FB TW PIN NWS
BioRank 4554

Blaise Pascal

Doğum tarihi : 19.Haziran.1623 Ölüm tarihi : 19.Ağustos.1662
Blaise Pascal kaç yaşında öldü : 39
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Blaise Pascal doğum yeri : Clermont-F, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Blaise Pascal Biyografisi

Blaise Pascal, Fransız matematikçi ve filozof.
19 Haziran 1623'te doğdu, 19 Ağustos 1662'de öldü. Pascal, henüz küçük yaşta kendisini gösteren dehalardandır. Henüz 12 yaşındayken, hiç geometri bilgisine sahip olmadığı halde, daireler ve eşkenar üçgenler çizmeye başlamış, bir üçgenin iç açılarının toplamının iki dik açıya eşit olduğunu kendi kendine bulmuştur. Avukat olan ve matematikle çok ilgilenen babası, onun Yunanca ve Latince’yi iyi öğrenmeden matematiğe yönelmesini istemiyordu. Bu nedenle bütün matematik kitaplarını saklayarak Pascal’ın bu konu ile ilgilenmesini yasaklamıştır. Pascal, çocukluğunda "Geometri neyi inceler?" sorusunu babasına sormuş ve "doğru biçimde şekiller çizmeyi ve şekillerin kısımları arasındaki ilişkileri inceler" cevabını almıştır. Pascal, bu cevaba dayanarak, gizli gizli geometri teoremleri kurmaya ve kanıtlamaya başlamıştır. Sonunda babası, onun yeteneğini anlamış ve ona Öklit’in (Euclid) Elementler’ini ve Apollonius’un Konikler’ini vermiştir.

Dil derslerinden arta kalan zamanlarında babasının verdiği kitapları okuyan Pascal, 16 yaşında konikler üzerine bir eser yazmıştır. Bu eserin mükemmelliği karşısında Descartes, eserin Pascal gibi genç biri tarafından yazılmış olduğuna inanmakta güçlük çekmiştir.

Pascal, 19 yaşında, aritmetik işlemlerini mekanik olarak yapan bir hesap makinesi icat etmiştir.

Pascal yalnızca teorik bilimlerde değil, pratik ve deneysel bilimlerde de yetenekli ve özgün bir araştırmacıydı. 23 yaşında, Toricelli'nin atmosfer basıncı ile ilgili çalışmasını incelemiş ve bir dağa çıkartılan barometredeki civa sütununun düştüğünü, yani yükseğe çıkıldıkça hava basıncının azaldığını göstermiştir. Diş ağrısından uyuyamadığı bir gece rulet oyunu ve sikloid üzerine düşünmüş ve sikloid eğrisinin özelliklerini keşfetmiştir.

Pascal, Fermat ile yazışarak, olasılık teorisini kurmuş ve bir binom açılımında katsayıları vermiştir. Pascal Üçgeni'nin keşfi de ona aittir.

Pascal, çok genç yaşlarda çok önemli çalışmaları tamamlamış ve matematiğin gelişimine çok önemli katkılar yapmıştır. Pascal, 25 yaşına geldiğinde kendisini felsefe ve dine adamış, 39 yaşında da ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Blaise Pascal kitapları

 • Düşünceler Düşünceler

  Yarın tarihi : 2011-07-14


  Yayınevi : SAY YAYINLARI


  Felsefe-Düşünce » Filozoflar-Düşünürler

 • Düşünceler Düşünceler

  Yarın tarihi : 2003-10-01


  Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI


  Din » Dini Metinler
  Felsefe-Düşünce » Felsefe Metinleri

Tüm Blaise Pascal kitapları

Blaise Pascal için yapılan aramalar

Blaise Pascal, Blaise Pascal biyografi, Blaise Pascal hayatı, Blaise Pascal özgeçmişi, Blaise Pascal hakkında, Blaise Pascal doğum yeri, Blaise Pascal fotoğraf, Blaise Pascal video, Blaise Pascal resim, Blaise Pascal kimdir?, Blaise Pascal kaç yaşında?, Blaise Pascal nereli, Blaise Pascal memleketi