FB TW PIN NWS
BioRank 5473

Ali Galip bey

Doğum tarihi : ??.??.1871 Ölüm tarihi : ??.??.1932
Ali Galip bey kaç yaşında öldü : 61
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Asker, Siyasetçi
Ali Galip bey doğum yeri : Kayseri
Ölüm yeri : Romanya

Ali Galip bey Biyografisi

Ali Galip bey, 1871 yılında Kayserili Feyzioğlularından Emin Bey’in oğlu olarak Kayseri’de doğmuştur. 1 Mart 1895 tarihinde Harp Okulunu, 12 Ocak 1897 tarihinde Harp Akademisini bitirdikten sonra Süvari Kurmay Yüzbaşı olarak orduya katıldı.
2 Mart 1900 tarihinde kolağası, 24 Eylül 1901 tarihinde binbaşı ve 5 Temmuz 1908 tarihinde yarbaylığa yükselmiştir. Yarbay rütbesinde iken alay komutanlığı görevini yaparken ordudan ayrılmıştır. 1908 yılında II. Meşrutiyet’in ilanından sonra kendisinden küçük rütbeli subayların “Gizli Cemiyet”te önemli rol almalarını hazmedemedi ve o yüzden de İttihat ve Terakki fırkası yönetimiyle arası açıldı, Neticede ordudan istifa etti.

Sonrasında 5 Nisan 1912 tarihinde Kayseri’den bağımsız milletvekili seçilmişse de bu meclis kısa ömürlü olduğu için milletvekilliği 23 Temmuz 1912 tarihinde sona ermiştir. Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasından sonra 4 Mart 1919 tarihinde Sadrazam olan Damat Ferid Paşa, İttihatçı valileri görevden almaya başladığında, Elazığ Valisi Ali Seydi Bey’i görevden alarak yerine Mayıs ayı başında Merkezi Elazığ olan Harput Valiliği’ne Ali Galip’i atamıştır. Ali Galip bu süreçte Milli Mücadele aleyhinde faaliyetlerin içerisinde yer aldı.

Sivas Kongresi’ni dağıtmak ve başındakileri yakalayıp İstanbul’a göndermek üzere Sivas Vali ve Kumandanlığı’na verildi. Fakat bu görevi yerine getirmeyi başaramadı ve Halep’e kaçtı. Bu olay daha sonra Ali Galip Olayı olarak anıldı.

Lozan Antlaşması’ndan sonra, Adapazarı’nda 1 nolu Askeri Mahkeme’de yargılanıp beraat ettiği halde, Başvekil Rauf Bey’in isteğiyle “150’likler” listesine alınarak Romanya’ya gönderildi. Sürgünde iken 1932 yılında vefat etti.

Ali Galip bey, 12 Eylül 1901'de Yıldız Sarayı'nda Fehime Sultan ile evlendi. Çift, Sultan Abdülhamit II'in düğün hediyesi olan yalıda yaşadı. Bu evlilik, 1908’de boşanma ile sonlandı.

Ali Galip bey, 1932 yılında Romanya’da ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Ali Galip bey için yapılan aramalar

Ali Galip bey, Ali Galip bey biyografi, Ali Galip bey hayatı, Ali Galip bey özgeçmişi, Ali Galip bey hakkında, Ali Galip bey doğum yeri, Ali Galip bey fotoğraf, Ali Galip bey video, Ali Galip bey resim, Ali Galip bey kimdir?, Ali Galip bey kaç yaşında?, Ali Galip bey nereli, Ali Galip bey memleketi