FB TW PIN NWS
BioRank 6340

Ali Elverdi

Doğum tarihi : ??.??.1942 Ölüm tarihi : 17.Nisan.2010
Ali Elverdi kaç yaşında öldü : 68
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Asker, Siyasetçi
Ali Elverdi doğum yeri : Mustafakemalpaşa, Bursa
Ölüm yeri : Ankara

Ali Elverdi Biyografisi

12 Eylül döneminde Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı’nda görev yapmış olan ve Ankara 1 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı olduğu dönemde Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam kararını veren Türk asker ve siyasetçi.
Ali Elverdi, 1924 yılında, Mustafakemalpaşa, Bursa’da dünyaya geldi. Lise öğrenimini tamamlamasının ardından Harb Akademisi’ne kayıt oldu.

21 Mayıs 1963 tarihinde, Albay Talat Aydemir tarafından düzenlenen ihtilal girişiminde radyo evini basıp isyancıları etkisiz hale getirdi. O dönemde, 28. Tümen Kurmay Başkanı olan Elverdi, isyan girişiminin başarısız olması sonrasında, radyodan isyanın Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bastırıldığını halka bildirdi. Bu girişimin sonucunda Albay Talat Aydemir, Binbaşı Fethi Gürcan ile beraber idam ettirildi.

Harp Akademisi’nden mezun olmasının ardından Tuğgeneral rütbesine yükselen Elverdi, 12 Eylül 1963 darbesinin ardından Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı’nda görevlendirildi. Ankara 1 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı olarak görev yapan Elverdi, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam kararlarını veren mahkemenin başkanıydı. Elverdi, büyük tepki gören bu idamı, 1977 yılında yazdığı Bu Vatana Kastedenler adlı kitapta savundu.

1974 yılında Tuğgeneral rütbesi ile ordudan emekli olan Elverdi, 1975 yılında, Adalet Partisi’nden aday olduğu seçimlerde, Bursa Milletvekili seçilerek T.B.M.M.’ne girdi.

MS ve Alzheimer hastalıklarından dolayı uzun süredir inzivada olan Elverdi, 17 Nisan 2010 tarihinde, yemek borusuna kaçan bir cisim nedeniyle boğularak öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Ali Elverdi için yapılan aramalar

Ali Elverdi, Ali Elverdi biyografi, Ali Elverdi hayatı, Ali Elverdi özgeçmişi, Ali Elverdi hakkında, Ali Elverdi doğum yeri, Ali Elverdi fotoğraf, Ali Elverdi video, Ali Elverdi resim, Ali Elverdi kimdir?, Ali Elverdi kaç yaşında?, Ali Elverdi nereli, Ali Elverdi memleketi