.

Evlilikleri :
1.eşi: 23 Eylül 1995 tarihinde Jülide Ateş ile evlendi. 29 Mart 1996 tarihinde boşandı.
2.eşi: 28 Kasım 2010 tarihinde Elif Basım ile evlendi.

17 Ekim 2017 tarihinde, Özgörkey Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özgörkey, Brezilya Federatif Cumhuriyeti Hükümeti tarafından,en prestijli devlet nişanlarından biri olarak kabul edilen ve de “Comendador” (Kumandan) derecesinde, Brezilya Federatif Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığını simgeleyen “Barao de Rio Branco” yüksek liyakat nişanı ile taltif edilmiştir.

Kaynak:Biyografi.info

Cemal Özgörkey için yapılan aramalar

Cemal Özgörkey, Cemal Özgörkey biyografi, Cemal Özgörkey hayatı, Cemal Özgörkey özgeçmişi, Cemal Özgörkey hakkında, Cemal Özgörkey doğum yeri, Cemal Özgörkey fotoğraf, Cemal Özgörkey video, Cemal Özgörkey resim, Cemal Özgörkey kimdir?, Cemal Özgörkey kaç yaşında?, Cemal Özgörkey nereli, Cemal Özgörkey memleketi