FB TW PIN NWS
BioRank 3966

Ahmet Kurtaran

Doğum tarihi : 13.Ekim.1946
Ahmet Kurtaran kaç yaşında : 78
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Müzisyen, Doktor
Ahmet Kurtaran doğum yeri : İstanbul

Ahmet Kurtaran Biyografisi

Doç. Dr. Ahmet Kurtaran diş tabibi olmakla birlikte, 1969 yılında kurdukları “Modern Folk Üçlüsü” isimli müzik topluluğunun da kurucularındandır.

Ahmet Kurtaran, 13 Ekim 1946 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde okuyup 1964 yılında TED Ankara Koleji’nden, 1970 yılında ise Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu.

Ahmet Kurtaran, 1971 yılında bir gurup araştırmacı ile birlikte "Hacettepe Diş Protez" dalında deney hayvanları ile yaptığı araştırmalarına, klinik uygulamaları ile devamla ülkemizin ilk “bilimsel implant” çalışmalarını başlattı. Ahmet Kurtaran, 1974 yılında oral implantlar üzerine “Protez Doktor”u ve sonrasında 1978 yılında protez dalında “Doçent” ünvanını aldı. Günümüze kadar 15.000’in üzerinde implant vakasında katkısı olduğu tahmin edilmektedir.

Ahmet Kurtaran, ayrıca Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde “Çene-Yüz Protezleri” birimini de kurarak, kanser, doğumsal defektler ve kazalar sonrası oluşan sorunlara, “plastik cerrahi” ve “KBB” ile işbirliği yaparak, sayısız klinik vaka uygulaması, mezuniyet öncesi ve sonrası eğitimleri gerçekleştirdi.

Diş hekimliğinde ergonomi, klinik-muayenehane kuruluş ve yönetimi konularında da çalışmalar yaparak, Hacettepe Diş Hekimliği Fakülte binası, SSK Ankara Diş Hastanesi, Başkent İstanbul Diş Klinik binaları danışmanlığı ile pek çok özel klinik muayenehane tasarım ve işletmeciliği yaptı.

1984 yılında üniversiteden ayrılan Doç. Dr. Ahmet Kurtaran, İstanbul Fransız Pasteur Hastanesi´nde “Uni-Dent Diş Merkezi” adı altında klinik, laboratuvar ve eğitim merkezini kurdu. 1987 yılında bir dünya markası olan Vita firmasının "Türkiye Bilimsel Danışmanlık ve Temsilciliği"ni üstlendi. Diş hekimleri ile diş teknisyenlerine yönelik ulusal ve uluslar arası 70’in üzerinde “uygulamalı porselen kursu” düzenledi. O yıllarda ülkemizde 5 olan porselen laboratuarı sayısının, 256’ya ulaşmasını sağladı.

Doç. Dr. Ahmet Kurtaran’ın 1970’lerden günümüze 60.000’in üzerinde porselen ve sabit köprü protezi yaptığı tahmin edilmektedir. İmplantoloji, estetik diş hekimliği ve porselen uygulamaları hakkında, ulusal ve uluslararası 100’ün üzerinde araştırma, tebliğ ve makaleye imza atmıştır. Ayrıca Estetik Diş hekimliği Akademisi (EDAT)’ın kurucularındandır. Halen ICOI, ISDC, EADC ve EDAD gibi bilimsel derneklerin üyesidir.

Doç. Dr. Ahmet Kurtaran 1969 yılında, Doğan Canku ve Selami Karaibrahimgil ile “Modern Folk Üçlüsü” isimli müzik topluluğunu kurdu. 36 ülkenin, 57 kentinde, 300’ün üzerinde konser, TV ve radyo programı yaparak, Türk kültür ve sanatının tanıtılmasına da katkıda bulundu. 5 LP, 14 adet 45´lik ve 4 CD yaptı.

Modern Folk Üçlüsü” grubuyla 1978 yılında Güney Kore'de Seul Şarkı Yarışması´nda Nükhet Duru ile “en iyi performans” ödülü ile 1.cilik elde etti. 1981 yılında Eurovision Şarkı Yarışması´nda Ayşegül Aldinç ile "Dönme Dolap" şarkısıyla ülkemizi temsil etti.

1997 yılında; Ankara’da mezun olduğu TED Ankara Koleji´nin, İstanbul’da “TED İstanbul Koleji” kurucularından oldu. Eğitimde “Atatürk ilkeleri” ile “Laiklik” konularında konferans ve sempozyumlarında konuşmacı ve yönetici olarak da görevler aldı. TED İstanbul Koleji´nde 2000 yılında “Sevgi ile Elele” projesi ile Ermeni, Rum ve Musevi Okulları ile ‘din ve kültürlerin birleşimi amaçlı’ “Hepimiz Birimiz, Birimiz Hepimiz” felsefesi altında 10 yıl devam eden, müzik, resim, edebiyat, kültür birleşim projelerini başlatıp, devamında destek oldu.

Doç. Dr. Ahmet Kurtaran Görev aldığı sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra; “Dünyanın Düzeni, Varoluş ve Yaratılış” ile ilgili ve “Dinlerle, İnanç Felsefelerinin Barışması” konularında konferanslar vermekte, açık oturumları yönetmektedir.

Dünya ülkeleri arasında, "Evrensel Kardeşlikten Dünya Barışına Çağrı” adı altında her yıl 1 Kasım’da İstanbul’da yapılmakta olan “Dünya Kardeşlik Birliği” uluslararası sempozyumlarına, 2000’li yıllardan günümüze oturum başkanlığını yürütmektedir. Bilimsel anlamda “Diş Hekimliğinde Muayenehane Yönetimi” ile “40 Yıldır İmplantlarla, Hâlâ İşin başındayım” adlı 2 kitabı yanı sıra, felsefi konuları içeren “Tekris” ile “Güneş Doğudan Doğar” adlı diğer 2 kitabı bulunmaktadır.

2008 yılında, İstanbul Başkent Hastanesi diş kliniklerini kurmuş, 8 yıl klinik şefliği ile bilimsel direktörlüğünü yürütmüştür.

Ahmet Kurtaran, Evli olup, 1 erkek çocuk ve 1’de kız torun sahibidir.

Dr. Ahmet Kurtaran “50.yıl Dişhekimliği” brövesine sahip olup, uzmanlardan oluşan kliniğinde “estetik diş hekimliği, protez, implant” konularında çalışmalarına devam etmektedir.

Kitapları :
Diş Hekimliğinde Muayenehane Yönetimi
40 Yıldır İmplantlarla, Hâlâ İşin başındayım
Tekris
Güneş Doğudan Doğar
Dinsiz ilim, ilimsiz Din Olmaz


Kaynak:Biyografi.info

Ahmet Kurtaran için yapılan aramalar

Ahmet Kurtaran, Ahmet Kurtaran biyografi, Ahmet Kurtaran hayatı, Ahmet Kurtaran özgeçmişi, Ahmet Kurtaran hakkında, Ahmet Kurtaran doğum yeri, Ahmet Kurtaran fotoğraf, Ahmet Kurtaran video, Ahmet Kurtaran resim, Ahmet Kurtaran kimdir?, Ahmet Kurtaran kaç yaşında?, Ahmet Kurtaran nereli, Ahmet Kurtaran memleketi