FB TW PIN NWS
BioRank 1725

Aziz Üstel

Doğum tarihi : ??.??.1946
Aziz Üstel kaç yaşında : 78
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : TV sunucusu, Yazar
Aziz Üstel doğum yeri : Ankara

Aziz Üstel Biyografisi

Televizyon sunucusu ve Galatasaray eski yöneticisi.

Aziz Üstel, 1946 yılında Ankara’da doğmuştur. Babası Sabih Üstel, annesi Yeta Üstel’dir. Enis adında bir kardeşi vardı. Anne babası O 7 yaşında iken boşandı. 18 yaşına kadar ABD'de babası ve üvey annesi ile birlikte San Francisco’da yaşadı. 18 yaşına geldiğinde babası evden çıkarmış, tek başına yaşamaya başlamıştır. Belediyede lağım temizledi, Teksas'ta petrol kuyularında çalıştı. Kazandığı para ile Üniversite tahsilini ABD’de California Üniversitesinde İletişim bölümünde tamamladı.

Askerliğini Türkiye’de yaptı. Nazlı Ilıcak dayısının kızıdır.

Üç kişi bir tercüme bürosu kurarak çeviri işine girdi. Bilgi Yayınevi'nde çevirmen olarak çalışmaya başladı. Orada çevirdiği kitaplar çok beğenildi. Tercüman gazetesinde Yan Yayınlar Genel Müdürü oldu. Anthony Burgess’in “Otomatik Portakal” adlı kitabını Türkçeye çevirdi. Günaydın gazetesinde çalıştı.

Aziz Üstel, 1974 yılında TRT’de yabancı dizilerde çevirmenlik yaparak işe başladı. Türkçe'ye çevirdiği diziler arasında Kaçak, Uzay Yolu ve Görevimiz Tehlike gibi zamanla Türkiye popüler hayatının kültleri haline gelmiş diziler vardır. TRT’de tek kanallı yıllarda dokuz sene boyunca “Gecenin Konukları” adlı show programlarını yapım ve sunumunu üstlendi. Daha sonra aynı program Kanal 6 ve Kanal E'de devam etti. Kendi yazdığı 'Kartal Kaya' isimli dizisi özel bir televizyon kanalında yayınlandı. 1994 yılında Kanal D'de yayınlanan dizide başrolü Bülent Kayabaş oynadı.

CNN Türk'de “Futbolmania” adlı programda futbol yorumculuğu yaptı. 2008 yılında 24'de “Patron Katı” isimli programı hazırladı ve sundu. Star gazetesinde köşe yazıları yazdı.

Galatasaray Lisesi'nden gelmediği halde uzun yıllar boyu Galatasaray Spor Kulübü'nün üyeliğini yapmıştır.

TGRT Haber'de, “Aziz Üstel ve Gecenin Konukları” programıyla talk show programlarına yeniden başladı.

Radyospor kanalında Aslan Yuvası isimli programda spor gündemini ve Galatasaray'ı yorumladı.

Her lafının başında ve sonunda "efendim" kelimesi kullanan bir Aziz Üstel ve slogan olmuş sözleri;
"Efendim bendeniz haftaya yine burdayım, beklerim efendim"

Birçok kere evlenen Aziz Üstel, en son Neslihan hanım ile evlendi. Eşi Neslihan Hanım vefat etmiştir. Hiç çocuğu yoktur. En son Filiz Üstel ile evlidir.

Kitapları :
2012 - Beni Kim Öldürdü?
2013 - Osmanlı'nın Son Kartalları
2013 - Ölü Çocuklar Şehri

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2004 - İyi Saatte Olsunlar (Tekin)(TV Dizisi)
2000 - Abuzer Kadayıf (Fahrettin Abi)(Sinema Filmi)
1991 - Laf Lafı Açıyor (Kendisi)(Tv Programı)


Kaynak:Biyografi.info

Aziz Üstel videoları

Tüm Aziz Üstel videoları

Aziz Üstel kitapları

Tüm Aziz Üstel kitapları

Aziz Üstel için yapılan aramalar

Aziz Üstel, Aziz Üstel biyografi, Aziz Üstel hayatı, Aziz Üstel özgeçmişi, Aziz Üstel hakkında, Aziz Üstel doğum yeri, Aziz Üstel fotoğraf, Aziz Üstel video, Aziz Üstel resim, Aziz Üstel kimdir?, Aziz Üstel kaç yaşında?, Aziz Üstel nereli, Aziz Üstel memleketi