FB TW PIN NWS
BioRank 8380

Bertuğ Cemil

Doğum tarihi : 07.Ekim.1974
Bertuğ Cemil kaç yaşında : 49
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Bertuğ Cemil doğum yeri : Bursa

Bertuğ Cemil Biyografisi

Bertuğ Cemil, 7 Ekim 1974 tarihinde Bursa'da doğmuştur. Asıl adı Cemil Bertuğ Sağınç'dır. İlkokulu bitirdikten sonra yatılı okumak üzere 1985 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ne girdi ve 1992 yılında İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu. Beş yıl gitar ile klavye dersleri aldı ve okulda birçok grup kurdu; blues çaldı. 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda Gazetecilik bölümünü bitirdi.

Bertuğ Cemil, 1992 yılından itibaren besteler yazmaya başladı. Bodrum’da sokak müzisyenliği yaptı. Sonra da barlarda çalıştı.

Bertuğ Cemil, müzik hayatına Engin Yörükoğlu'nun işlettiği Jazz Stop'ta başladı. 14 sene boyunca Direnen Mızıkacılar, Funk Doctors gibi farklı gruplarda ve kendi kurduğu Sustain, Kaos gruplarıyla sayısız sahne performansı sergiledi.

TMC müzik ile anlaşma yapan Bertuğ Cemil'in ilk albümü Duygusal Tuzaklar 2006 yılında piyasaya çıktı. İlk olarak Ben Hiç Sevemem isimli şarkısına, ardından Kaygı ve Yağmur şarkılarına klip çekildi.

Küçük yaşlardan itibaren müzik, edebiyat, tiyatro ve halk oyunlarına merak salan Bertuğ Cemil, 1985'te klavye, 1990'da da gitar çalmaya başladı. Başlangıçta sadece amatör bir zevk olarak hayatına giren müzik, yıllar içinde yaşama amacı haline geldi. Şiire olan merakı, onu şarkı yazmaya da itti. Gitar çalmaya başladığı yıl ilk bestesi olan "Kaygı"yı yazdı.

Lise yıllarında çeşitli gruplarla İstanbul ve Bursa’da okul konserlerine çıktıktan sonra, 1992’de gazetecilik okurken Cengiz Köroğlu’yla tanıştı. Bu tanışma, Moğollar’dan Engin Yörükoğlu’nun işlettiği Jazz Stop isimli kulüpte Bertuğ’un profesyonel müzik hayatının başlamasına önayak oldu. Bu tarihten itibaren on dört yıl boyunca sayısız bar performansı sergiledi. Kendi kurduğu Kaos ve Sustain isimli gruplarla çok geniş bir cover repertuvarıyla sevdiği şarkıları seslendirme ve çok değerli birçok müzisyenle tanışma ve jam session yapma imkânı buldu.

Ancak kendi şarkılarını canlı çalma ve albüm yapma sevdasından hiç vazgeçmeyen Bertuğ, bu yıllar boyunca üretmeye ve kayıtlar yapmaya devam etti. Önder Focan’dan da dersler alan Bertuğ Cemil devamında Nazan Öncel’le çalıştı, 1999 yılında Nazan Öncel’in Demir Leblebi albümünün gitar sololarını üretti.

2000 yılında askerden geldikten sonra, 2002’de demo kayıt aşamasında, aynı tarihlerde aynı stüdyoda albüm kaydeden Kıraç’la tanışması onun için dönüm noktası oldu. Kıraç’ın tavsiyesiyle TMC ailesine katılan Bertuğ, Cengiz Köroğlu’yla birlikte şubat 2006’da albümünü tamamlamak için stüdyoya girdi. Haziran 2006’da on dört yıllık hayali gerçek oldu ve ilk albümü “Duygusal Tuzaklar” tamamlandı. Albüm Ekim ayında piyasaya sürüldü.

İkinci solo albümü Geldim, Gördüm, Sevdim, Şubat 2011'de İrem Records etiketiyle yayımlandı. Bertuğ Cemil, Eylül 2015'te Kurtalan Ekspres'in vokalistliğini yaptı ancak Haziran 2016'da Kurtalan Ekspres ile yollarını ayırdığını ve artık solo kariyerine devam edeceğini açıkladı.

Çalışmalarına Ağustos 2017'den itibaren Londra'da devam eden Bertuğ Cemil, ağırlıklı olarak blues, funk, soul, rock, Türk rock ve akustik müzikle ilgilenmektedir.

Albümleri :
2006 - Duygusal Tuzaklar
2008 - Yandım, Yandım, Yandım (feat. Nilgül) (Single)
2011 - Geldim, Gördüm, Sevdim
2013 - Korel'in Rüyası
2014 - Issız
2014 - Yol Uzun (Single)
2018 - Kurtar Beni (feat. Serhat Kıvrım) (Single)
2021 - Karanlık Sevda (Single)
2021 - Çemberimde Gül Oya (Kıraç ve Su Soley ile) (Single)
2021 - Zor Dünya (Single)


Kaynak:Biyografi.info

Bertuğ Cemil için yapılan aramalar

Bertuğ Cemil, Bertuğ Cemil biyografi, Bertuğ Cemil hayatı, Bertuğ Cemil özgeçmişi, Bertuğ Cemil hakkında, Bertuğ Cemil doğum yeri, Bertuğ Cemil fotoğraf, Bertuğ Cemil video, Bertuğ Cemil resim, Bertuğ Cemil kimdir?, Bertuğ Cemil kaç yaşında?, Bertuğ Cemil nereli, Bertuğ Cemil memleketi