FB TW PIN NWS

Rıza Kayaalp 5. kez dünya şampiyonu oldu.

2022-09-13
Rıza Kayaalp 5. kez dünya şampiyonu oldu.
Rıza Kayaalp, 5. kez dünya şampiyonu oldu.

13 Eylül 2022 tarihinde Sırbistan'da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stil 130 kiloda; İranAmin Mirzazadeh'i mağlup eden Rıza Kayaalp, altın madalya kazandı. Rıza Kayaalp, 5. kez dünya şampiyonu oldu.

Sırbistan'da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda milli sporcu Rıza Kayaalp, grekoromen stil 130 kiloda altın madalyanın sahibi oldu.

Başkent Belgrad'da yapılan şampiyonanın dördüncü gününde milli güreşçi Rıza, grekoromen stil 130 kilo finalinde İranAmin Mirzazadeh ile karşılaştı.

Stark Arena'daki müsabaka 1-1 biterken son puanı alan milli güreşçi Rıza Kayaalp, altın madalya kazandı.


Rıza Kayaalp, 5. kez dünya şampiyonluğu yaşayan ilk Türk güreşçi olarak tarihe geçti. Milli sporcu daha önce 2011, 2015, 2017 ve 2019'da dünya şampiyonluğuna ulaşmıştı. 11 kez ile en fazla Avrupa şampiyonluğu elde eden Türk güreşçi unvanının da sahibi olan Rıza Kayaalp'ın kariyerinde ayrıca bir gümüş ve iki bronz olimpiyat madalyası bulunuyor.

Sırbistan'daki Dünya Şampiyonası'nda UkraynaOleksandr Chernetskyy ile yaptığı ikinci tur müsabakasını 5-1 kazanan milli güreşçi, çeyrek finalde Alin Alexuc'u 8-0 teknik üstünlükle, yarı finalde de Özbek Muminjon Abdullaev'i 5-3 mağlup etmişti.