FB TW PIN NWS
BioRank 2482

Ahmet Mahmut Ünlü

Doğum tarihi : 27.Şubat.1965
Ahmet Mahmut Ünlü kaç yaşında : 58
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Din Adamı
Ahmet Mahmut Ünlü doğum yeri : Fatih, İstanbul

Ahmet Mahmut Ünlü Biyografisi

Halk arasında Cübbeli Ahmet Hoca olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, İstanbul'un Fatih ilçesi Çarşamba semtinde bulunan İsmail Ağa Cemaati’nin önde gelenlerindendir.

Fakih, vaiz ve hafızdır.

Ahmet Mahmut Ünlü, 27 Şubat 1965 tarihinde İstanbul Fatih’de doğmuştur. Aslen Giresun, Görele’lidir. Annesi Rabia Ünlü, Babası Yusuf Ünlü’dür. Ahmet Mahmut Ünlü'nün babası Yusuf Ünlü, Kemal Horzum ve Yahya Demirel'le ortaktı. Babasının sahibi olduğu fabrika, Türkiye'nin en büyük tel çivi fabrikası haline geldi.

Klasik medrese usulü ile din eğitimi gördü. Okul çağına geldiğinde, bir taraftan Kur’an Kursuna devam etti . Yavuz Selim İlkokulu’nu bitirdikten sonra Fatih Koleji’nde orta öğrenime başladı. ikinci sınıfın başlarında okul hayatını sonlandırdı. Sonradan ortaokulu dışarıdan bitirmiştir. 12 yaşında kürsülerden dînî vaazlar vermeye başladı.

Küçüklüğünden beri evde olmadığı zamanlarda devamlı İsmailağa Camisinde olurdu. İsmailağa Camisinin karşısında faaliyet gösteren terzi Fahri'den ilk ilim tahsilini almaya başladı. Küçük Ahmet ilk ilim tahsilini, mahalleden bir doktor komşularının Ahmet adındaki aynı yaşlardaki oğlu ve Fahri Efendi’dinin oğlu ile birlikte alırken isimler karışmasın diye Fahri Efendi bizim Ahmet’e “Cübbeli Ahmet” ismini koydu. O gün bugündür, Ahmet Hoca “Cübbeli Ahmet “ diye anılır oldu.

Ahmet Mahmut Ünlü, Küçüklüğünden beri okul hayatının dışında sarık sarar, cübbe ve şalvar pantolon giyerdi.

Nakşibendi Tarikatının İsmailağa Kolu olarak bilinen dergahında liderlik konumunda olan Mahmud Ustaosmanoğlu tarafından özel olarak eğitilen Cübbeli Ahmet, 11 yaşına kadar Fatih Çarşamba İsmailağa camiinde medrese eğitimine devam etti. İstanbul’daki ilk vaazını Yavuz Selim Camii’sinde verdi. İki sene Rize’de bir hocanın yanında ilim tahsil etti. 12 yaşında Rize Pazardaki Tütüncüler Köyü Kur'an kursunda Resül Bölükbaşı Hoca'dan Sarf, Nahiv, İlmi Kelam, Meani,Tefsir, Hadis ve Fıkıh dallarında uzun seneler sürecek kitapların tahsilini 20 aylık zaman zarfında bitirerek 1980 tarihinde onbinlerin katılımıyla tertip edilen merasimde icazet-i ilmiyesini aldı. Hocalık icazetinden sonra da, İstanbul da hafızlığa başlar. Altı ay gibi bir zamanda da hafızlığını tamamlar. Cübbeli Ahmet Hoca, artık hem hoca, hem de hafızdır.

Cübbeli Ahmet Hoca, 1983 yılında 17 yaşında hacca gitti. Askerlik zamanı geldiğinde ileri derecede “Şeker” hastası olduğu anlaşılınca askerlikten muaf oldu.

Yoğun ilgi ve talep sonucunda Cübbeli Ahmet Hoca, merkezi Fatih İlçesinde olmak üzere bir vakıf kurulmasına karar verip “Fatih Hak Ve Hizmet Vakfı”nı 1990 yılında kurdu.

Cübbeli Ahmet Hoca’nın ömrü boyunca dünya işleri ile hiç alakası olmamıştır. Hayatı boyunca hiçbir dünyevi ticaretin içinde veya yanında olmamıştır.

1997 yılına kadar babasının kazancı ile geçimini sağlayan Ahmet Hoca, 1997 yılın da babasının işlerinin bozulması ve iflas etmesi neticesinde bir ara çok sıkıntılı günler geçirdi. 1997 den sonra bizzat kendisinin kaleme aldığı risalelerin geliri ile geçimini sağlamaktadır.

Sohbetlerinden dolayı birçok defa adli takibata uğrar, bu adli takibatlar neticesinde ya beraat eder veya takipsizlik kararı alır. Bunca yıldır yaptığı sohbetler neticesinde defalarca adli takibata uğramasına rağmen hiçbirinden hüküm giymemiştir.

Ancak, kamuoyunca tanınması 1999 yılında yaptığı deprem konuşması sonrası gerçekleşti.

"Mevlam zina yuvalarını vurdu" dediği bu konuşmasından ötürü İstanbul 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından 312. maddeden yargılandı. Cübbeli, olay vaazında "Deprem öncesi Meleklerle pazarlık yaptıklarını İstanbul'u Avcılar bölgesi dışında kurtarabildikleri ileri sürmüş, Depremin Zina yapanlar sebebiyle olduğunu iddia etmişti."
'Halkı din, mezhep ve inanç farklılığı gözeterek, birbirine karşı kamu düzeni için tehlikeli olabilecek şekilde düşmanlığa alenen tahrik etmek' suçundan 2 yıl 7 ay 3 gün hapis cezasına çarptırıldı. 13 ay hapis yattı.

2006 yılında Hürriyet Gazetesi’nde “Jet Ski” li fotoğrafları ile sürmanşetten haber edilerek tekrar kamuoyunun gündemine girdi. Cübbeli Hoca'nın verdiği vaazlardaki bazı ifadeler internetteki komik videolar arasında yer aldı, tıklanma rekorları kırdı.

12 Ekim 2011 tarihinde Karagümrük çetesi operasyonu kapsamında gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Tutuklulukta geçen süre ve tutuklamanın koruma tedbiri olması sebebiyle 7 Aralık 2012 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere tahliye olmuştur.

Cübbeli Ahmet Hoca’nın iki eşi var ve toplam 8 çocuğu vardır.

Kitapları :
- "Yahudi ve Hristiyanlar Cennet'e girecek" diyenler cennete giremez.
- 99 Soruda Namaz
- Abdest Risâlesi
- Ahlâk-ı Nebî (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)
- Aralık 2011 - Kasr-ı Ârifan Dergisi
- Bedir Ehli ile Tevessül ve İstiğâseler (ciltli baskı)
- Cemaatle Namaz
- Çörek Otu Mûcizesi ve Şifâ Duâları
- Dînin Direği Mü'minin Mi'racı NAMAZ
- Dualarım
- Dürr-ü Meknûn Kasîdesi
- Dürrü Meknun Kasidesi’nin Şerhi
- Ellidört Farz Şerhi
- Evlenilmesi Haram Olanlar
- Evliliğin Faziletleri ve Eş Seçerken Aranacak Vasıflar
- Ezan-ı Muhammedî Risâlesi
- Fıtrat-ı Tağyir Risâlesi
- Hac ve Umre Duaları
- Hac ve Umre Risâlesi
- Hadislere İman
- Hayrettin Karaman’a Reddiyeler
- Hazret-i Mehdî Muhakkak Gelecek Fakat Bu Yüzyılda Değil
- Her Bir Uzuv İçin Şifa Ayetleri
- Her Derdi İyileştiren Bir Dua
- İmam-ı A'zam'a mensup Dürr-ü Meknûn kasîdesi'nin
- Her Derdi İyileştiren Bir Dua
- İstiğfarat-ı Münkize (Kurtarıcı İstiğfarlar)
- İtikat Risalesi
- Korunmuş Sır Seyf-i Kâtı Sırr-ı Masûn ve Dürr-ü Meknûn Hızb-i Şerîfi
- Kuran-ı Hakim Risalesi
- Kur'an-ı Mecîd Risâlesi
- Kurban Risâlesi
- Meva'ız-i Kudsiyye (Kudsî Vaazlar)
- Mevlid-i Şerîf Kıraati
- Mustafa İslâmoğlu'nun Bâtıl Görüşlerine Karşı HAK SÖZ
- Namaz İlmihali
- Namaz Kılmayanların İki Cihanda Başlarına Gelicek Belâlar
- Nişan ve Nikâh Ahkâmı
- Noel Tehlikesi
- Nüzûl-i Mesih Risâlesi
- Peygamber Efendimizin Mevlid Kıssası ve Mûcez Hayatı
- Peygamber Sevgisinin Alâmetleri
- Oruç Risâlesi
- Üç Vasiyetim
- Ramazân-ı Şerîf Risâlesi
- Rasûlüllah'ı (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) Rüyada Görmek
- Receb-i Şerîf Risâlesi
- Safer Ayında Okunacak Dualar
- Salâvat-ı Şerîfe
- Salevât-ı Kübrâ
- Sefer Duâları
- Selam Risalesi
- Sevapları Kat Kat olan Salevât-ı Muzâ'afât
- Sualli Cevaplı İslam Fıkhı 1.Cilt
- Sualli Cevaplı İslam Fıkhı 2.Cilt
- Şa'bân-ı Şerîf Risâlesi
- Şifa-i Şerif
- Şecere-i Nebeviyye
- Ta'dîl-i Erkân
- Târikat-i Aliyye de Râbıta-i Celiyye
- Tasavvuf Risâlesi
- Tevessülü İnkar Eden Vehhâbî Fırkasına Reddiyeler
- Zinaya Yaklaşmayın


Kaynak:Biyografi.info

Ahmet Mahmut Ünlü kitapları

Tüm Ahmet Mahmut Ünlü kitapları

Ahmet Mahmut Ünlü için yapılan aramalar

Ahmet Mahmut Ünlü, Ahmet Mahmut Ünlü biyografi, Ahmet Mahmut Ünlü hayatı, Ahmet Mahmut Ünlü özgeçmişi, Ahmet Mahmut Ünlü hakkında, Ahmet Mahmut Ünlü doğum yeri, Ahmet Mahmut Ünlü fotoğraf, Ahmet Mahmut Ünlü video, Ahmet Mahmut Ünlü resim, Ahmet Mahmut Ünlü kimdir?, Ahmet Mahmut Ünlü kaç yaşında?, Ahmet Mahmut Ünlü nereli, Ahmet Mahmut Ünlü memleketi