FB TW PIN NWS
BioRank 3973

Çakal Carlos

Doğum tarihi : 25.Mart.1949
Çakal Carlos kaç yaşında : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek :
Çakal Carlos doğum yeri : Karakas, Venezuela

Çakal Carlos Biyografisi

Bir dönem dünyanın en ünlü teröristi olarak bilinen Çakal Carlos, 2007 yılından beri Fransa'da Fleury Merogis Cezaevi'nde bir hücrede tutulmaktadır.

Çakal Carlos, 25 Mart 1949 tarihinde Venezuela'nın Karakas şehrinde zengin bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Asıl adı Ilich Ramirez Sanchez’dır. Babası doktora sahibi bir hukukçu, politikacı, annesi ev hanımıdır. Lakabı Çakal Carlos’dur. Annesi Elba Maria Sánchez, babası José Altagarcia Ramírez-Navas'dır. Vladimir Ramírez Sánchez, Lenin Ramirez Sanchez adlarında kardeşleri vardır. Venezuela Komünist Partisi’nin gençlik örgütüne katıldı. Babasıyla annesi boşanınca 1966 yılında annesi ve kardeşleriyle birlikte Londra'ya gidip, İngiltere'de üniversite eğitimi gördü. Moskova’ya da gitti. Önce Venezuelalı komünist devrimci, zamanı gelince de İslamcı- devrimci oldu. adını da Salim Muhammed Nuri olarak değiştirdi. Ilich Ramirez Sanchez, 1970’te Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’ne katıldığında Carlos kod adını aldı.

Uzun bir dönem Marksist gençlik örgütlenmelerinin içinde yer alan Carlos, 1975 yılında Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) kamplarında eğitilerek İsrail'e karşı savaşmaya başladı. Daha sonraki yıllar İsrail hükümetine karşı verdiği mücadeleyi Batı'nın büyük şehirlerine taşıyan Carlos, İsrail'le ilişkisi olan birçok banka, dernek, gazete ve elçiliğe bombalı saldırıda bulundu.

Çakal Carlos, 1970'li ve 80'li yıllarda Fransa'da bir dizi saldırı düzenleyen Venezuelalı Ramirez Sanchez, 'Çakal Carlos' lakabıyla tanınmaktadır. 1980 yılında dünyanın en çok aranan adamı olarak ilan edilen Carlos, CIA, Mossad, Interpol ve Fransız istihbaratını birçok kez atlattı.

1970 yılında Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'ne katılan Çakal Carlos, diğer suçlarından ötürü Fransa'da iki ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. 1974 yılında Paris'te bir alışveriş merkezine el bombasıyla saldırı düzenledi. 1994'de Fransız gizli servisi onu Sudan'da yakalanana kadar güvenlik güçlerinden kaçmayı başardı. Fransız mahkemeleri tarafından 3 yıl yargılanan Carlos, yargılama esnasında devamlı olarak davaya bakan hakimle büyük bir irade savaşı verdi. Hatta hakime bir mahkemede;"Ben uluslararası bir savaşçıyım. Kiminle konuştuğuna ve hareketlerine dikkat et" diyerek uyarıda bulundu. Karar mahkemesinde 4 saat savunma yaparak sözlerini; "Sizler beni yargılama hakkına sahip değilsiniz. Fransız mahkemelerini tanımıyorum. Asıl ben sizi sömürdüğünüz, fakir bıraktığınız halklar adına yargılıyorum. Benim vatanım bütün yeryüzüdür. Kardeşlerim de ezilen, sömürülen bütün halklardır" diyerek tamamladı. Mahkeme sonrası müebbet hapis cezasına çarptırılan Carlos, yargılanma esnasında tanıştığı Fransa'nın en ünlü avukatlarından Isabella Coutant Peyre ile evlendi. 1997 yılında ömür boyu hapse mahkûm edildi.

1975 yılında Paris yakınlarındaki Orly havalimanına roketle 12 ve 19 Ocak tarihlerinde iki ayrı saldırı düzenlendi. Amaç İsrail havacılık şirketi EL Aİ’nin uçaklarını düşürmekti. İki saldırı da başarısızlıkla sonuçlandı.

21 Aralık 1975 tarihinde Muammer Kaddafi'den aldığı 1 milyon dolar karşılığı Viyana'da petrol bakanlarının toplandığı OPEC toplantısına baskın düzenledi. Carlos ve 5 işbirlikçisi 11’i petrol bakanı olmak üzere 66 kişiyi rehin aldı. Günler süren müzakerelerin ardından 29 Aralık’ta 50 rehine serbest bırakıldı. Olayı organize eden komando Cezayir’e kaçıp burada bakanları serbest bıraktı ve siyasi sığınma talep etti. Operasyonda 3 kişi hayatını kaybetti.

Saddam Hüseyin ile arası iyi olan Çakal Carlos, Bağdat’da lüks otellerde kaldı ve Uluslararası Devrimciler Örgütünü kurmuştur.

1979 yılında Çakal Carlos, Alman asıllı fotoğrafçı Magdelana Kopp ile birlikte yaşamaya başlamıştır. İlişkileri 13 yıl sürdü. 1991 yılına kadar Suriye'de kaldılar. 1991 yılında Devlet Başkanı Hafız Esad'ın emriyle sınırdışı edildikten sonra Libya, Yemen ve Ürdün'de yaşadılar. 1994 yılında Çakal Carlos, Magdelana Kopp ile kızını Venezuela'ya gönderdi. Kendisi de 20 yaşındaki bir Filistinli Lana Jarrar ile beraber Sudan'a geçti. Burada Sudan ve Fransız Gizli Servisi'nin düzenlediği operasyonla 16 Ağustos 1994 tarihinde yakalandı.

Çakal Carlos, yaptığı olayları şöyle özetledi: "Eylemlerde 1500'den çok, 2 binden az insan öldü. Ölenlerin en çok yüzde 10'u masumdu".

En büyük düşmanı Amerika ve Israil, yola devrimci komünist olarak başlamış, sonra devrimci-müslümana dönüşmüş. Saddam Hüseyin için 'son Arap şövalyesi', Usame Bin Ladin için 'çok parlak ve ışıklı bir adam' diyor.

Çakal Carlos’un ilk eşi Alman asıllı fotoğrafçı Magdelana Kopp’dur. Elba Rosa Ramirez Kopp (d.1986) adında bir kızı oldu.

Çakal Carlos, Filistinli Lana Jarrar ile evli idi. Sonia Marine Oriola adlarında bir kızı vardır. 2001 yılında Fransız avukat Isabelle Coutant-Peyre ile evlendi.

Bir dönem dünyanın en ünlü teröristi olarak bilinen Çakal Carlos'la cezaevinde evlenen Fransız Avukat Isabelle Coutant Peyre kocasını "merhametsiz" olarak niteliyor.

Çakal Carlos, 28 Mart 2017 tarihinde sonuçlanan bir mahkemesinde 1974’te Paris’te iki kişinin öldüğü bir eczane saldırısından dolayı, üçüncü kez ‘ömür boyu hapis’ cezasına çarptırıldı.

Kaynak:Biyografi.info

Çakal Carlos için yapılan aramalar

Çakal Carlos, Çakal Carlos biyografi, Çakal Carlos hayatı, Çakal Carlos özgeçmişi, Çakal Carlos hakkında, Çakal Carlos doğum yeri, Çakal Carlos fotoğraf, Çakal Carlos video, Çakal Carlos resim, Çakal Carlos kimdir?, Çakal Carlos kaç yaşında?, Çakal Carlos nereli, Çakal Carlos memleketi