FB TW PIN NWS
BioRank 7099

Akhilleus

Doğum tarihi : -
Akhilleus kaç yaşında : -
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Akhilleus doğum yeri :

Akhilleus Biyografisi

Akhilleus, Teselya’da Phytia şehrinde hüküm süren ölümlü bir baba olan Peleus ile bir tanrıça olan Tethys’in oğlu idi. Baba tarafından doğrudan Zeus soyundan gelir.
Tanrılar soyundan olan annesi, onu ölümsüz kılmak istedi, doğunca tılsımlı bir ateşe tuttu, fakat kocası Peleus’un ansızın gelmesi üzerine işi yarıda kaldı. Akhilleus’un kaderinde iki hayattan biri vardı: Ya kısa, fakat şan ve şeref dolu bir hayat, yahut uzun, fakat silik sönük bir yaşama. Bir rivayete göre: annesi onu (yaralanmaz) bir hale koymak için, topuğundan tutarak (Styks) ırmağına daldırdı. Bu sebepten kahramanın, suya batmamış olan topuğundan başka, hiçbir yerine ok işlemez, kılıç kesmezdi. Onu Kentor Khiron terbiye etti. Khiron ona ok atmasını, yara tedavisini öğretti. Onu cesur, atılgan bir kahraman yapmak için, arslan iliği ile besledi. Bu yüzden o, altı yaşına basınca, arslanları öldürmeye, koşan geyikleri yakalamaya başladı. Homeros'un MÖ 720'lerde yazmış olduğu on altı bin dizelik İlyada mitolojik eserinde Akhilleus Greklerinin en büyük savaşcısı olarak baş karakterdedir.

Efsaneye göre, öleceğini bildiği halde Helen'i geri almak için yapılan ve en büyük savaş kabul edilen Truva Savaşı'na adının sonsuza kadar anılması için katılmış ve Truvalı prens Paris tarafından tesadüfen, sol topuğundan zehirli okla vurularak ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Akhilleus için yapılan aramalar

Akhilleus, Akhilleus biyografi, Akhilleus hayatı, Akhilleus özgeçmişi, Akhilleus hakkında, Akhilleus doğum yeri, Akhilleus fotoğraf, Akhilleus video, Akhilleus resim, Akhilleus kimdir?, Akhilleus kaç yaşında?, Akhilleus nereli, Akhilleus memleketi