FB TW PIN NWS
BioRank 9338

Benjamin Spock

Doğum tarihi : 02.Mayıs.1903 Ölüm tarihi : 15.Mart.1998
Benjamin Spock kaç yaşında öldü : 95
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Doktor
Benjamin Spock doğum yeri : New Haven, Connecticut, ABD
Ölüm yeri : La Jolla, Kaliforniya, ABD

Benjamin Spock Biyografisi

1946 yılında yayımlanan “Bebek ve Çocuk Bakımı” adlı eseri İlk 50 yılda İncil’den sonra en çok satan kitap oldu.

Benjamin Spock, 2 Mayıs 1903 tarihinde New Haven, Connecticut, ABD’de doğmuştur. Phillips Academy, Yale College ve Columbia Üniversitesi’ne bağlı College of Physicians and Surgeons’de öğrenim gördü. Çocuk hekimliği konusundaki çalışmalarını Cornell Tıp Fakültesi’nde sürdürdü. 1933-1947 arasında New York kenti Sağlık Hizmetleri Dairesi’nde, 1947-1951 arasında Minnesota Eyaleti’nde Rochester Çocuk Sağlığı Enstitüsü, Mayo Kliniği ve Minnesota Üniversitesi’nde çalıştı. 1951-1955 arasında Pittsburg Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çocuk psikiyatrisi ve gelişimi konusunda dersler verdi. Daha sonra, Western Reserve Üniversitesi’nde, çocuk gelişimi profesörü olarak psikanaliz ilkelerinin çocuk hekimliğine uygulanmasında uzmanlaştı.

Çocuk hekimi ve çocuk psikiyatrisi uzmanı olan Benjamin Spock, Çocuk bakımı ve eğitimi konusundaki görüşleriyle ün kazanmıştır.

1946 yılında Baby and Child Care (Bebek ve Çocuk Bakımı) adlı ünlü kitabının ilk basımı çıktı. O tarihten bu yana çok sayıda baskı yapan ve çeşitli dillere çevrilen bu kitap, dünyanın en çok satan kitapları arasına girdi.

Benjamin Spock, çocuğu anlamayı ve tanımayı öngören esnek bir disiplin anlayışına sahiptir. Sevgi ve saygı ile belli hedeflere yöneltilerek yetiştirilen çocukların ilerde kendi kendine yeterli ve güvenli bireyler olacağı kanısındadır. Çocuklar yaşama adım atarken bütünüyle deneysizdirler. Bu yüzden çok iyi denetlenmeye, açık ve belirgin bir önderliğe gereksinmeleri vardır. Dr.Spock’a göre, ana-babalar çocuklarına nazik davranarak, soru sordukları zaman gerekli açıklamalarda bulunarak, anlattıklarını ilgiyle dinleyerek, onlara yaşlarına uygun sorumluluklar vererek, yerinde ve haklı isteklerini karşılamaya çalışarak, öfke, keder ve suçluluk duydukları zaman anlayış göstererek saygılı bir ilişkinin örneğini vermelidirler.

Tüm cezalar, özellikle dayak, ana-babanın ya da öğretmenin üstün gücüne dayanmakta, mantıkla ve eğitimle bir ilgisi bulunmamaktadır. Dayak çocuğa, başka çocuklarla, özellikle de kendinden küçüklerle ilişkisinde, fiziksel gücünden yararlanarak üstünlük kurmayı öğretir, kabadayılığa özendirir ve böylece küçük oranda da olsa, uluslararası anlaşmazlıkları şiddetle çözme geleneğine katkıda bulunur.

Çağının olaylarına seyirci kalmayan Spock, 1962 yılında nükleer gücün barışçı amaçlarla kullanılması için kurulan SANE’de (National Committee for Sane Nuclear Policy) görev aldı. Vietnam Savaşı’na açıkça karşı çıkması yüzünden 1968 yılında, Lyndon B. Johnson hükümeti döneminde, gözaltına alınarak sorguya çekildi. Muhafazakâr basın tarafından, “savaşa gitmeyi reddeden sorumsuz bir kuşak yetiştirmiş olmakla” suçlandı.

1972 yılında Halk Partisi’nden ABD başkan adayı, 1976’da ise aynı partiden başkan yardımcısı adayı oldu.

Evlilikleri :
1.eşi: Jane Cheney Spock (e. 1927–1976)
2.eşi: Mary Morgan Spock (e. 1976–1998)

Benjamin Spock, 15 Mart 1998 tarihinde La Jolla, Kaliforniya, ABD’de 95 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1946 - Baby and Child Care (Bebek ve Çocuk Bakımı)
1954 - A Baby’s First Year (Bir Bebeğin İlk Yılı)
1955 - Sizin Bebek ve Çocuk Beslenmesi
1961 - Dr.Spock Talks With Mothers (Anneler ile Spock Sohbetleri)
1962 - Problems of Parents (Ebeveynlerin Sorunları )
1965 - Sizin Sıradan Çıkartılmış Çocuğunuza Bakmak
1968 - Dr. Spock on Vietnam (Vietnam İle İlgili Spock)
1970 - Decent and Indecent: Our Personal and Political Behaviour (Doğru ve Yanlış: Kişisel ve Siyasal Davranışımız
1970 - A Teenager’s Guide to Life and Love (Yaşam ve Aşk Bir Yeniyetme Kılavuzu)
1974 - Raising Children in a Difficult Time (Sorunlu Bir Dönemde Çocuk Yetiştirme)
1988 - Ebeveynlik Üzerine Spock
1989 - Spock Spock: Yüzyıl ile Büyümenin biyografisi
1994 - Bizim Çocuklar İçin Daha İyi Bir Dünya


Kaynak:Biyografi.info

Benjamin Spock için yapılan aramalar

Benjamin Spock, Benjamin Spock biyografi, Benjamin Spock hayatı, Benjamin Spock özgeçmişi, Benjamin Spock hakkında, Benjamin Spock doğum yeri, Benjamin Spock fotoğraf, Benjamin Spock video, Benjamin Spock resim, Benjamin Spock kimdir?, Benjamin Spock kaç yaşında?, Benjamin Spock nereli, Benjamin Spock memleketi