FB TW PIN NWS
BioRank 8612

Ahmet Topaloğlu

Doğum tarihi : ??.??.1914
Ahmet Topaloğlu kaç yaşında : 110
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Politikacı
Ahmet Topaloğlu doğum yeri : Kadirli, Adana

Ahmet Topaloğlu Biyografisi

Adalet Partisi'nin kurucuları arasında yer alan siyaset adamı.
Ahmet Topaloğlu, 1914 yılında Adana'nın Kadirli ilçesinin Sitir Köyünde doğdu. İlköğrenimini Kadirli ilçesinde, orta öğrenimini Adana'da yaptı. 1940 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu.

İçişleri Bakanlığı Maiyet Memurluğunda göreve başladı. 1940 - 1942 yılları arasında askerlik hizmetini tamamladı. Seyhan Maiyet Memurluğu, Pozantı Nahiye Müdürlüğü, Hassa ve Bahçe Kaymakam Vekilliği yaptı. Datça, Köyceğiz, Posof, Ardahan ve Nevşehir Kaymakamlıklarında bulundu. 1951 yılında Ankara, daha sonra da İstanbul Emniyet Müdürlüğü Birinci Şube Müdürlüklerinde görev yaptı.

İstanbul Emniyet Müdür Muavini olarak çalışmakta iken 1954 seçimlerinde Demokrat Partiden Adana Milletvekilliğine seçildi. 1958 yılında Hatay Valiliğine getirildi. 1961 yılında Adalet Partisinin kurucu üyesi oldu. Aynı yıl yapılan genel seçimlerde AP den yine Adana Milletvekili seçildi. 1965 ve 1969 seçimlerinde de milletvekilliğini korudu. 27 Ekim 1965'de I. Demiral Hükümetinde Milli Savunma Bakanlığına getirildi. II. Ve III Demirel Hükümetlerinde de aynı görevi üstlendi. Bakanlık görevi 26 Mart 1971'de kurulan I. Erim Hükümetiyle sona erdi. 1973 ve 1977 Genel Seçimlerinde yine Adana'dan milletvekili seçilerek altıncı kez Meclise girdi.

12 Nisan 1981'de vefat etti.

Kaynak:Biyografi.info

Ahmet Topaloğlu kitapları

  • Türkçe Sözlük Türkçe Sözlük

    Yarın tarihi : 2014-11-19


    Yayınevi : KAPI YAYINLARI


    Başvuru Kitapları » Sözlük-İmla Kılavuzu

Tüm Ahmet Topaloğlu kitapları

Ahmet Topaloğlu için yapılan aramalar

Ahmet Topaloğlu, Ahmet Topaloğlu biyografi, Ahmet Topaloğlu hayatı, Ahmet Topaloğlu özgeçmişi, Ahmet Topaloğlu hakkında, Ahmet Topaloğlu doğum yeri, Ahmet Topaloğlu fotoğraf, Ahmet Topaloğlu video, Ahmet Topaloğlu resim, Ahmet Topaloğlu kimdir?, Ahmet Topaloğlu kaç yaşında?, Ahmet Topaloğlu nereli, Ahmet Topaloğlu memleketi