FB TW PIN NWS
BioRank 9123

Ahmet Şahap Ünlü

Doğum tarihi : 02.Ocak.1944
Ahmet Şahap Ünlü kaç yaşında : 80
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Ahmet Şahap Ünlü doğum yeri : Melikanlı Köyü, İslahiye İlçesi, Gaziantep

Ahmet Şahap Ünlü Biyografisi

1-Hayatı
Ahmet Şahap Ünlü, 2 Ocak 1944 tarihinde Gaziantep’in İslahiye İlçesi Melikanlı Köyü’nde doğmuştur. Annesi Güllü Höyük Köyü’nden Belikanlı Aşiret reisi Şeh Mehmet Ağanın kızı Ayşe Köse, babası Melikanlı Köyü’nden Delikanlı Aşiret Reisi ve Demokrat Parti’nin ilk milletvekillerinden Selahattin Ünlü’dür.
Adalet Partisi kurucularından ve AP’nin ilk milletvekillerinden Süleyman Ünlü’nün yeğeni olan Ahmet Şahap Ünlü 1950 yılında babasının Demokrat Parti’den Gaziantep milletvekili seçilmesi nedeniyle ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da “TED” koleji’nde tamamlamıştır. Yüksek öğrenimini ise Almanya’nın Bonn şehirinde “Friedrich Wilhelm” Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinde tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi olmuştur.

2-Çalışma Hayatı
Çalışma hayatına Güneydoğu Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Dış Ülkeler Temsilciliği ile başlayan Ünlü, 1975-1982 yılları arasında Melikanlı Köyü’nde çiftçilik yapmış ve daha sonra Ankara’da uluslar arası lojistik hizmetleri veren Mirbey Şirketi’nde Genel Müdür olarak mesleki faaliyetini sürdürmüştür.

1983-1994 yılları arasında ülkemizin önde gelen denizcilik ve dış ticaret şirketlerinden “Zihni Şirketler Gurubu”na ait şirketlerde Genel Müdürlük, daha sonra gurubun Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Ahmet Şahap Ünlü, 1994 yılından bu yana gemi inşaa-bakım, onarım ve dış ticaretle uğraşan kendi şirketini yönetmektedir.

Ahmet Şahap ÜNLÜ, başta birçok Türk siyaset adamı olmak üzere, birçok yabancı devlet başkanı ve siyasetçisiyle yakın dostlukları bulunan ender kişilerden biridir.

Ahmet Şahap Ünlü, yurt içinde ve dışında, yazılı ve görsel basında lojistik ve dış ticaret konularında raporlar yayımlamış, çeşitli televizyon kanallarının bu konulardaki açık oturum programlarında konuşmacı olarak bulunmuş, yurtdışında ülkemizin birçok ikili ekonomik ilişkilerle ilgili müzakere ve anlaşmalarına katılan resmi heyetlerde görev almış ve ülkemiz adına anlaşmalara imza atmıştır. Bugün Türkiye’nin Rusya ve Türk Cumhuriyet’leri ile yaptığı ticaretin işlemesinde en büyük etken olan “Sarp Sınır Kapısı”nın açılmasında Ahmet Şahap Ünlü’nün verdiği kişisel hizmetler unutulamaz.

80’li yıllarda İran - Irak savaşıyla Ortadoğu’da başlayan yoğun ulaştırma ve nakliye hizmetlerinin İskenderun ve Mersin Limanları üzerinden yapılması için Ahmet Şahap Ünlü’nün verdiği hizmetler başta şoförler olmak üzere tüm nakliye sektörü çalışanları tarafından bilinmektedir.

Sovyetler Birliği’nin dağılıp Rusya Federasyonu oluştuktan sonra 2000 - 2003 tarihleri arasında Rusya Federasyonu Yakıt Bakanlığı’na ve RAOJES Elektrik Üretim ve dağıtım şirketine danışmanlık yapan Ünlü, 2005 - 2010 yılları arasında dünyanın sayılı Hydro Elektrik üreticilerinden, Hydro Contracting şirketine de danışmanlık hizmeti vermiştir.

Ahmet Şahap Ünlü, akademik seviyede İngilizce ve Almanca olmak üzere, Rusça, İspanyolca, Arapça ve Kürtçe bilmektedir.

3-Siyasi Yaşamı
1995 yılında Yeni Demokrasi Hareketi Partisi’nden Gaziantep milletvekili adayı olan Ahmet Şahap Ünlü ülke genelindeki oya nispetle en yüksek ikinci oyu almıştır.

2007 yılında yöre halkından gelen yoğun istek ve talep üzerine Demokrat Parti’den aday olan Ünlü almış olduğu oy oranına rağmen Demokrat Parti’nin ülke barajını aşamaması nedeni ile Meclise girememiştir.

4-Sivil Toplum Kuruluşlarında Dernek Başkanlıkları ve Üyelikleri TOBB / Deik
Başkan - Türkiye - Norveç 2015 – 2017
Başkan vekili - Türkiye - Norveç 2014 – 2015
Başkan vekili - Türkiye – Macaristan 2010 – 2012
Başkan vekili - Türkiye - Avusturya 2008 – 2012
Başkan vekili - Türkiye - İspanya 2008 – 2012
Yür. Krl .Üye - Türkiye – Yunanistan 2003 – 2005
Kurucu Başkan - Türkiye - Tacikistan 2003 – 2006
Başkan - Türkiye - Belarus 2000 – 2002
Kurucu Başkan - Türkiye – Letonya 1998 – 2000
Komite Başkanı - BSEC Lojistik 1996 – 1998
Başkan - Türkiye – Gürcistan 1994 – 1996
Kurucu Başkan - Türkiye - Kazakistan 1990 – 1994

Ulaştırma Sektörü (UND)
Yüksek İstişare Konseyi Üyesi - Uluslar arası Nakliyeciler Derneği 2015 – 2017
Yüksek İstişare Konseyi Üyesi - Uluslar arası Nakliyeciler Derneği 2013 – 2015

Dernek Üyelikleri
Anadolu KulübüKulübü – İstanbul
Türk Eğitim Derneği – Ankara
Gaziantep Kültür ve Dayanışma Derneği - İstanbul
Ankara Kolejliler Mezunlar Derneği - İstanbul

5-Spor
Bir dönem Gaziantep / İslahiye Spor Başkanlığı’nda da bulunan Ünlü, üniversite yıllarında Almanya’da Bonn Ligi’nde Lengsdorf Takımı’nda futbol oynamıştır. Lise yıllarında görev aldığı “TED” Ankara Koleji Basket Takımı’nı Türkiye Birinci Ligi’nde temsil eden Ankara Kolejliler Derneği’nin faal üyesidir.

Ahmet Şahap Ünlü, M.Gülşah Ünlü ile evlidir. 2 çocuk babası ve 1 torun sahibidir. Torunun adı Ahmet Boran ÜNLÜ'dür.

Kaynak:Biyografi.info

Ahmet Şahap Ünlü için yapılan aramalar

Ahmet Şahap Ünlü, Ahmet Şahap Ünlü biyografi, Ahmet Şahap Ünlü hayatı, Ahmet Şahap Ünlü özgeçmişi, Ahmet Şahap Ünlü hakkında, Ahmet Şahap Ünlü doğum yeri, Ahmet Şahap Ünlü fotoğraf, Ahmet Şahap Ünlü video, Ahmet Şahap Ünlü resim, Ahmet Şahap Ünlü kimdir?, Ahmet Şahap Ünlü kaç yaşında?, Ahmet Şahap Ünlü nereli, Ahmet Şahap Ünlü memleketi