FB TW PIN NWS
BioRank 5846

Boris Pasternak

Doğum tarihi : 10.Şubat.1690 Ölüm tarihi : 30.Mayıs.1960
Boris Pasternak kaç yaşında öldü : 270
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Yazar, Şair
Boris Pasternak doğum yeri : Moskova, Rusya
Ölüm yeri : Peredelkino, Rusya

Boris Pasternak Biyografisi

Doktor Jivago adlı romanın yazarıdır.

Boris Pasternak, 10 Şubat 1890 tarihinde Moskova, Rusya’da doğmuştur. Babası Leonid Pasternak, tanınmış bir ressam; annesi Rosa Kaufman bir konser piyanisti idi. 1901’de liseye başlayıncaya kadar evde anne-babası ve özel öğretmenlerden ders alarak yetişti. Anne ve babasının sanatçı olmasından dolayı Pasternak kültürel açıdan gayet şanslı bir çocukluk geçirdi. Henüz küçük yaşlarda Rainer Maria Rilke, Lev Tolstoy gibi önemli isimlerle tanışmıştır.

Annesinin bir piyanist olmasının etkisi ile Pasternak, lisede müzik eğitimine yönelmiştir. Moskova Konservatuarına kaydolan Pasternak, 6 yıl müzik eğitimi aldıktan sonra 1909 yılında bu eğitimini sonlandırarak Moskova Üniversitesi Hukuk Fakültesine geçer ancak bir süre sonra felsefe okumaya yönelir. 1912 yılında Almanya'ya giderek Marburg Üniversitesi'nde bir süre felsefe derslerini izledi. İtalya’ya yaptığı kısa bir ziyaretin ardından 1913 kışında Moskova'ya döndü ve Moskova Üniversitesi'ndeki öğrenimini tamamladı. Eğitimi tamamlayan Pasternak bir kimya fabrikasında memur olarak görev yapar.

Fabrikada memur olarak görev yaparken 1915 yılında 1. Dünya Savaşı sırasında çocukken geçirdiği talihsiz bir kazadan dolayı bir bacağı kısa olduğu için askere alınmaz. Daha sonra 1917 Ekim Devrimi gerçekleşir ve SSCB kurulur.

Boris Pasternak, Ekim Devrimini desteklemiştir. Ancak, zamanla siyasi otorite ile ters düşmeye başlamıştır. Siyasi erk tarafından oluşturulan Sovyet Yazarlar Birliğine bir dönem başkanlık da yapan Boris Pasternak zamanla hükümetin edebiyat politikalarından haz etmediğini bu konuda ayrı düştüklerini açık açık belli etmiştir.

Boris Pasternak, 1920'lerde Rus edebiyat çevrelerinde "şairlerin şairi" ünvanını almış, SSCB'nin kültür politikasını yönetenlerle ile ters düşmüş ve şiirleri 1936'dan itibaren ülkesinde yasaklanmıştır.

Bu süre zarfında çeviriye yönelen Boris Pasternak, dünya edebiyatının önemli kalemlerinden çeviriler yapmıştır. 2. Dünya Savaşı sıralarında ise Boris Pasternak, hem kendi yaşamı hem de edebiyat dünyası için oldukça önemli bir yere sahip olan “Doktor Jivago” adlı eserine 1945 yılında başlar, ancak eser ancak ve ancak 1954 yılında nihayet bulur.

Aynı zamanda çevirmen olan Boris Pasternak, Johann Wolfgang von Goethe, Rainer Maria Rilke, William Shakespeare, Paul Verlaine’in eserlerini Rusça’ya çevirmiştir.

SSCB’nin kuruluşunu ve sonraki siyasi erkin anlatıldığı “Doktor Jivago” adlı eseri Yazarlar Komitesi’nin kurallarına uymadığı gerekçesiyle kabul görmez. Ancak kitap bazı yollar sayesinde üç yıl sonra İtalya’da yayımlanır.

1957 yılında Doktor Jivago adlı romanı İtalya’da yayımlanınca tüm dünyada tanındı. 1958 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü, ancak ödülü reddetti.

Boris Pasternak’in aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan, David Lean tarafından yönetilen 1965 yılı yapımı Doctor Zhivago (Doktor Jivago) filminde oyuncu kadrosu arasında Ömer Şerif, Julie Christie, Geraldine Chaplin, Klaus Kinski, Rod Steiger, gibi Holywoood’un büyük isimleri yer aldı. Doctor Zhivago, 2002 yılında, AFI tarafından Yüz Yılın En İyi Filmleri arasında 7. sırada gösterildi.

Evlilikleri :
1.eşi: Boris Pasternak, 1922 yılında olan Yevgeniya Vladimirovna Lury ile evlendi. 1931 yılında boşandı. Yevgeny Borisovich Pasternak (d.1923) adında oğlu vardı.
2.eşi: 1934 yılında Zinaida Nikolaeva Neigauz ile evlendi. 1 çocuğu vardır. Boşandılar. 3.eşi: Boris Pasternak, kendisinden 22 yaş genç olan ve edebiyat dergilerinde editörlük yapan Olga Ivinskaya ile 1946’da tanışıp aşık oldu; yaşamının geri kalanında onunla evlilik dışı bir ilişki sürdürdü.

Boris Pasternak, Olga Ivinskaya ile çeviri işlerinde birlikte çalıştılar ve böylece Pasternak, Doktor Jivago’yu yazmaya daha çok vakit ayırabildi. Doktor Jivago’nun Lara karakteri için ilham verdiği düşünülen Olga, 1950’de “ bir casusluğa suç ortaklığı yapmak”la suçlanıp beş yıl çalışma kampında çalışma cezası aldı. Pasternak, bu tutuklamanın kendisini tutuklamak, tehdit etmek için neden ve kanıt bulmak amacıyla yapıldığını ama Olga’nın kahramanlığı sayesinde kendisine dokunulmadığını 1958’de bir arkadaşına gönderdiği mektubunda yazmıştır. Olga İvinskaya 1953’te Josef Stalin’in ölümünden sonra serbest bırakıldı. İlişkilerine eskisi gibi devam ettiler.

Boris Pasternak, 30 Mayıs 1960 tarihinde Peredelkino, Rusya’da 70 yaşında akciğer kanserinden ölmüştür.

Eserleri :
Roman :
1957 - Doktor Jivago

Şiir :
1914 - Bulutlarda ikiz
1917 - Engellerin Üstünden
1922 - Kızkardeşimin Hayatı
1923 - Temalar ve Çeşitlemeler
1924 - Hava Yolları
1927 - 1905 Yılı
1927 - Teğmen Schmidt
1932 - İkinci Doğuş
1943 - Erken Trenler
1945 - Yeryüzü Enginliği
1956 - Gece


Kaynak:Biyografi.info

Boris Pasternak kitapları

 • Erken Trenlerde / Seçme Şiirler Erken Trenlerde / Seçme Şiirler

  Yarın tarihi : 2013-07-02


  Yayınevi : CAN YAYINLARI


  Edebiyat » Şiir (çeviri)
  Orijinal Dil » Rusça

 • İnsanlar ve Haller İnsanlar ve Haller

  Yarın tarihi : 2013-04-18


  Yayınevi : YAPI KREDİ YAYINLARI


  Edebiyat » Biyografi-Otobiyografi
  Orijinal Dil » Rusça

 • Sonsuzluk Benimle Var Sonsuzluk Benimle Var

  Yarın tarihi : 2004-01-01


  Yayınevi : DÜNYA AKTÜEL


  Edebiyat » Şiir (çeviri)
  Orijinal Dil » Rusça

Tüm Boris Pasternak kitapları

Boris Pasternak için yapılan aramalar

Boris Pasternak, Boris Pasternak biyografi, Boris Pasternak hayatı, Boris Pasternak özgeçmişi, Boris Pasternak hakkında, Boris Pasternak doğum yeri, Boris Pasternak fotoğraf, Boris Pasternak video, Boris Pasternak resim, Boris Pasternak kimdir?, Boris Pasternak kaç yaşında?, Boris Pasternak nereli, Boris Pasternak memleketi