FB TW PIN NWS
BioRank 2

Azize Gencebay

Doğum tarihi : ??.??.1947
Azize Gencebay kaç yaşında : 77
Kilo & Boy :
Burcu :
Azize Gencebay doğum yeri : İstanbul

Azize Gencebay Biyografisi

Müzikle iç içe bir hayatı olan Azize, "Beyaz Kelebekler" grubuyla solistlik yaparak geniş kitlelere ulaşmıştır. Bir dönem Orhan Gencebay ile evli olan Azize Gencebay boşandıktan sonra Gencebay soyadını kullanmaya devam etti.

Azize Gencebay, 1947 yılında İstanbul'da doğmuştur. Asıl adı Azize Atalay'dır. Müziğe küçük yaşlarda başladı. Keman ve mandolin çalmayı öğrendi.

Azize Gencebay, Beyaz Kelebekler grubunda 1967-1969 yılları arasında solistlik yaptı, Grupla birlikte “Sen Gidince”, “Kara Kız”, “Dertliyim Arkadaş” gibi şarkılar seslendirdi. 1960 lı yıllarda 45'lik ve 33'lük plaklar doldurdu. Bu dönemde Damarımda Kanımsın, Sen Gidince, Lanet Olsun Bu Aşka, Ayrılmasak Ne Çıkar, Bütün Aşklar Tatlı Başlar, Dönemezsin Bana, Gönlümün Feryadı, Yabancıyız Yabancı, Kelebeğim Ve Sevdim De Ne Oldu gibi şarkıları büyük ses getirdi.

Azize Gencebay, arabesk şarkıcısı Orhan Gencebay'ın eğitim verdiği müzik okulunda Orhan Gencebay ile tanışıp, 1966 yılında Orhan Gencebay ile evlendi, 1977 yılında boşandı. Azize Gencebay boşandıktan sonra Gencebay soyadını kullanmaya devam etti. Altan Gencebay (d.1970) adında bir oğlu vardır.

Orhan Gencebay ile evlendikten kısa bir süre sonra Beyaz Kelebekler grubundan ayrılan Azize Gencebay, müziği bıraktıktan sonra mağaza müdürlüğünden işletmeciliğe kadar birçok iş yaptı. Hatta geçinmek için Taksim'de köfteci dükkanı bile açtı.

1980 yılında Fikret Hakan ve Talat Bulut ile yönetmenliğini Oksal Pekmezoğlu'nun yaptığı "Beni Böyle Sev" filminde başrolde oynadı.

Azize Gencebay, 1984 yılında sanayici Hasan Çolakoğlu ile evlendi ve daha sonra bu evliliği de uzun sürmez ve boşanma ile sonuçlandı.

Albümleri
1969 - Severek Ayrılalım / Dönmeyen Yıllar
1969 - Ayrılmasak Ne çıkar / Söyle Neden Kaçtın
1969 - Kral ve Dilenci / Yabancıyız Yabancı
1970 - Sen De Seversin / Sen Varsın
1970 - Damarımda kanımsın - Dönüşü yok bu yolun
1970 - Gönlümün Feryadı / Lanet Olsun Bu Aşka
1987 - Yarabbim (LP)

Filmleri ve Dizileri :
1980 - Beni Böyle Sev (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Azize Gencebay için yapılan aramalar

Azize Gencebay, Azize Gencebay biyografi, Azize Gencebay hayatı, Azize Gencebay özgeçmişi, Azize Gencebay hakkında, Azize Gencebay doğum yeri, Azize Gencebay fotoğraf, Azize Gencebay video, Azize Gencebay resim, Azize Gencebay kimdir?, Azize Gencebay kaç yaşında?, Azize Gencebay nereli, Azize Gencebay memleketi