FB TW PIN NWS
BioRank 6861

Alinur Aktaş

Doğum tarihi : ??.??.1970
Alinur Aktaş kaç yaşında : 54
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi
Alinur Aktaş doğum yeri : İnegöl, Bursa

Alinur Aktaş Biyografisi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı

Alinur Aktaş, 1970 Bursa’nın İnegöl ilçesinde Meryem Aktaş, Hilmi Aktaş çiftinin oğlu olarak doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise tahsilini İnegöl'de tamamladıktan Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden 1992 yılında mezun oldu.

Alinur Aktaş, uzun yıllar İnegöl Mobilya Sanayisinde özel sektörlerde üst düzey yöneticilik yaptı.

Aynı zamanda Serbest Muhasebeci, Mali Müşavir olan Alinur Aktaş, 2001 yılından itibaren İnegöl Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Kurucu Yönetim Kurulu üyesi olarak siyasete atıldı. 28 Mart 2004 tarihinde yapılan seçimlerde İnegöl Belediye Başkanılığına aday oldu ve seçildi.

Alinur Aktaş, 28 Mart 2004 - 2 Kasım 2017 tarihleri arasında İnegöl Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Aynı zamanda 2004-2007 yıllarında İnegölspor Başkanı görevini de yerine getirdi. Onun zamanında İnegöl AVM, Yeni Pazaryeri, İnegöl TOKİ Konutları, İnegöl Mobilya Organize Sanayi Bölgesi, İnegöl Kent Müzesi gibi birçok yenilik Alinur Aktaş döneminde İnegöl kentine kazandırılmış; İnegöl, Güney Marmara'nın ikinci büyük kenti olmuştur. İnegöl Belediyesi'nde birçok zorlu projeye imza atan Aktaş, nüfus çokluğunu dikkate alarak yerleşim alanı dışında 150 bin nüfuslu Yeni İnegöl'ün temellerini oluşturmuştur. Alinur Aktaş'ın İnegöl'de katkı sağladığı projeler arasında Kent Müzesi, Mobilya İhtisas OSB Projeleri, Kapalı Semt Pazarı, Umuteli, Yenilenen Oylat, Modef Fuarları, Ahmet Türkel Çevre İmar Yolu, Dev arıtma tesisi projesi, Doğa Sporları, Yeşil Enerji ve Turizm Merkezi projeleri yer almaktadır.

Alinur Aktaş, ulaşımdan kentsel dönüşüme, eğitimden sağlık ve spora, alt yapı hizmetlerinden üst yapı hizmetlerine kadar her alanda, her yaşa çözüm üreten çalışmalarıyla Marmara Bölgesi’nde iki defa ‘Yılın ilçe Belediye Başkanı’ seçildi.

Alinur Aktaş, Sevinç Aktaş ile evlidir ve Sıla Aktaş, Hilmi Aktaş adlarında iki çocuğu vardır. Alinur Aktaş, İngilizce ve Arapça biliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine 23 Ekim 2017 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa eden Recep Altepe'nin yerine Belediye meclisinde 2 Kasım 2017 tarihinde yapılan seçimle Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerinde tekrar AKP’den aday olarak Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi. Alinur Aktaş, 898.292 oy alarak %49,62 oy oranı ile, %47,03 oy oranı ile 851.360 oy alan CHP’nin adayı Mustafa Bozbey ile yarışmıştır.

Bulunduğu Siyasi Parti :
2001 - ----- - Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)

Kaynak:Biyografi.info

Alinur Aktaş için yapılan aramalar

Alinur Aktaş, Alinur Aktaş biyografi, Alinur Aktaş hayatı, Alinur Aktaş özgeçmişi, Alinur Aktaş hakkında, Alinur Aktaş doğum yeri, Alinur Aktaş fotoğraf, Alinur Aktaş video, Alinur Aktaş resim, Alinur Aktaş kimdir?, Alinur Aktaş kaç yaşında?, Alinur Aktaş nereli, Alinur Aktaş memleketi