FB TW PIN NWS
BioRank 7409

Adnan Veli Kanık

Doğum tarihi : 09.Aralık.1916 Ölüm tarihi : 06.Aralık.1972
Adnan Veli Kanık kaç yaşında öldü : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek :
Adnan Veli Kanık doğum yeri : Beykoz, İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Adnan Veli Kanık Biyografisi

Adnan Veli Kanık, 9 Aralık 1916 tarihinde İstanbul’un Beykoz ilçesinde Fatma Nigar Hanım ve Mehmet Veli Kanık’ın oğlu olarak doğmuştur. Babası klarnet virtüozu ve Armoni Orkestrası Şefidir. Şair Orhan Veli Kanık'ın kardeşidir. Ayrıca, Füruzan Yolyapan adında bir kız kardeşi de vardır. Mizahî hikâye ve yazılarıyla tanınır.
Orta okul ve liseyı Galatasaray Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne iki yıl devam etti. 1938 yılında Etibank'ta çalıştı ve bir süre devlet memuru olarak çalıştı. Daha sonra ise 1949'da gazeteciliğe başladı Vatan gazetesi'nde muhabirlik yaptı.

1952 yılında Ankara Cezaevi'nde hapis yatarken ise aynı gazetede “Bir Hukukçu” ve “Mehmet Yanık” adı altında makaleleri yayınlandı. Öyküler, radyo piyesleri, küçük fıkralar ve şakalar kaleme alan Kanık, toplumdaki alt ve üst tabaka insanların yaşamlarını karşılaştırdığı eserleriyle tanındı. Özellikle, mizahi öyküleri ile öne çıktı. Sosyetenin kenar mahalle insanı ve sonradan görmeler üzerindeki etkisini gülünç bir biçimde gözler önüne sermeyi başarmıştır.

1952 yılında yayınlanan “Mahpushane Çeşmesi” isimli romanında tutuklu bulunduğu günlerdeki gözlemlerini kaleme aldı. Cezaevinden çıktıktan sonra, Vatan, Akbaba, Dolmuş,Tef, Pardon ve Papağan gibi yayınlarda gülmece yazarlığını sürdürdü.

Adnan Veli ayrıca, abisi Orhan Veli Kanık'ın 1950 yılında vefatının ardından 1952 yılında “Orhan Veli” İçin isimli bir kitap derledi. 1953 yılında Yeditepe Yayınları tarafından basılan bu kitapta şairin yaşamı, sanat anlayışı ve ölümünden sonra yapılan yorumlar ve yazılan makaleler yer alır.

Adnan Veli Kanık, 6 Aralık 1972 tarihinde İstanbul’da 56 yaşındayken vefat etmiştir.

Eserlerinden Bazıları :
1952 - Mahpushane Çeşmesi
1956 - Sosyete
1957 - Uçan Daireler
1957 - Seçim Konuşmaları
1957 - Kaynana


Kaynak:Biyografi.info

Adnan Veli Kanık için yapılan aramalar

Adnan Veli Kanık, Adnan Veli Kanık biyografi, Adnan Veli Kanık hayatı, Adnan Veli Kanık özgeçmişi, Adnan Veli Kanık hakkında, Adnan Veli Kanık doğum yeri, Adnan Veli Kanık fotoğraf, Adnan Veli Kanık video, Adnan Veli Kanık resim, Adnan Veli Kanık kimdir?, Adnan Veli Kanık kaç yaşında?, Adnan Veli Kanık nereli, Adnan Veli Kanık memleketi